2018 MAC High School All-State Teams

Oak Grove quarterback John Rhys Plumlee. Photo by Keith Warren/MHSAA.

CLASS 6A
Coach of the Year: Brad Boyette, Horn Lake
Offensive Player of the Year: John Rhys Plumlee, QB, Sr., Oak Grove
Defensive Player of the Year: Nakobe Dean, LB, Sr., Horn Lake

First Team Offense
Jonathan Mingo, WR, Sr., Brandon
Jarrian Jones, WR, Sr., Northwest Rankin
Jordan Jernigan, WR, Sr., Tupelo
Xhalil Levy, WR, Sr. Ocean Springs
Reed Buys, OL, Sr., Warren Central
Matt Williams, OL, Sr., Horn Lake
Bryce Ramsey, OL, Sr., Harrison Central
Laderrick Caldwell, OL, Sr., Northwest Rankin
Louis Smith, OL, Sr., D’Iberville
Micah Kelly, RB, Sr., Ocean Springs
Rodrigus Clark, RB, Sr., Starkville
Jimmy Holiday, QB, Jr., Madison Central
Tucker Barefoot, K, Sr., Clinton
Raydarious Jones, ATH, Sr., Horn Lake
Jakivuan Brown, TE, Jr., Horn Lake

First Team Defense
McKinnley Jackson, DL, Jr., George County
Omar Pew, DL, Sr., Horn Lake
Jalil Clemons, DE, Sr., Starkville
Jack Harris, DE, Sr., Oak Grove
Zack Edwards, LB, Sr., Starkville
Hayden Hill, LB, Sr., Northwest Rankin
Trenton Ladner, LB, Sr., Hancock
Desmyn Baker, LB, Sr., Clinton
Tony Washington, DB, Sr., Horn Lake
Jay Stanley, DB, Sr., Brandon
Jarius Reimoneng, DB, Sr., Oak Grove
Jarris Townsend, DB, Sr., Pearl
Houston Smith, P, Sr., Northwest Rankin
Byron Pearson, KR, Jr., Oxford
Hayer Hammond, LS, Jr., Tupelo

Second Team Offense
Desmyn Baker, WR, Sr., Clinton
Myles Hopson, WR, Sr., Madison Central
Rufus Harvey, WR, Jr., Starkville
Brandon Smith, WR, Sr., Harrison Central
John Przysucha, OL, Sr., Petal
Kaleb Cadiere, OL, Jr., Pearl
Jack Green, OL, Sr., Brandon
LeCorey Pegues, OL, Sr., South Panola
Brandon Cunningham, OL, Sr., St. Martin
Jaquerrious Williams, RB, Sr., Tupelo
Kenyatte Harrell, RB, Jr., Pearl
T.Q. Newsome, QB, Sr., Gulfport
Cade Davis, K, Sr., Pearl
Dee Baker, ATH, Sr., Northwest Rankin
J.J. Pegues, TE, Jr., Oxford

Second Team Defense
Keshaun Blackmon, DL, Sr., Terry
Josaih Hayes, DL, Jr., Horn Lake
Vertez Shorter, DL, Sr., Warren Central
Austin Todd, DL, Sr., Oak Grove
ZiHenryon Perry, LB, Jr., Brandon
Sam Brumfield, LB, Jr., Pearl
Dakara Shoto, LB, Sr., Brandon
Javarian Jenkins, LB, Jr., Oak Grove
Isaac Gowdy, DB, Sr., Ocean Springs
Kalen Chambers, DB, Jr., Southaven
Shacobia Luckett, DB, Sr., Madison Central
Ben Johnson, DB, Sr., Oak Grove
Blake Noblin, P, Sr., Ocean Springs
Rufus Harvey, KR, Jr., Starkville
Cade Caldwell, LS, Sr., George County

CLASS 5A
Coach of the Year: Chris Chambless, West Point
Offensive Player of the Year: Jarod Conner QB, Sr., Hattiesburg
Defensive Player of the Year: Byron Young, DL, Sr., West Jones

