2016 Class 4A High School Football Schedules

Photo by Keith Warren
REGION 1-4A
AMORY
Coach: Allen Glenn
A. 19 DeSoto Central
A. 26 at Saltillo
S. 2 at Aberdeen
S. 9 New Albany
S. 16 at Center Hill
S. 23 Northpoint Christian
S. 30 at Itawamba AHS
O. 7 Pontotoc
O. 14 Shannon
O. 21 at Tishomingo County
O. 28 Corinth
CORINTH
Coach: Todd Lowrey
A. 19 Aberdeen
A. 26 at Tupelo
S. 2 Ripley
S. 9 at Booneville
S. 16 at New Albany
S. 23 Kossuth
S. 30 at Pontotoc
O. 7 Tishomingo County
O. 14 at Itawamba AHS
O. 21 Shannon
O. 28 at Amory
ITAWAMBA AHS
Coach: Clint Hoots
A. 19 Ripley
A. 26 at New Albany
S. 2 Saltillo
S. 9 open
S. 16 at Aberdeen
S. 23 at Kosciusko
S. 30 Amory
O. 7 at Shannon
O. 14 Corinth
O. 21 at Pontotoc
O. 28 Tishomingo County
PONTOTOC
Coach: Jeff Carter
A. 19 Houston
A. 26 at Kossuth
S. 2 New Albany
S. 9 Water Valley
S. 16 at North Pontotoc
S. 23 at Ripley
S. 30 Corinth
O. 7 at Amory
O. 14 at Tishomingo County
O. 21 Itawamba AHS
O. 28 at Shannon
SHANNON
Coach: Daryl Carter
A. 19 at Caledonia
A. 26 at Nettleton
S. 2 Tupelo
S. 9 open
S. 16 at Okolona
S. 23 Aberdeen
S. 30 at Tishomingo County
O. 7 Itawamba AHS
O. 14 at Amory
O. 21 at Corinth
O. 28 Pontotoc
TISHOMINGO COUNTY
Coach: Preston Leathers
A. 19 Mantachie
A. 26 at Alcorn Central
S. 2 Belmont
S. 9 at Kossuth
S. 16 Booneville
S. 23 at Caledonia
S. 30 Shannon
O. 7 at Corinth
O. 14 Pontotoc
O. 21 Amory
O. 28 at Itawamba AHS
REGION 2-4A
BYHALIA
Coach: Kendrick Smith
A. 19 Holly Springs
A. 26 at Coahoma County
S. 2 at Lewisburg
S. 9 at Independence
S. 16 open
S. 23 Fayette Ware (Tenn.)
S. 30 at Tunica Rosa Fort
O. 7 New Albany
O. 14 at Senatobia
O. 21 Ripley
O. 28 Lafayette
LAFAYETTE
Coach: Michael Fair
A. 19 Horn Lake
A. 26 open
S. 2 at Grenada
S. 9 at Oxford
S. 16 Louisville
S. 23 Charleston
S. 30 at Ripley
O. 7 Tunica Rosa Fort
O. 14 at New Albany
O. 21 Senatobia
O. 28 at Byhalia
NEW ALBANY
Coach: Jake Hill
A. 19 Bruce
A. 26 Itawamba AHS
S. 2 at Pontotoc
S. 9 at Amory
S. 16 Corinth
S. 23 at North Pontotoc
S. 30 Senatobia
O. 7 at Byhalia
O. 14 Lafayette
O. 21 at Tunica Rosa Fort
O. 28 Ripley
RIPLEY
Coach: Chad Cook
A. 19 at Itawamba AHS
A. 26 North Pontotoc
S. 2 at Corinth
S. 9 Saltillo
S. 16 open
S. 23 Pontotoc
S. 30 Lafayette
O. 7 at Senatobia
O. 14 Tunica Rosa Fort
O. 21 at Byhalia
O. 28 at New Albany
SENATOBIA
Coach: Brooks Oakley
A. 19 at Lake Cormorant
A. 26 at Harding Academy (Tenn.)
S. 2 Independence
S. 9 at Charleston
S. 16 Water Valley
S. 23 open
S. 30 at New Albany
O. 7 Ripley
O. 14 Byhalia
O. 21 at Lafayette
O. 28 Tunica Rosa Fort
TUNICA ROSA FORT
Coach: Ellysie Donald
A. 19 North Panola
A. 26 at Marks Palmer
S. 2 Cleveland East Side
S. 9 at Leflore County
S. 16 Clarksdale
S. 23 open
S. 30 Byhalia
O. 7 at Lafayette
O. 14 at Ripley
O. 21 New Albany
O. 28 at Senatobia
