Girls Basketball All-State Team

Here is the list of the players that made the first annual MS Gridiron All-State Girls Basketball Team. Names are in alphabetical order.

 

Player of the Year: Endya Buford, Sr., Guard, Olive Branch

 

Coach of the Year: Jason Thompson, Olive Branch

 

FIRST TEAM

Guards

Ti’lan Boler, Sr., Meridian

Jacorriah Bracey, Sr., Ruleville

Azariah Buford, Sr., Lafayette

Chemya Carouthers, Sr., Tupelo

Silentianna Collins, Sr., Brookhaven

Amaya Ford, Jr., Starkville

Brikayla Gray, Sr., West Jones

R’Daztiny Harris, Sr., Hickory Flat

Jakayla Johnson, Sr., Clinton

Olivia Knight, Sr., Pearl

Robyn Lee, Sr., Moss Point

Aniya Saddler, Sr., Columbus

Dee Dee Shepherd, Sr., Pontotoc

Rose Warren, Sr., Puckett

 

Forwards

Nitirah Barry, Sr., Columbus

Madison Booker, Fr., Germantown

Kimaya Dixon, Sr., Lafayette

Brynea Eason, Jr., Olive Branch

Melyia Grayson, Sr., Hattiesburg

Sierra Jackson, Sr., Ripley

Keke Nichols, Sr., Pearl

Dabreasha Powe, So., Meridian

Kennedy Ransom, Jr., Madison Central

Tanajah Saulsberry, Sr., Senatobia

 

SECOND TEAM

Guards

Nariah Alexander, Sr., Senatobia

Ally Alford, Jr., North Delta

Hannah Campbell, Jr., New Site

Zoe Essary, So., Kossuth

Rivers Futral, Sr., MRA

Amelya Hatch, Sr., Ripley

Areyanna Hunter, Jr., Louisville

Kimbreyell McBride, Sr., Clinton

Arianna Patton, Jr., Meridian

Rhema Pegues, So., Olive Branch

Shanbriah Rule, Jr., Holmes County Central

Meloney Thames, Jr., Choctaw Central

Macie Walker, Jr., Belmont

 

Forwards

Jaquasia Bailey, Jr., Calhoun City

T.K. Catchings, Sr., Simpson Academy

Nakia Cheatham, Sr., Coahoma County

Taylor Dupree, Sr., Northwest Rankin

Loren Elliott, Sr., Pine Grove

Alyssa Greer, Sr., Hernando

Christina James, Jr., Jefferson Davis County

Lagenesis Johnson, Sr., Choctaw County

Kaylee Jones, Jr., Pillow Academy

Amber McCoy, Sr., Pontotoc

Helena Roe, Sr., Hartfield Academy

Karlie Rogers, Sr., Pine Grove

Alana Rouser, 8th, Germantown

Laila Walker, So., Harrison Central

Madelynn Webster, Sr., Clinton

Faith Williamson, Sr., Kossuth

 