First Team Offense
Alijah Martin, QB, Jr., North Pike
Jortin Raine RB, Sr., Picayune
Jamie Shaw, RB, Sr., Lafayette
Drexlan Allen, RB, Sr., Hattiesburg
Darius Ruffin, WR, Sr., Hattiesburg
John Hilbert, WR, Sr., Brookhaven
Jontarius Henderson, WR, Sr., Laurel
Semaj Harris, TE, Sr., West Point
Charles Cross, OL, Sr., Laurel
Demetrius Allen, OL, Sr., Hattiesburg
Deonta Reed, OL, Jr., Picayune
Coker Wright, OL, Sr., Brookhaven
Ezekiel Head, OL, Sr., West Point
Walker Thompson, K, Sr., West Jones
Jalen Jordan, ATH, Sr., Lake Cormorant

First Team Defense
Damien Cunningham DL, Sr., West Jones
Jaren Handy, DE, Sr., Hattiesburg
Jaylon Webb, DL, Sr., West Point
Julian Hawkins, DL, Sr., Lake Cormorant
Jasper Williams, LB, Sr., Grenada
Michael Smith, LB, Sr., Ridgeland
Brentt Cunningham, LB, Sr., West Point
Wesley Calcote, LB, Sr., Brookhaven
Brandon Turnage, DB, Sr., Lafayette
Fred Watson, DB, Lake Cormorant
Jadarrius Perkins, DB, Sr., Hattiesburg
Tyler Rupert, DB, Sr., West Point
Dylan Riley, P, Center Hill
Levi Walker, RS, Sr., Laurel
Cade Degraw, LS, Sr., Lake Cormorant

Second Team Offense
Zy McDonald, QB, So., Ridgeland
Zias Perryman, RB, Sr., Laurel
Robert Jackson RB, Sr., Holmes County Central
Jarquez Hunter, RB, So., Neshoba Central
Christian Wortham, WR, Jr. Grenada
Shun Crawford, WR, Sr., West Point
Tyquan Henderson, WR, Jr., Canton
Drew Dabney, TE, Sr., Lafayette
Hayden Shook, OL, Sr., Germantown
Daniel Raybon, OL, Sr., Olive Branch
Garrett Franklin, OL, Sr., Picayune
KeAris Smith, OL, Sr., West Point
Jacob Greenwood, OL, Jr., Germantown
Tanner Gillis, K, JR. Lewisburg
Decaria Banks, ATH, Sr., Holmes County Central

Second Team Defense
Montra Edwards, DE, Jr., Holmes County Central
Ra’Sheim Jordan, DE, Sr., Hattiesburg
Jaylen Cungious DL, Sr., West Point
J’Dawon Grant, DL, Sr., Holmes County Central
Ken Richmond, LB, Sr., Germantown
Christian Spears, LB, Sr., Neshoba Central
Champ Rigsby, LB, Sr., Natchez
Juvonta Raymond, LB, Sr., Picayune
Artavious Washington DB, Sr., Holmes County Central
Jerrell Wilder, DB, Sr., Germantown
Tadrain Leflore, DB, Sr., Hattiesburg
Jaylen Matthews, DB, Sr., Ridgeland
Jose Lemus, P, Sr., West Point
Kameron Kincaid, RS, Sr., Gautier
William Stewart, LS, Jr., Lewisburg

CLASS 4A
Coach of the Year: M.C. Miller, Louisville
Offensive Player of the Year: Christian Allen, QB, Sr., Mendenhall
Defensive Player of the Year: Avery White, LB, Sr., East Central

First Team Offense
Caleb Hobson, WR, Jr., Pontotoc
Reed Barlow, WR, Jr., Florence
Telvin Robinson, TE, Sr., Yazoo City
Matt Ryals, OL, Sr., Purvis
Timothy Yarborough, OL, Sr., Louisville
Derrion Dora, OL, Sr., Louisville
Geoffery Harmon, OL, Sr., Moss Point
Zach Overstreet, OL, Sr., Vancleave
Deldrionn Amos, RB, Sr., South Pike
Zach Patterson, RB, Sr., Corinth
Tam Patterson, FB, Sr., Corinth
Austin Davidson, QB, Sr., West Lauderdale
Branson Davis, K, Sr., East Central
Dannis Jackson, ATH, Sr., Sumrall