REGION 3-4A
CLEVELAND
Coach: Kelly Causey
A. 19 Grenada
A. 26 at West Bolivar
S. 2 Horn Lake
S. 9 Yazoo County
S. 16 at Ruleville
S. 23 Cleveland East Side (at Delta State)
S. 30 open
O. 7 at Yazoo City
O. 14 Greenwood
O. 21 at Raymond
O. 28 Indianola Gentry
GREENWOOD
Coach: Clinton Gatewood
A. 19 Leflore County
A. 26 at Grenada
S. 2 at Clarksdale
S. 9 Greenville-Weston
S. 16 at Amanda Elzy
S. 23 open
S. 30 Yazoo City
O. 7 at Indianola Gentry
O. 14 at Cleveland
O. 21 Shaw
O. 28 Raymond
INDIANOLA GENTRY
Coach: Gregory Redd
A. 20 at Greenville-Weston
A. 26 at Holmes Central
S. 2 Ruleville
S. 9 at Clarksdale
S. 16 Leflore County
S. 23 Humphreys County
S. 30 at Raymond
O. 7 Greenwood
O. 14 open
O. 21 Yazoo City
O. 28 at Cleveland
RAYMOND
Coach: Tony Blackshear
A. 19 at Terry
A. 26 Mendenhall
S. 2 at Newton County
S. 9 at Morton
S. 16 Wesson
S. 23 at Crystal Springs
S. 30 Indianola Gentry
O. 7 open
O. 14 at Yazoo City
O. 21 Cleveland
O. 28 at Greenwood
YAZOO CITY
Coach: Lynn Lang
A. 18 at Yazoo County
A. 26 Humphreys County
S. 2 at Canton
S. 9 Vicksburg
S. 16 Hazlehurst
S. 23 at South Delta
S. 30 at Greenwood
O. 7 Cleveland
O. 14 Raymond
O. 21 at Indianola Gentry
O. 28 open
REGION 4-4A
CALEDONIA
Coach: Andy Crotwell
A. 19 Shannon
A. 26 at Mooreville
S. 2 open
S. 9 at Okolona
S. 16 New Hope
S. 23 Tishomingo County
S. 30 Houston
O. 7 at Louisville
O. 14 at Kosciusko
O. 21 Noxubee County
O. 28 at Leake Central
HOUSTON
Coach: Ty Hardin
A. 19 at Pontotoc
A. 26 Calhoun City
S. 2 Okolona
S. 9 at East Webster
S. 16 at Choctaw County
S. 23 Eupora
S. 30 at Caledonia
O. 7 Kosciusko
O. 14 Leake Central
O. 21 Louisville
O. 28 at Noxubee County
KOSCIUSKO
Coach: Chad Peterson
A. 19 Neshoba Central
A. 26 NE Lauderdale
S. 2 open
S. 9 Holmes Central
S. 16 at Forest
S. 23 Itawamba AHS
S. 30 Noxubee County
O. 7 at Houston
O. 14 Caledonia
O. 21 at Leake Central
O. 28 at Louisvlle
LEAKE CENTRAL
Coach: John Sallis
A. 19 at Newton County
A. 26 Leake County
S. 2 West Lauderdale
S. 9 at Canton
S. 16 at SE Lauderdale
S. 23 Forest
S. 30 Louisville
O. 7 at Noxubee County
O. 14 at Houston
O. 21 Kosciusko
O. 28 Caledonia
LOUISVILLE
Coach: M.C. Miller
A. 19 at New Hope
A. 26 at West Point
S. 2 Kemper County
S. 9 at Philadelphia
S. 16 at Lafayette
S. 23 Amanda Elzy
S. 30 at Leake Central
O. 7 Caledonia
O. 14 Noxubee County
O. 21 at Houston
O. 28 Kosciusko
NOXUBEE COUNTY
Coach: Tyrone Shorter
A. 19 at Starkville
A. 26 at Columbus
S. 2 Forest
S. 9 Meridian
S. 16 at West Point
S. 23 Kemper County
S. 30 at Kosciusko
O. 7 Leake Central
O. 14 at Louisville
O. 21 at Caledonia
O. 28 Houston
REGION 5-4A
MENDENHALL
Coach: Durwood Anderson
A. 19 Florence
A. 26 at Raymond
S. 2 Germantown
S. 9 at Newton
S. 16 Purvis
S. 23 at Magee
S. 30 at Newton County
O. 7 at NE Lauderdale
