2016 Class 3A High School Football Schedules

Photo by Chris Brooks.
REGION 1-3A
ALCORN CENTRAL
Coach: Brandon Cherry
A. 19 Biggersville
A. 26 Tishomingo County
S. 2 at Walnut
S. 9 at Hatley
S. 16 East Union
S. 23 at Mantachie
S. 30 at Booneville
O. 7 Benton County
O. 14 at Kossuth
O. 21 New Site
O. 28 at Belmont
BELMONT
Coach: Jason Coker
A. 19 Smithville
A. 26 at Mantachie
S. 2 at Tishomingo County
S. 9 South Pontotoc
S. 16 open
S. 23 Red Bay (Ala.)
S. 30 Benton County
O. 7 Kossuth
O. 14 at New Site
O. 21 at Booneville
O. 28 Alcorn Central
BENTON COUNTY
Coach: Eric Rice
A. 19 at Byers
A. 26 West Tallahatchie
S. 2 at North Panola
S. 9 at Potts Camp
S. 16 open
S. 23 Walnut
S. 30 Belmont
O. 7 at Alcorn Central
O. 14 Booneville
O. 21 Kossuth
O. 28 at New Site
BOONEVILLE
Coach: Mike Mattox
A. 19 Walnut
A. 26 at Baldwyn
S. 2 Nettleton
S. 9 Corinth
S. 16 at Tishomingo County
S. 23 open
S. 30 Alcorn Central
O. 7 at New Site
O. 14 at Benton County
O. 21 Belmont
O. 28 at Kossuth
KOSSUTH
Coach: Brian Kelly
A. 19 at Independence
A. 26 Pontotoc
S. 2 at Baldwyn
S. 9 Tishomingo Couty
S. 16 Nettleton
S. 23 at Corinth
S. 30 New Site
O. 7 at Belmont
O. 14 Alcorn Central
O. 21 at Benton County
O. 28 Booneville
NEW SITE
Coach: James Lowery
A. 19 Thrasher
A. 26 at Biggersville
S. 2 Mooreville
S. 9 open
S. 16 at Walnut
S. 23 at East Union
S. 30 at Kossuth
O. 7 Booneville
O. 14 Belmont
O. 21 at Alcorn Central
O. 28 Benton County
REGION 2-3A
CHARLESTON
Coach: Scott Martin
A. 19 West Bolivar
A. 26 Olive Branch
S. 2 at Leflore County
S. 9 Senatobia
S. 16 West Tallahatchie
S. 23 at Lafayette
S. 30 at Water Valley
O. 7 North Panola
O. 14 at Holly Springs
O. 21 at Marks Palmer
O. 27 Independence
HOLLY SPRINGS
Coach: Donald Deans
A. 19 at Byhalia
A. 26 Memphis Hamilton
S. 2 Lake Cormorant
S. 9 at Marshall Academy
S. 16 at Coahoma County
S. 23 Memphis Central
S. 30 Independence
O. 7 at Marks Palmer
O. 14 Charleston
O. 21 at Water Valley
O. 28 North Panola
INDEPENDENCE
Coach: Richard Russo
A. 19 Kossuth
A. 26 Port Gibson (at Delta State)
S. 2 at Senatobia
S. 9 Byhalia
S. 16 at Mooreville
S. 23 Strayhorn
S. 30 at Holly Springs
O. 7 Water Valley
O. 14 Marks Palmer
O. 21 at North Panola
O. 27 at Charleston
MARKS PALMER
Coach: Billy Fields
A. 19 at Coahoma County
A. 26 Tunica Rosa Fort
S. 2 at West Tallahatchie
S. 9 Hollandale Simmons
S. 16 Coahoma AHS
S. 23 Greenville O’Bannon
S. 30 at North Panola
O. 7 Holly Springs
O. 14 at Independence
O. 21 Charleston
O. 28 at Water Valley
NORTH PANOLA
Coach: Derek King
A. 19 at Tunica Rosa Fort
A. 26 Coahoma AHS
S. 2 Benton County
S. 9 at Falkner
S. 16 at Greenville O’Bannon
S. 23 at Memphis Manassas
S. 30 Marks Palmer
O. 7 at Charleston
O. 14 Water Valley
O. 21 Independence
O. 28 at Holly Springs
WATER VALLEY
Coach: Brad Embry
A. 19 at Eupora
A. 26 at Coffeeville
S. 2 Calhoun City
S. 9 at Pontotoc
S. 16 at Senatobia
S. 23 Winona
S. 30 Charleston
