2016 Class 1A High School Football Schedules

Photo by Keith Warren
REGION 1-1A
BIGGERSVILLE
Coach: Stan Clatt
A. 19 at Alcorn Central
A. 26 New Site
S. 2 Tupelo Christian
S. 9 West Lowndes
S. 16 at Smithville
S. 23 Vardaman
S. 30 at Hamilton
O. 7 Coffeeville
O. 14 at Thrasher
O. 21 at Houlka
O. 28 open
N. 4 at Falkner
COFFEEVILLE
Coach: Chris Suggs
A. 19 at Calhoun City
A. 26 Water Valley
S. 2 Bruce
S. 9 Vardaman
S. 16 Hamilton
S. 23 open
S. 30 Thrasher
O. 7 at Biggersville
O. 14 open
O. 21 at Falkner
O. 28 West Lowndes
N. 4 at Smithville
FALKNER
Coach: Quess Hood
A. 19 East Union
A. 25 at Walnut
S. 2 at North Pontotoc
S. 9 North Panola
S. 16 open
S. 23 West Lowndes
S. 30 at Smithville
O. 7 Vardaman
O. 14 at Hamilton
O. 21 Coffeeville
O. 28 at Thrasher
N. 4 Biggersville
HAMILTON
Coach: Josh Baty
A. 18 at South Pontotoc
A. 26 at East Union
S. 2 Hatley
S. 9 open
S. 16 Coffeeville
S. 23 at Thrasher
S. 30 Biggersville
O. 7 open
O. 14 Falkner
O. 21 at West Lowndes
O. 28 Smithville
N. 4 at Vardaman
SMITHVILLE
Coach: Chad Collums
A. 19 at Belmont
A. 26 at Hatley
S. 2 Eupora
S. 9 at Thrasher
S. 16 Biggersville
S. 23 open
S. 30 Falkner
O. 7 at West Lowndes
O. 14 at Nanih Waiya
O. 21 Vardaman
O. 28 at Hamilton
N. 4 Coffeeville
THRASHER
Coach: Lamart Harvey
A. 19 at New Site
A. 26 Potts Camp
S. 2 East Union
S. 9 Smithville
S. 16 at Vardaman
S. 23 Hamilton
S. 30 at Coffeeville
O. 7 open
O. 14 Biggersville
O. 21 open
O. 28 Falkner
N. 4 at West Lowndes
VARDAMAN
Coach: Larry Gann
A. 19 East Webster
A. 26 at Bruce
S. 2 Houlka
S. 9 at Coffeeville
S. 16 Thrasher
S. 23 at Biggersville
S. 30 Strayhorn
O. 7 at Falkner
O. 14 West Lowndes
O. 21 at Smithville
O. 28 open
N. 4 Hamilton
WEST LOWNDES
Coach: Anthony King
A. 19 Durant
A. 26 Starkville Academy
S. 2 at McAdams
S. 9 at Biggersville
S. 16 open
S. 23 at Falkner
S. 30 at Heritage Academy
O. 7 Smithville
O. 14 at Vardaman
O. 21 Hamilton
O. 28 at Coffeeville
N. 4 Thrasher
REGION 2-1A
HOLLANDALE SIMMONS
Coach: Tavares Johnson
A. 19 at Humphreys County
A. 26 at South Delta
S. 2 Greenville O’Bannon
S. 9 at Marks Palmer
S. 16 Leland
S. 23 open
S. 30 at Shaw
O. 7 Ray Brooks
O. 14 open
O. 21 at Shelby Broad Street
O. 28 open
N. 4 Mound Bayou JFK
MOUND BAYOU JFK
Coach: Terry Nolden
A. 19 at West Tallahatchie
A. 26 at Cleveland East Side
S. 2 at Amanda Elzy
S. 9 Leland
S. 16 open
S. 23 Shaw
S. 30 open
O. 7 open
