Boys Basketball Preseason Rankings and Players to Watch

Olive Branch guard/forward D.J. Jeffries. Photo by Keith Warren

Here are our preseason boys basketball rankings and players to watch (listed in alphabetical order). Like to thank Lavel Johnson of mishoopsreport.com and Jeff Roberts of magnoliahoops.com for helping with input.

 

TOP 10 

  1. Olive Branch
  2. Biloxi
  3. Starkville
  4. Callaway
  5. Murrah
  6. Center Hill
  7. Meridian
  8. Forest Hill
  9. Petal
  10. Florence

CLASS RANKINGS 

Class 6A

  1. Biloxi
  2. Starkville
  3. Murrah
  4. Meridian
  5. Petal

Class 5A

  1. Olive Branch
  2. Callaway
  3. Center Hill
  4. Forest Hill
  5. Hattiesburg

Class 4A

  1. Florence
  2. Raymond
  3. Gentry
  4. Itawamba AHS
  5. Rosa Fort

Class 3A

  1. Holly Springs
  2. North Panola
  3. Jefferson Davis County
  4. Booneville
  5. St. Andrew’s

Class 2A

  1. Coahoma County
  2. Bay Springs
  3. Newton
  4. Ingomar
  5. Heidelberg

Class 1A

  1. East Marion
  2. Okolona
  3. Leake County
  4. McAdams
  5. Potts Camp

MAIS Top 5

  1. Heritage Academy
  2. MRA
  3. Copiah Academy
  4. Hillcrest Christian
  5. Brookhaven Academy

Players to Watch (alphabetical order)

 