O. 7 at Independence
O. 14 at North Panola
O. 21 Holly Springs
O. 28 Marks Palmer
REGION 3-3A
AMANDA ELZY
Coach: Andrew Davis
A. 19 at Leland
A. 26 at Leflore County
S. 2 Mound Bayou JFK
S. 9 Coahoma AHS
S. 16 Greenwood
S. 23 at Louisville
S. 30 Yazoo County
O. 7 at Velma Jackson
O. 14 Cleveland East Side
O. 21 at Ruleville
O. 28 Humphreys County
CLEVELAND EAST SIDE
Coach: Kendrick Woodard
A. 19 at Shaw
A. 26 Mound Bayou JFK
S. 2 at Tunica Rosa Fort
S. 9 at West Bolivar
S. 16 Shelby Broad Street
S. 23 Cleveland (at Delta State)
S. 30 Velma Jackson
O. 7 at Humphreys County
O. 14 at Amanda Elzy
O. 21 Yazoo County
O. 28 at Ruleville
HUMPHREYS COUNTY
Coach: Homer Body
A. 19 Hollandale Simmons
A. 26 at Yazoo City
S. 2 Leland
S. 9 Shaw
S. 16 South Delta
S. 23 at Indianola Gentry
S. 30 at Ruleville
O. 7 Cleveland East Side
O. 14 at Yazoo County
O. 21 Velma Jackson
O. 28 at Amanda Elzy
RULEVILLE
Coach: Jerry Walker
A. 19 at Philadelphia
A. 26 Shelby Broad Street
S. 2 at Indianola Gentry
S. 9 at Greenville O’Bannon
S. 16 Cleveland
S. 23 at Leland
S. 30 Humphreys County
O. 7 at Yazoo County
O. 14 at Velma Jackson
O. 21 Amanda Elzy
O. 28 Cleveland East Side
VELMA JACKSON
Coach: Bernard Euell
A. 19 at Crystal Springs
A. 26 Canton
S. 2 at Pelahatchie
S. 9 at Pisgah
S. 16 Calhoun City
S. 23 open
S. 30 at Cleveland East Side
O. 7 Amanda Elzy
O. 14 Ruleville
O. 21 at Humphreys County
O. 28 Yazoo County
YAZOO COUNTY
Coach: Robert Dobbs
A. 18 Yazoo City
A. 26 at Germantown
S. 2 Richland
S. 9 at Cleveland
S. 16 Forest Hill
S. 23 open
S. 30 at Amanda Elzy
O. 7 Ruleville
O. 14 Humphreys County
O. 21 at Cleveland East Side
O. 28 at Velma Jackson
REGION 4-3A
ABERDEEN
Coach: Eric Spann
A. 19 at Corinth
A. 26 New Hope
S. 2 Amory
S. 9 at Calhoun City
S. 16 Itawamba AHS
S. 23 at Shannon
S. 30 Mooreville
O. 7 at Hatley
O. 14 at South Pontotoc
O. 21 North Pontotoc
O. 28 at Nettleton
HATLEY
Coach: Zane Thomas
A. 19 at Potts Camp
A. 26 Smithville
S. 2 at Hamilton
S. 9 Alcorn Central
S. 16 Mantachie
S. 23 Houlka
S. 30 South Pontotoc
O. 7 Aberdeen
O. 14 at North Pontotoc
O. 21 at Nettleton
O. 28 Mooreville
MOOREVILLE
Coach: John Keith
A. 19 at Baldwyn
A. 26 Caledonia
S. 2 at New Site
S. 9 Mantachie
S. 16 Independence
S. 23 open
S. 30 at Aberdeen
O. 7 at North Pontotoc
O. 14 Nettleton
O. 21 South Pontotoc
O. 28 at Hatley
NETTLETON
Coach: Ken Topps
A. 19 at Okolona
A. 26 Shannon
S. 2 at Booneville
S. 9 open
S. 16 at Kossuth
S. 23 open
S. 30 North Pontotoc
O. 7 at South Pontotoc
O. 14 at Mooreville
O. 21 Hatley
O. 28 Aberdeen
NORTH PONTOTOC
Coach: Brian Sutton
A. 19 Saltillo
A. 26 at Ripley
S. 2 Falkner
S. 9 at Bruce
S. 16 Pontotoc
S. 23 New Albany
S. 30 at Nettleton
O. 7 Mooreville
O. 14 Hatley
O. 21 at Aberdeen
O. 28 at South Pontotoc
SOUTH PONTOTOC
Coach: Michael Bradley
A. 18 Hamilton
A. 26 Okolona
S. 2 at Mantachie
S. 9 at Belmont
S. 16 Bruce
S. 23 at East Webster
S. 30 at Hatley