O. 14 at Ray Brooks
O. 21 open
O. 28 Shelby Broad Street
N. 4 at Hollandale Simmons
RAY BROOKS
Coach: Ricardo Tigler
A. 19 open
A. 26 Greenville O’Bannon
S. 2 West Bolivar
S. 9 open
S. 16 East Webster
S. 23 at Shelby Broad Street
S. 30 open
O. 7 at Hollandale Simmons
O. 14 Mound Bayou JFK
O. 21 at West Tallahatchie
O. 28 at Shaw
N. 4 open
SHAW
Coach: Montrelli Finley
A. 19 Cleveland East Side
A. 26 at Leland
S. 2 Coahoma County
S. 9 at Humphreys County
S. 16 West Bolivar
S. 23 at Mound Bayou JFK
S. 30 Hollandale Simmons
O. 7 at J.Z. George
O. 14 Shelby Broad Street
O. 21 at Greenwood
O. 28 Ray Brooks
N. 4 open
SHELBY BROAD STREET
Coach: Damaris Mitchell
A. 19 open
A. 26 at Ruleville
S. 2 Coahoma AHS
S. 9 Coahoma County
S. 16 at Cleveland East Side
S. 23 Ray Brooks
S. 30 open
O. 7 open
O. 14 at Shaw
O. 21 Hollandale Simmons
O. 28 at Mound Bayou JFK
N. 4 open
REGION 3-1A
DURANT
Coach: Ras Bayles
A. 19 at West Lowndes
A. 26 Puckett
S. 2 Riverside
S. 9 open
S. 16 Ethel
S. 23 at Leake County
S. 30 Sebastopol
O. 7 at Montgomery County
O. 14 McAdams
O. 21 at French Camp
O. 28 Nanih Waiya
N. 4 at Noxapater
ETHEL
Coach: Hogan Briscoe
A. 19 at Enterprise-Lincoln
A. 26 Houlka
S. 2 open
S. 9 Noxapater
S. 16 at Durant
S. 23 J.Z. George
S. 30 Leake County
O. 7 at Sebastopol
O. 14 Montgomery County
O. 21 at McAdams
O. 28 at French Camp
N. 4 at Nanih Waiya
FRENCH CAMP
Coach: Nathan Wright
A. 19 at Winona Christian
A. 26 Eupora
S. 2 Winona
S. 9 at Sebastopol
S. 16 Montgomery County
S. 23 at McAdams
S. 30 at Starkville Academy
O. 7 Nanih Waiya
O. 14 at Noxapater
O. 21 Durant
O. 28 at Ethel
N. 4 Leake County
LEAKE COUNTY
Coach: Gerry Anderson
A. 19 open
A. 26 at Leake Central
S. 2 at Byers
S. 9 Nanih Waiya
S. 16 at Noxapater
S. 23 Durant
S. 30 at Ethel
O. 7 Lumberton
O. 14 Sebastopol
O. 21 at Montgomery County
O. 28 McAdams
N. 4 at French Camp
MCADAMS
Coach: Priest Crockett
A. 19 open
A. 26 at Scott Central
S. 2 West Lowndes
S. 9 at Montgomery County
S. 16 at Riverside
S. 23 French Camp
S. 30 at Nanih Waiya
O. 7 Noxapater
O. 14 at Durant
O. 21 Ethel
O. 28 at Leake County
N. 4 Sebastopol
MONTGOMERY COUNTY
Coach: Al Dotson
A. 19 at Winona
A. 26 open
S. 2 at J.Z. George
S. 9 McAdams
S. 16 at French Camp
S. 23 Nanih Waiya
S. 30 at Noxapater
O. 7 Durant
O. 14 at Ethel
O. 21 Leake County
O. 28 at Sebastopol
N. 4 open
NANIH WAIYA
Coach: Ryan Keeton
A. 19 at Union
A. 26 Clarkdale
