2019-2021 MHSAA Football Regions

The MHSAA released the new football divisions for the 2019-2021 seasons. There were a lot of shake ups than predicted. Here the regions for all six classifications.

CLASS 6A

Region 1

DeSoto Central

Hernando

Horn Lake

Lewisburg

Olive Branch

Oxford

Southaven

Tupelo

Region 2

Clinton

Germantown

Greenville

Madison Central

Murrah

South Panola

Starkville

Warren Central

Region 3

Brandon

George County

Meridian

Northwest Rankin

Oak Grove

Pearl

Petal

Terry

Region 4

Biloxi

D’Iberville

Gulfport

Hancock

Harrison Central

Ocean Springs

St. Martin

West Harrison

CLASS 5A

Region 1

Center Hill

Columbus

Grenada

Lafayette

Lake Cormorant

New Hope

Saltillo

West Point

Region 2

Callaway

Canton

Cleveland Central

Holmes County Central

Neshoba Central

Provine

Ridgeland

Vicksburg

Region 3

Brookhaven

Forest Hill

Jim Hill

Laurel

Natchez

South Jones

West Jones

Wingfield

Region 4

East Central

Gautier

Hattiesburg

Long Beach

Pascagoula

Pearl River Central

Picayune

Wayne County

CLASS 4A

Region 1

Corinth

New Albany

North Pontotoc

Ripley

Tishomingo County

Region 2

Caledonia

Itawamba AHS

Mooreville

Pontotoc

Shannon

South Pontotoc

Region 3

Clarksdale

Gentry

Greenwood

Rosa Fort

Yazoo City

Region 4

Choctaw Central

Kosciusko

Leake Central

Louisville

NE Lauderdale

West Lauderdale

Region 5

Florence

Mendenhall

Newton County

NE Jones

Quitman

Richland

Region 6

Lanier

Lawrence County

McComb

North Pike

Raymond

South Pike

Region 7

Forrest Co. AHS

Greene County

Poplarville

Purvis

Stone

Sumrall

Region 8

Bay

Moss Point

Pass Christian

St. Stanislaus

Vancleave

CLASS 3A

Alcorn Central

Amory

Belmont

Booneville

Kossuth

Nettleton

Region 2

Byhalia

Holly Springs

Independence

North Panola

Senatobia

Water Valley

Region 3

Amanda Elzy

Coahoma AHS

Humphreys County

Ruleville

Winona

Region 4

Aberdeen

Choctaw County

Hatley

Houston

Noxubee County

Region 5

Clarkdale

Forest

Kemper County

Morton

SE Lauderdale

Region 6

Crystal Springs

McLaurin

Raleigh

St. Andrew’s

Velma Jackson

Yazoo County

Region 7

Franklin County

Hazlehurst

Jefferson County

Port Gibson

Wilkinson County

Region 8

Columbia

Jefferson Davis County

Magee

Seminary

Tylertown

West Marion

CLASS 2A

Region 1

East Union

Mantachie

Potts Camp

Strayhorn

Walnut

Region 2

Bruce

Calhoun City

East Webster

Eupora

J.Z. George

Region 3

Charleston

Coahoma County

Leland

Marks Palmer

North Side

O’Bannon

Region 4

Madison St. Joseph

Pelahatchie

Pisgah

Riverside

South Delta

Region 5

Bay Springs

Enterprise-Clarke

Heidelberg

Mize

Puckett

Taylorsville

Region 6

Lake

Newton

Philadelphia

Scott Central

Union

Region 7

Amite County

Bogue Chitto

Enterprise-Lincoln

Loyd Star

Wesson

West Lincoln

Region 8

Collins

East Marion

North Forrest

Perry Central

St. Patrick

CLASS 1A

Region 1

Ashland

Baldwyn

Biggersville

Coldwater

Falkner

H.W. Byers

Hickory Flat

Myrtle

Thrasher

Region 2

French Camp

Hamilton

Nanih Waiya

Noxapater

Okolona

Smithville

Vardaman

West Lowndes

Region 3

Coffeeville

Ethel

Hollandale Simmons

Leflore County

McAdams

Ray Brooks

Shaw

West Bolivar

West Tallahatchie

Region 4

Leake County

Lumberton

Mount Olive

Resurrection

Richton

Sacred Heart

Salem

Sebastopol

Stringer