O. 7 Nettleton
O. 14 Aberdeen
O. 21 at Mooreville
O. 28 North Pontotoc
REGION 5-3A
CHOCTAW CENTRAL
Coach: Jerod Thompson
A. 19 Heidelberg
A. 26 Union
S. 2 at Cherokee (N.C.)
S. 9 at Sumrall
S. 16 at Enterprise-Clarke
S. 23 open
S. 30 SE Lauderdale
O. 7 Kemper County
O. 14 at Forest
O. 21 Philadelphia
O. 28 at Choctaw County
CHOCTAW COUNTY
Coach: Adam Dillinger
A. 19 Pelahatchie
A. 26 at Winona
S. 2 East Webster
S. 9 at Eupora
S. 16 Houston
S. 23 at Bruce
S. 30 at Kemper County
O. 7 Forest
O. 14 at Philadelphia
O. 21 SE Lauderdale
O. 28 Choctaw Central
FOREST
Coach: Hamer Morgan
A. 19 at Morton
A. 26 at Hazlehurst
S. 2 at Noxubee County
S. 9 NE Lauderdale
S. 16 Kosciusko
S. 23 at Leake Central
S. 30 Philadelphia
O. 7 at Choctaw County
O. 14 Choctaw Central
O. 21 at Kemper County
O. 28 SE Lauderdale
KEMPER COUNTY
Coach: Chris Jones
A. 19 Columbus
A. 26 Quitman
S. 2 at Louisville
S. 9 at West Florida (Fla.)
S. 16 at Neshoba Central
S. 23 at Noxubee County
S. 30 Choctaw County
O. 7 at Choctaw Central
O. 14 at SE Lauderdale
O. 21 Forest
O. 28 at Philadelphia
PHILADELPHIA
Coach: Teddy Dyess
A. 19 Ruleville
A. 26 at J.Z. George
S. 2 Neshoba Central
S. 9 Louisville
S 16 at Quitman
S. 23 Leflore County
S. 30 at Forest
O. 7 at SE Lauderdale
O. 14 Choctaw County
O. 21 at Choctaw Central
O. 28 Kemper County
SE LAUDERDALE
Coach: Charles Black
A. 19 open
A. 26 at Heidelberg
S. 2 at NE Lauderdale
S. 9 Newton County
S. 16 Leake Central
S. 23 West Lauderdale
S. 30 at Choctaw Central
O. 7 Philadelphia
O. 14 Kemper County
O. 21 at Choctaw County
O. 28 at Forest
REGION 6-3A
CRYSTAL SPRINGS
Coach: Stephen Rice
A. 19 Velma Jackson
A. 26 at Florence
S. 2 South Delta
S. 9 at Hazlehurst
S. 16 at Bay Springs
S. 23 Raymond
S. 30 at Raleigh
O. 7 McLaurin
O. 14 at Morton
O. 21 at Magee
O. 28 St. Andrew’s
MAGEE
Coach: Tom Coats
A. 18 vs. Lawrence County (at Co-Lin CC)
A. 26 Salem
S. 2 Hazlehurst
S. 9 at West Jones
S. 16 open
S. 23 Mendenhall
S. 30 at Morton
O. 7 Raleigh
O. 14 at St. Andrew’s
O. 21 Crystal Springs
O. 28 at McLaurin
MCLAURIN
Coach: Johnny Mills
A. 18 Wesson
A. 26 at Loyd Star
S. 2 at Florence
S. 9 Richland
S. 16 at Enterprise-Lincoln
S. 23 at Puckett
S. 30 St. Andrew’s
O. 7 at Crystal Springs
O. 14 at Raleigh
O. 21 Morton
O. 28 Magee
MORTON
Coach: Ty Weems
A. 19 Forest
A. 26 at West Lauderdale
S. 2 Jefferson County
S. 9 Raymond
S. 16 at Florence
S. 23 at Pelahatchie
S. 30 Magee
O. 7 at St. Andrew’s
O. 14 Crystal Springs
O. 21 at McLaurin
O. 28 Raleigh
RALEIGH
Coach: Jeff Stockstill
A. 19 at Puckett
A. 26 Newton
S. 2 Mize
S. 9 at Taylorsville
S. 16 Seminary
S. 23 at Bay Springs
S. 30 Crystal Springs
O. 7 at Magee
O. 14 McLaurin
O. 21 St. Andrew’s
O. 28 at Morton
ST. ANDREW’S
Coach: David Bradberry
A. 19 Porter’s Chapel
A. 26 Riverside
S. 2 at Pisgah
S. 9 Madison St. Joseph
S. 16 open
S. 23 St. Patrick
S. 30 at McLaurin
O. 7 Morton
O. 14 Magee
O. 21 at Raleigh
O. 28 at Crystal Springs