O. 14 West Lauderdale
O. 21 at Northeast Jones
O. 28 Quitman
NEWTON COUNTY
Coach: Gene Mitchell
A. 19 Leake Central
A. 26 at Neshoba Central
S. 2 Raymond
S. 9 at SE Lauderdale
S. 16 Union
S. 23 at Richland
S. 30 Mendenhall
O. 7 at Quitman
O. 14 NE Lauderdale
O. 21 at West Lauderdale
O. 28 Northeast Jones
NORTHEAST JONES
Coach: Keith Braddock
A. 19 open
A. 26 at West Jones
S. 1 at Bay Springs
S. 9 at South Jones
S. 16 Heidelberg
S. 23 Taylorsville
S. 30 NE Lauderdale
O. 7 at West Lauderdale
O. 14 Quitman
O. 21 Mendenhall
O. 28 at Newton County
NE LAUDERDALE
Coach: Curt Blackburn
A. 19 Jackson Academy
A. 26 at Kosciusko
S. 2 SE Lauderdale
S. 9 at Forest
S. 16 Lamar School
S. 23 at Florence
S. 30 at Northeast Jones
O. 7 Mendenhall
O. 14 at Newton County
O. 21 at Quitman
O. 27 West Lauderdale
QUITMAN
Coach: Steve Bynum
A. 19 at Laurel
A. 26 at Kemper County
S. 2 West Jones
S. 9 East Central
S. 16 Philadelphia
S. 23 at Collins
S. 30 at West Lauderdale
O. 7 Newton County
O. 14 at Northeast Jones
O. 21 NE Lauderdale
O. 28 at Mendenhall
WEST LAUDERDALE
Coach: Stan McCain
A. 19 Greene County
A. 26 Morton
S. 2 at Leake Central
S. 9 at Neshoba Central
S. 16 Winona
S. 23 at SE Lauderdale
S. 30 Quitman
O. 7 Northeast Jones
O. 14 at Mendenhall
O. 21 Newton County
O. 27 at NE Lauderdale
REGION 6-4A
FLORENCE
Coach: Steve Pruett
A. 19 at Mendenhall
A. 26 Crystal Springs
S. 2 McLaurin
S. 9 at Scott Central
S. 16 Morton
S. 23 NE Lauderdale
S. 30 at Richland
O. 7 North Pike
O. 14 at McComb
O. 21 at South Pike
O. 28 Lawrence County
LAWRENCE COUNTY
Coach: Jaymie Palmer
A. 18 vs. Magee (at Co-Lin CC)
A. 26 West Marion
S. 2 at Brookhaven
S. 9 Prentiss
S. 16 Franklin County
S. 23 at Seminary
S. 30 at North Pike
O. 7 at McComb
O. 14 South Pike
O. 21 Richland
O. 28 at Florence
MCCOMB
Coach: Jeffery Gibson
A. 19 Columbia
A. 26 Harrison Central
S. 2 at Tylertown
S. 9 Brookhaven
S. 16 at Port Gibson
S. 23 open
S. 30 at South Pike
O. 7 Lawrence County
O. 14 Florence
O. 21 at North Pike
O. 28 at Richland
NORTH PIKE
Coach: Chris Smith
A. 19 Purvis
A. 26 at Tylertown
S. 2 at Franklin County
S. 9 Wilkinson County
S. 16 at Columbia
S. 23 Oak Forest (La.)
S. 30 Lawrence County
O. 7 at Florence
O. 14 at Richland
O. 21 McComb
O. 28 South Pike
RICHLAND
Coach: Damon Bailey
A. 19 at Pearl
A. 26 Pelahatchie
S. 2 at Yazoo County
S. 9 at McLaurin
S. 16 at Lake
S. 23 Newton County
S. 30 Florence
O. 7 at South Pike
O. 14 North Pike
O. 21 at Lawrence County
O. 28 McComb
SOUTH PIKE
Coach: John Culpepper
A. 19 at Jefferson County
A. 26 Franklin County
S. 2 at Amite County
S. 9 open
S. 16 Tylertown
S. 23 at Port Gibson
S. 30 McComb
O. 7 Richland
O. 14 at Lawrence County
O. 21 Florence
O. 28 at North Pike
REGION 7-4A
COLUMBIA
Coach: James Harvey
A. 19 at McComb