S. 2 at Lake
S. 9 at Leake County
S. 16 Sebastopol
S. 23 at Montgomery County
S. 30 McAdams
O. 7 at French Camp
O. 14 Smithville
O. 20 Noxapater
O. 28 at Durant
N. 4 Ethel
NOXAPATER
Coach: Casey Orr
A. 19 J.Z. George
A. 26 at East Webster
S. 2 Union
S. 9 at Ethel
S. 16 Leake County
S. 23 at Sebastopol
S. 30 Montgomery County
O. 7 at McAdams
O. 14 French Camp
O. 20 at Nanih Waiya
O. 28 Stringer
N. 4 Durant
SEBASTOPOL
Coach: Jason Greene
A. 18 Scott Central
A. 26 Lake
S. 2 at Newton Co. Academy
S. 9 French Camp
S. 16 at Nanih Waiya
S. 23 Noxapater
S. 30 at Durant
O. 7 Ethel
O. 14 at Leake County
O. 21 at Stringer
O. 28 Montgomery County
N. 4 at McAdams
REGION 4-1A
BOGUE CHITTO
Coach: Gareth Sartin
A. 19 at Loyd Star
A. 25 Enterprise-Lincoln
S. 2 Wesson
S. 9 West Lincoln
S. 16 at Stringer
S. 23 Salem
S. 30 at Mount Olive
O. 7 open
O. 14 at Lumberton
O. 21 Resurrection
O. 28 Sacred Heart
N. 4 at Springfield (La.)
LUMBERTON
Coach: Zach Jones
A. 19 Perry Central
A. 26 at North Forrest
S. 2 Poplarville
S. 9 Enterprise-Clarke
S. 16 open
S. 23 Sacred Heart
S. 30 at Salem
O. 7 at Leake County
O. 14 Bogue Chitto
O. 21 Mount Olive
O. 28 at Resurrection
N. 4 at Stringer
MOUNT OLIVE
Coach: Dante Durr
A. 19 West Lincoln
A. 26 Mize
S. 2 at Enterprise-Lincoln
S. 9 at Sacred Heart
S. 16 at Resurrection
S. 23 at Wesson
S. 30 Bogue Chitto
O. 7 open
O. 14 at Stringer
O. 21 at Lumberton
O. 28 Salem
N. 4 open
RESURRECTION
Coach: Scott Sisson
A. 20 St. Patrick
A. 26 at Pass Christian
S. 2 Jay (Fla.)
S. 10 Perry Central
S. 16 Mount Olive
S. 23 at Escambia Academy (Ala.)
S. 30 open
O. 7 Stringer
O. 14 Sacred Heart
O. 21 at Bogue Chitto
O. 28 Lumberton
N. 4 at Salem
SACRED HEART
Coach: Lonny Schrader
A. 19 Columbia Academy
A. 26 at West Lincoln
S. 2 Loyd Star
S. 9 Mount Olive
S. 16 open
S. 23 at Lumberton
S. 30 at Stringer
O. 7 Salem
O. 14 at Resurrection
O. 21 Richton
O. 28 at Bogue Chitto
N. 4 open
SALEM
Coach: Kenneth Murphy
A. 19 at Madison St. Joseph
A. 26 at Magee
S. 2 Puckett
S. 9 Stringer
S. 16 open
S. 23 at Bogue Chitto
S. 30 Lumberton
O. 7 at Sacred Heart
O. 14 Mize
O. 21 open
O. 28 at Mount Olive
N. 4 Resurrection
STRINGER
Coach: John Brown
A. 19 at Clarkdale
A. 25 at Bay Springs
S. 2 Enterprise-Clarke
S. 9 at Salem
S. 16 Bogue Chitto
S. 23 Loyd Star
S. 30 Sacred Heart
O. 7 at Resurrection
O. 14 Mount Olive
O. 21 Sebastopol
O. 28 at Noxapater
N. 4 Lumberton