REGION 7-3A
FRANKLIN COUNTY
Coach: Trey Woodard
A. 19 at Brookhaven
A. 26 at South Pike
S. 2 North Pike
S. 9 Loyd Star
S. 16 at Lawrence County
S. 22 Tylertown
S. 30 Wilkinson County
O. 7 at Hazlehurst
O. 14 at Port Gibson
O. 21 Wesson
O. 27 Jefferson County
HAZLEHURST
Coach: Todd McDaniel
A. 19 at Canton
A. 26 Forest
S. 2 at Magee
S. 9 Crystal Springs
S. 16 at Yazoo City
S. 23 open
S. 30 at Wesson
O. 7 Franklin County
O. 14 Wilkinson County
O. 21 at Jefferson County
O. 28 Port Gibson
JEFFERSON COUNTY
Coach: James Herrington
A. 19 South Pike
A. 26 Natchez
S. 2 at Morton
S. 9 at South Delta
S. 16 at Amite County
S. 23 open
S. 30 Port Gibson
O. 7 at Wilkinson County
O. 14 at Wesson
O. 21 Hazlehurst
O. 27 at Franklin County
PORT GIBSON
Coach: Harry Brown
A. 19 Amite County
A. 26 Independence (at Delta State)
S. 2 open
S. 9 at Terry
S. 16 McComb
S. 23 South Pike
S. 30 at Jefferson County
O. 7 Wesson
O. 14 Franklin County
O. 21 at Wilkinson County
O. 28 at Hazlehurst
WESSON
Coach: Jeremy Loy
A. 18 at McLaurin
A. 26 Sumrall
S. 2 at Bogue Chitto
S. 9 Seminary
S. 16 at Raymond
S. 23 Mount Olive
S. 30 Hazlehurst
O. 7 at Port Gibson
O. 14 Jefferson County
O. 21 at Franklin County
O. 28 Wilkinson County
WILKINSON COUNTY
Coach: Kenneth Brown
A. 19 at Natchez
A. 26 Amite County
S. 2 Zachary (La.)
S. 9 at North Pike
S. 16 Scotlandville (La.)
S. 23 Ferriday (La.)
S. 30 at Franklin County
O. 7 Jefferson County
O. 14 at Hazlehurst
O. 21 Port Gibson
O. 28 at Wesson
REGION 8-3A
COLLINS
Coach: Eric Booth
A. 19 West Jones
A. 26 Prentiss
S. 2 at Hattiesburg
S. 9 at Bassfield
S. 16 Taylorsville
S. 23 Quitman
S. 30 Seminary
O. 7 at Tylertown
O. 14 at West Marion
O. 21 St. Patrick
O. 28 at Perry Central
PERRY CENTRAL
Coach: Chip Bilderback
A. 19 at Lumberton
A. 26 Presbyterian Christian
S. 2 Richton
S. 10 at Resurrection
S. 16 North Forrest
S. 23 at Mize
S. 30 Tylertown
O. 7 at St. Patrick
O. 14 at Seminary
O. 21 West Marion
O. 28 Collins
ST. PATRICK
Coach: Jim Bloomfield
A. 20 at Resurrection
A. 26 Columbia Academy
S. 2 at Varnado (La.)
S. 9 Puckett
S. 16 at Bay St. Louis
S. 23 at St. Andrew’s
S. 30 at West Marion
O. 7 Perry Central
O. 14 Tylertown
O. 21 at Collins
O. 28 at Seminary
SEMINARY
Coach: Brian Rials
A. 19 Bassfield
A. 26 Purvis
S. 2 at North Forrest
S. 9 at Wesson
S. 16 at Raleigh
S. 23 Lawrence County
S. 30 at Collins
O. 7 West Marion
O. 14 Perry Central
O. 21 at Tylertown
O. 28 St. Patrick
TYLERTOWN
Coach: Osborne Holmes
A. 19 East Marion
A. 26 North Pike
S. 2 McComb
S. 9 open
S. 16 at South Pike
S. 23 at Franklin County
S. 30 at Perry Central
O. 7 Collins
O. 14 at St. Patrick
O. 21 Seminary
O. 28 at West Marion
WEST MARION
Coach: Brad Duncan
A. 18 Presbyterian Christian
A. 26 at Lawrence County
S. 2 at East Marion
S. 9 Columbia
S. 16 at Forrest Co. AHS
S. 23 Prentiss
S. 30 St. Patrick
O. 7 at Seminary
O. 14 Collins
O. 21 at Perry Central
O. 28 Tylertown