Seniors

J.D. Allen, Guard, Wesson

Marvun Arnold, Guard, Picayune

Jalon Beene, Guard, Wheeler

Cameron Bell, Forward, Starkville

D’yasmond Booker, Forward, Pascagoula

DeTrevian Broome, Guard, Raymond

David Brown, Forward, Madison Central

Dante Carroll, Guard, Poplarville

Darrius Clark, Guard/Forward, Gentry

Anthony Cockream, Guard, Ray Brooks

Joseph Cooper, Guard, Olive Branch

Leroy Cotton III, Guard, Cleveland Central

D’Antonio Deloach, Forward, Noxubee County

Shemar Dickerson, Guard, Wesson

Demarcus Ellzey, Guard, South Pike

Marc Evans, Fuard, Forest Hill

Dillon Farmer, Guard/Forward, Choctaw Central

Mario Fenner, Jr., Guard, North Panola

Jaylen Forbes, Shooting guard, Florence

Lorenzo Fort, Guard, Florence

Solomon Foster, Center, Aberdeen

Dallas Gamble, Forward, Booneville

Austin Geno, Guard, Jumpertown

Donovan Givens, Forward, Hillcrest Christian

Demarcus Gordon, Center, Rosa Fort

Kevin Grimes, Guard, Bay Springs

Derrick Hall, Forward, Gulfport

Tucker Hill, Guard/Forward, Tishomingo County

D.J. Jeffries, Guard/Forward, Olive Branch

Roshaun Jones, Guard/Forward, Biloxi

Jon’Quavious Lacy, Guard/Forward, Quitman

Jayden McCorvey, Guard/Forward, Pascagoula

Cole McGrath, Guard, Booneville

Deveon Miller, Forward, Holly Springs

ZaDarius Mitchell, Guard, Richton

T.J. Monroe, Guard, Columbia

Gabriel Moore, Guard, DeSoto Central

Jamal Moore, Guard, Okolona

Kolby Moore, Guard, Clinton

Jaxon Orr, Guard/Forward, Itawamba AHS

Makaylon Patterson, Guard, Eupora

Markivus Phillips, Guard, Coahoma County

Treamond Pittman, Guard, Meridian

Shawn Pounds, Forward, Nettleton

Vontrell Pringle, Guard, Meridian

Dontavius Proby, Guard, Biloxi

John Rawls, Forward, East Marion

Malik Richardson, Center, Bogue Chitto

Dewey Shannon, Guard/Forward, Copiah Academy

Dane Smith, Forward, Loyd Star

Earl Smith, Guard, Lanier

Jakorie Smith, Guard, Raymond

Jacorrius Stanfield, Forward, Okolona

Josh Stevenson, Guard, Olive Branch

Tyler Talley, Guard, Starkville

Calvin Temple, Guard, Center Hill

Tradavis Thompson, Guard, Raymond

Malik Wallace, Guard, Hernando

Danny Washington, Guard, Greenville

Jamarie Weathers, Guard, Leake County

D’Mario Weathersby, Guard/Forward, Wilkinson Christian

Brandon Weatherspoon, Guard, Canton

Damien Wheaton, Forward, Bay Springs

Jariyon Wilkins, Guard, Biloxi

Jaronn Wilkins, Guard, Biloxi

 

Underclassmen

Eli Acker, Forward, Jr., Heritage Academy

Jamal Anderson, Guard/Forward, So., Cleveland Central

KeEdrick Armstead, Forward, Meridian

Damarion Arrington, Guard, Jr., Wingfield

Cori Bell, Forward, Jr., Holly Springs

DaShun Berry, Guard, Jr., Houlka

Braxton Bishop, Guard, Fr., Tupelo

Rashad Bolden, Guard, So., St. Andrew’s

Jabri Bowman, Forward, Jr., Warren Central

Kenard Bowie, Forward, Jr., Murrah

Cameron Brown, Guard, Jr., Hattiesburg

Devin Carter, Guard, So., Florence

Jon Chalmers, Guard, Fr., Southaven

Marquis Crosby, Guard, So., Seminary

Johnathan Crumley, Forward, Jr., Callaway

Lakevion Dixon, Guard, So., Yazoo County

Joseph Dupree, Forward, So., Murrah

Jamal Esco, Guard, So., Murrah

Derek Fountain, Guard/Forward, Jr., Holly Springs

T.J. Hannah, Forward, Jr., Saltillo

Asa Howard, Guard, Jr., Ripley

Rondarius Hughes, Forward, Heidelberg

Cedquavious Hunter, Guard, Fr., North Panola

Dillon Johnson, Guard, Jr., Greenville St. Joseph

Kaeden Laws, Guard/Forward, So., Center Hill

Josh Lee, Guard, So., Velma Jackson

Matthew Mackey, Guard, Jr., Northwest Rankin

Mason Manning, Guard, Fr., Murrah

Alijah Martin, Guard, Jr., North Pike

Jamerison Martin, Guard, So., Itawamba AHS

Cameron Matthews, Forward, Jr., Olive Branch

Kaleb McCarty, Forward, Jr., Biloxi

Caleb McGill, Forward, Jr., Petal

Ja’Rule Melvin, Guard/Forward, Jr., Tylertown

Keondre Montgomery, Guard, Jr., Forest Hill

Isaiah Patrick, Guard, Jr., Richland

Decorian Payton, Forward, Jr., Center Hill

Carter Putt, Guard, Jr., Heritage Academy

Devin Ree, Guard, Fr., Terry

KaDerious Rhyan, Guard, Jr., Byers

Jalin Rice, Guard, Jr., Madison Central

Anthony Robinson, Guard, So., Long Beach

Daeshun Ruffin, Guard, So., Callaway

Mitchell Saulsberry, Forward, So., Potts Camp

Vashon Sims, Forward, So., East Marion

Treylan Smith, Guard, Jr., Petal

JaQuevias Tarvin, Guard, Jr., Brandon

Wes Taylor, Guard, Jr., Olive Branch

River Thomas, Guard, Jr., Sylva-Bay Academy

Nickolas Walker, Forward, Jr., Hattiesburg

Jamarion Walker, Guard/Forward, Jr., Shaw

Darrin Wallace, Guard, Jr., Ocean Springs

Emom Washington, Forward, Jr., Yazoo County

Carlos Williams, Forward, So., Harrison Central

Thomas Williams, Forward, Jr., Coahoma AHS

Jay’Sheldon Yates, Forward, So., Coahoma County