HONORABLE MENTION

Tiana Abron, Jr., Guard, Senatobia

Tiara Abron, Jr., Guard, Senatobia

Amarie Anderson, Sr., Guard, Baldwyn

Kara Beth Addison, Fr., Guard, West Lincoln

Jeanee Anderson, Sr., Guard, Greenville

Zykeria Anderson, Jr., Guard, Raymond

Jardon Badon, Jr., Guard, Tylertown

Kierston Ball, Jr., Forward, Louisville

Iyronica Barnes, Jr., Guard, Jefferson County

Kolten Blakeney, Sr., Forward, Taylorsville

Jamya Blue, Sr., Guard, Brandon

Mya Bobo, Jr., Forward, Saltillo

Deasia Booker, Sr., Guard, Harrison Central

Dacia Bostic, So., Forward, Quitman

Courtney Bradford, Sr., Forward, Murrah

Hayleigh Breland, Jr., Guard, Stone

Alissa Brewer, Sr., Guard, Simpson Academy

Sharisse Bridges, Sr., Forward, Callaway

Caroline Brock, Jr., Guard, Pillow Academy

Samya Brooks, So., Forward, Pontotoc

Patricia Broomfield, Sr., Guard, Clarksdale

Beyonce Browder, Sr., Guard, Humphreys County

Zaniyah Brown, Jr., Guard, Velma Jackson

Claudasheia Buck, Jr., Guard, Forest Hill

Katelyn Bumpas, Jr., Forward, Kossuth

Damya Campbell, Sr., Forward, Calhoun City

Jamia Chambers, Jr., Forward, Wayne County

Dajanea Christmas, Jr., Forward, Crystal Springs

Katelyn Coleman, So., Guard, Shaw

Gabrielle Collier, Jr., Guard, Brandon

Zoey Cooley, Jr., Guard, Laurel

Camille Crain, Sr., Guard, Puckett

Shabria Cronin, Sr., Forward, D’Iberville

Amari Davis, So., Guard, North Pike

Mary Anna Dearman, Sr., Guard, Puckett

Chloe Edwards, Sr., Guard, Yazoo County

Kaitlyn Ellis, Sr., Guard, Bay Springs

Jakiylah Esco, Sr., Forward, Ridgeland

Je’Mya Evans, Jr., Forward, Harrison Central

Gracie Falla, So., Guard, Sacred Heart

Kizzy Ficklin, Sr., Guard, Leake Central

Hama’ya Fielder, So., Guard, Neshoba Central

Sanaa Finley, Sr., Forward, Ingomar

Amiyah Fizer, Sr., Forward, Clarksdale

Akyriale Ford, Sr., Forward, Crystal Springs

JerNize Gammage, Fr., Guard, South Jones

Clara Garland, So., Forward, Tishomingo County

Chanel Gayden, Jr., Forward, McComb

Kinsley Gordon, So., Guard, Myrtle

Candi Grey, Sr., Guard, Natchez

Savannah Hailey, So., Guard, Centreville Academy

Emmi Harkins, Jr., Guard, Leake Academy

Zykeria Herrion, Jr., Guard, Jefferson Davis County

Jaleah Hickman, Jr., Forward, Newton

Amirah Holbert, So., Guard, Northwest Rankin

Bailey Holt, Jr., Guard, Kossuth

Jamiyah Hoskins, Jr., Forward, Aberdeen

Danyjhia Jackson, Jr., Guard, Columbus

Zakhia Jackson, Jr., Forward, D’Iberville

Kennedi Jimison, Jr., Forward, NE Lauderdale

Lylo Johnson, Jr., Guard, Choctaw Central

Shoquada Joshua, Jr., Forward, Heidelberg

Bella Jumper, Sr., Guard, Pine Grove

Summer Kirkman, Sr., Guard, Ripley

Claire Leak, Jr., Guard, Walnut

Zaria Louis, Sr., Guard, Bay Springs

Taylor Lucas, So., Guard, Simmons

Janai Mason, Sr., Forward, Brandon

Ajala Mays, Sr., Guard, Calhoun City

Ashleigh McKinney, Jr., Forward, Cleveland Central

Kenzie Miller, Jr., Guard, Pine Grove

Annie Orman, Jr., Guard, West Union

Kelsey Phillips, Jr., Guard, West Bolivar

Miriam Prince, Fr., Guard, Leake Academy

I’Yana Ragin, Sr., Guard, Baldwyn

Khyla Ragins, So., Guard, Harrison Central

Tymesha Reed, Sr., Guard, Meridian

Aniya Sanders, Sr., Guard, Warren Central

Raven Sanders, Jr., Guard, Germantown

Olivia Sasser, Jr., Guard, Jackson Prep

Myiesha Scott, So., Forward, Provine

Marvasha Seals, Sr., Guard, West Lowndes

Marcavia Shavers, Sr., Forward, Biloxi

Jaliyah Shelby, Sr., Forward, Bay Springs

Arbreona Shoto, Jr., Guard, Tylertown

Destini Sims, So., Guard, Vicksburg

India Singleton, Sr., Guard, Laurel

Addie Smith, Sr., Forward, Puckett

Amaijah Smith, Jr., Guard, Gulfport

Marvia Spann, Sr., Guard, Germantown

Jada Steen, Jr., Guard, Coffeeville

Reeves Stratton, Sr., Guard, Jackson Academy

Brittany Sturkey, Jr., Forward, West Lincoln

Karson Suire, Sr., Guard, Purvis

Bryanna Taylor, Sr., Forward, Terry

Mackenzie Thomas, Jr., Guard, Petal

Jada Thrasher, Sr., Guard, Crystal Springs

Halle Traylor, Jr., Guard, Tupelo

Alisha Tucker, Sr., Forward, McComb

Dajah Turner, So., Guard, Holly Springs

Chelsea Ulmer, Sr., Guard, Hattiesburg

Sky Vaughn, Jr., Guard, Pontotoc

Madilynn Vuncannon, Fr., Guard, Walnut

Lizzie Walker, Jr., Forward, Crystal Springs

Andrea Watson, Jr., Guard, Independence

Mia Wheeler, Jr., Forward, Hartfield Academy

JaKhiaya White, Jr., Guard, Shaw

Zyniyia White, Jr., Guard, Hazlehurst

Eliishia Wilson, Jr., Forward, Independence

Shakira Wilson, Sr., Guard, SE Lauderdale

Ari Winston, Jr., Forward, Southaven

Jakyra Young, Sr., Guard, Kosciusko

Julia Zouboukos, Sr., Forward, Jackson Prep