First Team Defense
KeAndre Booker, DE, Sr., Moss Point
Charles Moore, DE, Sr., Louisville
Blake Daughdrill, DL, Sr., Greene County
Quentavious Lymon, DL, Jr., Greenwood
Carter Bonds, LB, Jr. Corinth
Noah Mitchell, LB, Jr., Greene County
Ashanti Cistrunk, LB, Sr., Louisville
Kevin Smith, LB, Sr., Clarksdale
Claretavious Triplett, DB, Sr., Louisville
Maliek Stallings, DB, Sr., Noxubee County
Carldaryl Johnson SS, Sr., Greenwood
Nijewel Coleman, FS, Sr., Sumrall
Patrick Little, P, Sr., Northeast Jones
Queston Skipper, RS, Jr., Clarksdale
Jacob Irby, LS, Sr., Quitman

Second Team Offense
Jacoby Jones, WR, Sr., Rosa Fort
Davion Sistrunk, WR, Jr., Itawamba AHS
Leden Bryan, TE, Sr., Itawamba AHS
Tyler Mata, OL, Sr., Poplarville
Cooper Frazier, OL, Jr., Corinth
Avousier Kelly, OL, Sr., Lawrence County
Charles Brooks, OL, Sr., Greenwood
Seth Godwin, OL, Sr., Poplarville
Chase Spears, RB, Jr., Poplarville
Ike Chandler, RB, Jr., Itawamba AHS
Gabe Harmon, RB, Sr., Pontotoc
Loden Bolen QB, Sr., New Albany
Braden Luke, K, Jr., West Lauderdale
Kam Hulin, ATH, Sr., NE Lauderdale

Second Team Defense
Mario Barnes, DE, Sr. Poplarville
Solomon Landrum, DE, Sr., Sumrall
Kamron Rackley, DL, Sr., West Lauderdale
Matt Mabry, DL, Sr., Mendenhall
Ross Barnett, LB, Sr., Poplarville
Wyatt Stanford, LB, Sr., Pontotoc
Willie Taylor, LB, Sr., South Pike
Cooper Jones, LB, Sr., Amory
Ralph Dunn, DB, Sr., Pontotoc
Trenton Baldock, DB, Sr. East Central
Jaquaris Jamison, SS, Sr., Noxubee County
Kedarius Dixon, FS, Sr., Louisville
Jesse Johnson, P, Jr., Purvis
D.T. Sheffield, KR, Jr., Corinth
Christian Johnson, LS, Sr., Vancleave

CLASS 3A
Coach of the Year: Brad Embry, Water Valley
Offensive Player of the Year: K.J. Jefferson, QB, Sr., North Panola
Defensive Player of the Year: Nathan Pickering, DL, Sr., Seminary

First Team Offense
Bud Tolbert, WR, Sr. Water Valley
Tyler Shorter, WR, Sr., North Panola
Brett Riley, TE, Sr., South Pontotoc
Octavian Hollins, OL, Sr. Yazoo County
Reed Davis, OL, Sr., Booneville
Seth Gilmore, OL, So., Seminary
Kyjuan Hervey, OL, Jr., Water Valley
Laderrious Davis, OL, Sr., Winona
Marquis Crosby, RB, So., Seminary
Quynn Crawford, RB, Sr., Charleston
Jordan Barrett, FB, Jr., Seminary
Javo Thurman, QB, Sr., Magee
Sam Rials, K, Jr., Magee
Antavious Willis, ATH, Sr., Velma Jackson

First Team Defense
Nate Murphy, DE, Sr., Water Valley
Alex Gross, DE, So., North Panola
Marley Cook, DL, Sr., Water Valley
Jordan Aaron, DL, Jr., Columbia
Ed Ross, LB, Jr., Jefferson Davis County
Albert Day, LB, Sr., Velma Jackson
Israel Whitmore, LB, Jr., Choctaw County
Jaheim Herrington, LB, Jr., Jefferson County
Davandre Bays, DB, Sr., Winona
Dallas Gamble, DB, Sr., Booneville
Quae Shorty, SS, So., Independence
Jamison Kelly, FS, Jr., Columbia
Limarvin Smith, P, Sr., Jefferson County
Jalen May, KR, Sr., Houston
Jacob Brooks, LS, Sr., Forest

