Friday’s MHSAA Basketball Second Round Playoff Scores; Updated Schedule

Ingomar guard Gara Beth Self. Photo by Keith Warren/MHSAA.

All game times are 7 p.m. otherwise noted.

SECOND ROUND

CLASS 6A

Boys

Friday’s Scores

Tupelo 60, Northwest Rankin 54

Saturday

Petal at Biloxi

Meridian at Pascagoula

Gulfport at Brandon

Harrison Central at Oak Grove

Monday

Southaven at Starkville

Oxford at Clinton

Murrah at Hernando, 6:30 p.m.

Girls

Friday’s Scores

Tupelo 62, Northwest Rankin 43

Horn Lake 55, Starkville 48

Biloxi 42, Brandon 40

Terry 58, St. Martin 24

Pearl 73, Harrison Central 61

Meridian 64, Pearl 34

Monday

Murrah at Hernando, 6:30 p.m.

Columbus at Greenville

CLASS 5A

Boys

Thursday’s Scores

Long Beach 79, Brookhaven 70

Saturday

North

Neshoba Central at Center Hill

Cleveland Central at Saltillo

Olive Branch at Holmes County Central

Grenada at Callaway

South

Wingfield at Hattiesburg

North Pike at Forest Hill

Picayune at Wayne County

Girls

Friday’s Scores

Olive Branch 82, Holmes County Central 57

Lafayette 71, Vicksburg 66

Neshoba Central 54, Saltillo 20

Germantown 69, West Point 28

Wayne County 59, Stone 51

Hattiesburg 55, Laurel 34

Brookhaven 73, West Harrison 46

West Jones 46, Picayune 19

CLASS 4A

Boys

Saturday

North

Gentry at Ripley

Byhalia at Greenwood

Caledonia at Louisville

South

Lanier at Lawrence County

Florence at Bay High

South Pike at Forrest Co. AHS

St. Stanislaus at Raymond

Monday

North

Clarksdale at Pontotoc

Girls

Friday’s Scores

New Albany 47, New Hope 35

Senatobia 49, Gentry 45

Louisville 78, Amory 48

McComb 44, Lawrence County 40

Moss Point 43, Raymond 35

NE Lauderdale 63, Pass Christian 46

Lanier 59, East Central 26

Monday

North

Clarksdale at Ripley

CLASS 3A

Boys

Friday’s Scores

Jefferson Davis County 47, Crystal Springs 45

Saturday

North

Ruleville at Holly Springs

Coahoma AHS at Yazoo County

Monday

North

Water Valley at Houston

North Panola at Nettleton

Girls

Friday’s Scores

Kossuth 83, Ruleville 75

Alcorn Central 45, Nettleton 42

Belmont 44, Yazoo County 39

South Pontotoc 45, North Pontotoc 40

Forest 77, Hazlehurst 69

SE Lauderdale 43, Tylertown 33

Choctaw Central 76, Port Gibson 28

Crystal Springs 67, Jefferson Davis County 55

CLASS 2A

Boys

Friday’s Scores

Calhoun City 79, Philadelphia 76 (OT)

Saturday

North

West Bolivar at Ingomar

New Site at Coahoma County

South

St. Patrick at Heidelberg

Pelahatchie at North Forrest

West Lincoln at Bay Springs

Collins at Madison St. Joseph, 4 p.m.

Monday

Baldwyn at Newton

Girls

Friday’s Scores

Ingomar 40, Coahoma County 39

Calhoun City 81, Philadelphia 63

Newton 49, Walnut 31

West Lincoln 58, Enterprise-Clarke 40

Taylorsville 39, North Forrest 36

Bay Springs 58, Bogue Chitto 34

Puckett 70, Loyd Star 39

Monday

New Site at Leland, 6 p.m.

CLASS 1A

Boys

Saturday

North

Shaw at Potts Camp

Wheeler at Simmons, 5 p.m.

West Union at Okolona

South

Hamilton at East Marion

Leake County at McAdams

Stringer at West Lowndes

Monday

Ray Brooks at Biggersville

Coffeeville at Piney Woods

Girls

Friday’s Scores

Hickory Flat 43, Tremont 34

Tupelo Christian 50, West Union 47

Leake County 67, Ethel 56

Vardaman 42, East Marion 38

McAdams 56, Sacred Heart 50

Hamilton 50, Lumberton 44 (OT)

Monday

Shaw at Pine Grove

Blue Mountain at Simmons