A. 26 East Marion
S. 2 open
S. 9 at West Marion
S. 16 North Pike
S. 23 open
S. 30 at Forrest Co. AHS
O. 7 Sumrall
O. 14 Purvis
O. 21 at Greene County
O. 28 at Poplarville
FORREST CO. AHS
Coach: Lee Sullivan
A. 18 Pearl River Central
A. 26 at Bassfield
S. 2 at Stone
S. 9 at North Forrest
S. 16 West Marion
S. 23 open
S. 30 Columbia
O. 7 at Poplarville
O. 14 Greene County
O. 21 at Sumrall
O. 28 Purvis
GREENE COUNTY
Coach: Johnny Ainsworth
A. 19 at West Lauderdale
A. 26 at George County
S. 2 East Central
S. 9 Moss Point
S. 16 Vancleave
S. 23 open
S. 30 Poplarville
O. 7 at Purvis
O. 14 at Forrest Co. AHS
O. 21 Columbia
O. 28 at Sumrall
POPLARVILLE
Coach: Jay Beech
A. 19 at St. Martin
A. 26 at Pearl River Central
S. 2 at Lumberton
S. 9 Stone
S. 16 Hancock
S. 23 open
S. 30 at Greene County
O. 7 Forrest Co. AHS
O. 14 Sumrall
O. 21 at Purvis
O. 28 Columbia
PURVIS
Coach: Perry Wheat
A. 19 at North Pike
A. 26 at Seminary
S. 2 Bassfield
S. 9 open
S. 16 at Mendenhall
S. 23 East Central
S. 30 at Sumrall
O. 7 Greene County
O. 14 at Columbia
O. 21 Poplarville
O. 28 at Forrest Co. AHS
SUMRALL
Coach: Shannon White
A. 19 Enterprise-Clarke
A. 26 at Wesson
S. 2 at West Lincoln
S. 9 Choctaw Central
S. 16 Richton
S. 23 at Newton
S. 30 Purvis
O. 7 at Columbia
O. 14 at Poplarville
O. 21 Forrest Co. AHS
O. 28 Greene County
REGION 8-4A
BAY ST. LOUIS
Coach: Benji Foreman
A. 19 at West Harrison
A. 26 Taylorsville
S. 2 Hancock
S. 9 at Richton
S. 16 St. Patrick
S. 23 open
S. 30 at Pass Christian
O. 7 St. Stanislaus
O. 14 at Vancleave
O. 21 at East Central
O. 28 Moss Point
EAST CENTRAL
Coach: Seth Smith
A. 19 St. Luke’s (Ala.)
A. 26 at Stone
S. 2 at Greene County
S. 9 at Quitman
S. 16 St. Martin
S. 23 at Purvis
S. 30 at Moss Point
O. 7 Pass Christian
O. 14 at St. Stanislaus
O. 21 Bay St. Louis
O. 28 Vancleave
MOSS POINT
Coach: Willie Brown
A. 19 at Pascagoula
A. 26 Gautier
S. 2 at Harrison Central
S. 9 at Greene County
S. 16 Long Beach
S. 23 open
S. 30 East Central
O. 7 Vancleave
O. 14 at Pass Christian
O. 21 St. Stanislaus
O. 28 at Bay St. Louis
PASS CHRISTIAN
Coach: Casey Wittman
A. 19 at Hancock
A. 26 Resurrection
S. 2 at South Jones
S. 9 at West Harrison
S. 16 West Lincoln
S. 23 open
S. 30 Bay St. Louis
O. 7 at East Central
O. 14 Moss Point
O. 21 Vancleave
O. 28 at St. Stanislaus
ST. STANISLAUS
Coach: Bill Conides
A. 19 at Biloxi
A. 26 St. Paul’s (Ala.)
S. 2 Long Beach
S. 9 at Brother Martin (La.)
S. 16 at D’Iberville
S. 23 open
S. 30 at Vancleave
O. 7 at Bay St. Louis
O. 14 East Central
O. 21 at Moss Point
O. 28 Pass Christian
VANCLEAVE
Coach: Lavon Capers
A. 19 Stone
A. 26 open
S. 2 at Gautier
S. 9 Long Beach
S. 16 at Greene County
S. 23 Northview (Fla.)
S. 30 St. Stanislaus
O. 7 at Moss Point
O. 14 Bay St. Louis
O. 21 at Pass Christian
O. 28 at East Central