Second Team Offense
Travion Miles, WR, Sr., Wilkinson County
DeAntre Prince, WR, Sr., Charleston
Kevin Diaz, TE, Sr., Houston
Calvin McMillian, Jr., Houston
Luke Tutor, OL, Sr., North Pontotoc
Chris Epps, OL, Sr., Port Gibson
Kentario Davis, OL, Sr., Crystal Springs
Brayden Cook, OL, Sr., Forest
Dephabian Fant, RB, Jr., Amanda Elzy
Nick Washington, RB, Jr., Hatley
Parker Bolton, FB, Sr., Belmont
Fred Fields, QB, Sr., Aberdeen
Luke Moffett, K, So., Hatley
Quaderious Jones, ATH, Sr., North Panola

Second Team Defense
Allen Robertson, DE, Jr., Houston
Devonyal Lofton, DE, Jr., Forest
Alfernee Hankins, DL, Jr., Charleston
Rish Alford, DL, Jr., Houston
Jalen Campbell, LB, Sr., Winona
Corley Hooper, LB, Sr., North Pontotoc
Kendarian Dixon, LB, Sr., Yazoo County
Javarius Benson, LB, Sr., Water Valley
Braxton Burkett, DB, Sr., Raleigh
Carl Robinson, DB, So., North Panola
Garrett Ables, SS, Sr., Winona
Darius Tolbert, FS, Water Valley
Wyatt Brumfield, P, Sr., Franklin County
Jayarious Lofton, KR, Sr., Winona
Uqanta White, LS, Sr., Wilkinson County

CLASS 2A
Coach of the Year: Devin Cooper, Scott Central
Offensive Player of the Year: Ty Keyes, QB, So., Taylorsville
Defensive Player of the Year: Navonteque Strong, LB, Sr., Scott Central

First Team Offense
Raven Arrington, WR, Sr., Taylorsville
Markel McLaurin, WR, Sr., Collins
Aaron Campbell, TE, Sr., Lake
Trey Tuggle, OL, Jr., Mize
Zarian McGill, OL, Sr., Taylorsville
Campbell Vaughn, OL, Sr., Eupora
Jakobe Jones, OL, Sr., Bay Springs
Mason Malone, OL, Sr, Richton
Willie McCline, RB, Sr., Leflore County
D.D. Griffin, RB, Sr., Richton
Jamarious Hosey, FB, Sr., Bay Springs
Marques McLaurin, QB, Jr., Collins
Bryce Lofton, K, Sr., Pisgah
Javeious Purvis, ATH, Sr., Pelahatchie

First Team Defense
Jordan Guy, DE, Sr., Calhoun City
Hydee Barlow, DE, Sr., Scott Central
Ty Boland, DL, Jr., Taylorsville
Toran Hinton, DL, Sr., Richton
C.J. Williams, LB, Sr., Taylorsville
Christopher Battee, LB, Sr., South Delta
Chanton McCray, LB, Jr., Taylorsville
Vontae McDonald, LB, Sr., Scott Central
Oshunte Primer, DB, Sr., Calhoun City
Denarrious Hughes, DB, Jr., Lake
Calvin Boyland, SS, Sr., Taylorsville
Za’Darius Mitchell, FS, Sr., Richton
Ethan Plaisance, P, Jr., Union
Lideatrick Griffin, KR, Jr., Philadelphia
Garrett Gray, LS, Sr., Baldwyn

Second Team Offense
Cedrick Wilder, WR, Sr., Pelahatchie
Kiland Harrson, WR, Sr., Madison St. Joseph
Jakhorey Page, TE, Sr., Bay Springs
Carson Williams, OL, Sr., Scott Central
Jalen Armstrong, OL, Sr., Calhoun City
Jacob Moore, OL, So., Union
Rials Hester, OL, Sr., Loyd Star
Austin Kyzar, OL, Jr., Lake
Joel Wilkinson, RB, Sr., East Union
Noah Thweatt, RB, Sr., Pisgah
Ahmad Johnson, FB, Jr., Pelahatchie
Asher Morgan, QB, Jr., Philadelphia
Irvin Hernandez, K, Sr., Scott Central
Edwin Herard, ATH, Sr., Eupora

