High School Football Fall Jamboree Schedule

Petal running back Stephon Huderson - Photo courtesy of clarionledger.com

HIGH SCHOOL FOOTBALL

JAMBOREE SCHEDULE

North Delta Jamboree

Thursday, Aug. 11

5 p.m. — North Delta vs. Lee Academy

5:30 p.m. — Indianola Academy vs. Greenville St. Joseph

6 p.m. — Magnolia Heights vs. Bayou Academy

6:30 p.m. — Indianola Academy vs. Lee Academy

7 p.m. — Kirk Academy vs. Bayou Academy

7:30 p.m. — Magnolia Heights vs. Greenville St. Joseph

8 p.m. — Kirk Academy vs. North Delta

 

Tri-County Academy Jamboree

Thursday, Aug. 11

3 p.m. — Central Holmes vs. East Rankin

3:30 p.m. — Hartfield Academy vs. Greenville Christian

4 p.m. — Clinton Christian vs. Newton Co. Academy

4:30 p.m. — Hartfield Academy vs. East Rankin

5 p.m. — Central Holmes vs. Newton Co. Academy

5:30 p.m. — Leake Academy vs. Greenville Christian

6 p.m. — Clinton Christian vs. Carroll Academy

6:30 p.m. — Canton Academy vs. Manchester Academy

7 p.m. — Benton Academy vs. Winona Christian

7:30 p.m. — Leake Academy vs. Tri-County Academy

8 p.m. — Canton Academy vs. Carroll Academy

8:30 p.m. — Benton Academy vs. Manchester Academy

9 p.m. — Tri-County Academy vs. Winona Christian

 

Friday, Aug. 12

Aberdeen at Eupora

Bassfield at Tylertown

Brookhaven at South Pike

Canton at Yazoo County

Center Hill at Hernando

DeSoto Central at Lewisburg

East Marion at Amite County

Florence at Pisgah

Forest at West Lauderdale

Franklin County at Crystal Springs

Hatley at Booneville

Independence at Bruce

Itawamba AHS at Tupelo

Jim Hill at Holmes Central

J.Z. George at East Webster

Kosciusko at Pearl

Kossuth at New Albany

Lafayette at Southaven

Lake Cormorant at Christian Brothers (Tenn.)

Long Beach at Pass Christian

McAdams at Puckett

Montgomery County at West Lowndes

Moss Point at Hancock

Nanih Waiya at Pelahatchie

Noxapater at Starkville Academy

Oak Grove at Purvis

Quitman at Greene County

Petal at Northwest Rankin

Pontotoc at Caledonia

Poplarville at Biloxi

Prentiss at Mount Olive

Ripley at Water Valley

Ruleville at Mound Bayou JFK

Saltillo at Mooreville

Smithville at Mantachie

Starkville at Brandon

Stringer at SE Lauderdale

Terry at Richland

Trinity Episcopal at Adams Christian

Vicksburg at Port Gibson

Wayne County at George County

 

Bay Springs Jamboree

Friday, Aug. 12

Taylorsville vs. Seminary (1 quarter)

South Pike vs.  Seminary (1 quarter)

South Pike vs. Taylorsville (1 quarter)

Heidelberg vs. Raleigh

West Jones vs. Bay Springs

 

Central Hinds Jamboree (at Millsaps College)

Friday, Aug. 12

5 p.m. — Leake Central vs. Philadelphia

5:30 p.m. — Union Christian (La.) vs. Riverfield (La.)
6 p.m. — Hillcrest Christian vs. Central Hinds

6:30 p.m. — Leake Central vs. Philadelphia

7 p.m. — Union Christian (La.) vs. Wayne Academy

7:30 p.m. — Hillcrest Christian vs. Riverfield (La.)

8 p.m. — Central Hinds vs. Wayne Academy

 

Copiah Academy Jamboree

Friday, Aug. 12

6:30 p.m. — Winston Academy vs. Cathedral

7:15 p.m. — Copiah Academy vs. Winston Academy

8 p.m. — Copiah Academy vs. Cathedral

 

Jackson Academy Jamboree

Friday, Aug. 12

6 p.m. — Simpson Academy vs. Heritage Academy

6:30 p.m. — Jackson Academy vs. Mendenhall

7 p.m. — Madison St. Joseph vs. Heritage Academy

7:30 p.m. — Simpson Academy vs. Raymond

8 p.m. — Madison St. Joseph vs. Mendenhall

8:30 p.m. — Jackson Academy vs. Raymond

 

JPS Jamboree (at Newell Field, Jackson)

5:30 p.m. — D’Iberville vs. Wingfield

7 p.m. — Forest Hill vs. Lanier

 

Lawrence County Jamboree

Friday, Aug. 12

7 p.m. — Lawrence County vs. Loyd Star

7:30 p.m. — Loyd Star vs. Wesson

8 p.m. — Lawrence County vs. Wesson

 

Lumberton Jamboree

Friday, Aug. 12

6 p.m. — West Harrison vs. Sumrall

7:30 p.m. — Newton vs. Lumberton

 

McComb Jamboree

Friday, Aug. 12

6 p.m. — Hazlehurst vs. Natchez

7 p.m. — McComb vs. Wilkinson County

 

Newton County Jamboree

Friday, Aug. 12

6 p.m. — NE Lauderdale vs. Union

7 p.m. — Newton County vs. Scott Central

 

New Hope Jamboree (at Mississippi State)

Friday, Aug. 12

7 p.m. — Morton vs. New Hope

 

Saturday, Aug. 13

9 a.m. — Kemper County vs. Amory

11 a.m. — Noxubee County vs. Grenada

1 p.m. — Choctaw County vs. NE Jones

3 p.m. — Louisville vs. Shannon

5 p.m. — West Point vs. Callaway

7 p.m. — Columbus vs. Meridian

 

North Forrest Jamboree

Friday, Aug. 12

6:30 p.m. — North Forrest vs. Columbia

7 p.m. — Columbia vs. Hattiesburg

7:30 p.m. — North Forrest vs. Hattiesburg

 

Oxford Jamboree

Friday, Aug. 12

4 p.m. — Senatobia vs. Winona

6 p.m. — Calhoun City vs. North Pontotoc

8 p.m. — Oxford vs. Charleston

 

Saturday, Aug. 13

1 p.m. — Oxford 9th vs. Tupelo 9th

3 p.m. — Tupelo Christian vs. Lafayette 9th

5 p.m. —Falkner vs. Benton County

7 p.m. — Horn Lake vs. North Panola

 

Sebastopol Jamboree

Friday, Aug. 12

7 p.m. — Lake vs. Clarkdale

7:45 p.m. — Sebastopol vs. Choctaw Central

 

South Pontotoc Jamboree

Friday, Aug. 12

5 p.m. — Nettleton vs. Baldwyn

6:30 p.m. — Alcorn Central vs. East Union

8 p.m. — South Pontotoc vs. Houston