Second Team Defense
Darius Baker, DE, Sr., Collins
Jakahrus Page, DE, Sr., Bay Springs
M.J. Thomas, DL, Jr., Eupora
Tyjuan Jones, DL, Sr., Heidelberg
Tucker Abel, LB, Sr., Philadelphia
A.J. Barnes, LB, Sr., Collins
Anfernee Campbell, LB, Sr., Calhoun City
Ahyunte Crosby, LB, Sr., Philadelphia
Markus Ruffin, DB, Jr., Bay Springs
Jacolby Williams, DB, Jr., Baldwyn
Tra Anderson, SS, Sr., North Forrest
Quay Ragsdale, FS, Fr., Pelahatchie
Jacario Ducksworth, P, Sr., Bay Springs
Derrian Lee, KR, Sr., Bay Springs
Gaines Gilmer, LS, Sr., Philadelphia

CLASS 1A
Coach of the Year: James Courtney, Nanih Waiya
Offensive Player of the Year: Caleb Warren, OL, Sr., Nanih Waiya
Defensive Player of the Year: Layne Williams, LB, Sr., Smithville

First Team Offense
Foster Yates, WR, Sr., Tupelo Christian
Antavius Rounds, WR, Sr., Simmons
Jacob Johnson, TE, Sr., East Marion
Antwuan Lampton, OL, Sr., Lumberton
Tylenn Bridges, OL, Sr., Simmons
Kyle Holdiness, OL, Sr., Nanih Waiya
Jimmy Brown, OL, Sr., Shaw
Tim Wells, OL, Jr., Simmons
Anthony Thomas, RB, Sr., Stringer
Jaleen Morgan, RB, Sr., Leake County
Aaron Davis, RB, Sr., Simmons
Lane Elliot, QB, Sr., Falkner
Jake Kight, K, Sr., Nanih Waiya
Demarrius Turner, ATH, Sr., Simmons

First Team Defense
Tyus Levy, DE, Sr., Simmons
Joseph Barton, DE, Jr., Leake County
Jarious Hathorn, DL, Sr., Noxapater
Josh Jordan, DL, Sr., Simmons
R.J. Holifield, LB, Sr., Stringer
Davion Edwards, LB, Sr., Lumberton
Devin May, LB, Sr., Stringer
Jamarion Walker, LB, Jr., Shaw
Flenard McLin, DB, Sr., East Marion
Deon Hickman, DB, Sr., Nanih Waiya
Raheem Hathorn, SS, Jr., Noxapater
Coley Taylor, FS, Sr., Nanih Waiya
Tucker Hood, P, Sr., Smithville
Jacorrius Stanfield, KR, Sr., Okolona
Cameron Washington, LS, Sr., Simmons

Second Team Offense
T.J. Colom, WR, So., Falkner
Daylon Young, WR, Sr., Lumberton
Reggie Shepherd, TE, Jr., Sebastopol
Kyler Carter, OL, Jr., Noxapater
Percy Lewis, OL, Jr., McAdams
Jack Sisson, OL, Sr., Resurrection
Cole Hughey, OL, Sr., Smithville
Chanley McDaniels, OL, Sr., Nanih Waiya
Shia Moore, RB, Jr., Nanih Waiya
Robert Henry, RB, So., Lumberton
Devean Turner, FB, Jr., Nanih Waiya
Mardarius Nix, QB, Sr., Ray Brooks
Hunter Burkeen, K, Sr., Stringer
Quamon Davis, ATH, Sr., Biggersville

Second Team Defense
Wanya Cook, DE, Sr., East Marion
Ryan Whitfield, DE, Jr., Noxapater
Kendrioun Boatman, DL, Sr., McAdams
Dewonta Carter, DL, Sr., Nanih Waiya
Anthony Cokream, LB, Sr., Ray Brooks
Michael Williams, LB, Sr., Vardaman
Jordan Wardlaw, LB, Jr., Smithville
Stemarion Edwards, LB, Jr., Simmons
Jayson Buckley, DB, Jr., Lumberton
Ty’Darrius Williams, DB, Jr., Simmons
Jabril Smith, SS, Jr., Smithville
Keyshawn Dease, FS, Sr., Stringer
Bubba Ward, P, Jr., McAdams
Kristopher Brown, KR, Jr. McAdams
Will Reeves, LS, Jr., Smithville