High School Football Schedule and Standings — Week 12

Petal quarterback Jordan Wilson. Photo courtesy of Pat Casey/PineBeltSports.

THURSDAY’S GAMES

MHSAA

Ashland 20  Byers 20

South Panola 48  DeSoto Central 3

Resurrection 55  East Marion 34

Meridian 44  George County 0

Horn Lake 16  Southaven 6

Northwest Rankin 41  Murrah 0

Nanih Waiya 36  Noxapater 0

Petal 38  Terry 14

 

FRIDAY’S GAMES

MHSAA

Biggersville (8-2) at Smithville (8-3)

Brookhaven (9-1) at West Jones (8-2)

Callaway (5-6) at Neshoba Central (3-8)

Cleveland Central (11-0) at Canton (5-6)

Clinton (5-5) at Starkville (9-2)

Coffeeville (1-8) at Shaw (6-3)

Columbus (2-8) at Hernando (4-6)

D’Iberville (4-6) at St. Martin (6-4)

Forest Hill (1-9) at North Pike (5-5)

French Camp (7-3) at Leake County (6-4)

Germantown (6-4) at Ridgeland (5-5)

Greenville (1-9) at Madison Central (8-2)

Gulfport (7-3) at Biloxi (3-7)

Hamilton (4-6) at Vardaman (6-4)

Hancock (8-2) at Pascagoula (3-7)

Hattiesburg (10-0) at West Harrison (1-9)

Hollandale Simmons (10-0) at Durant (1-9)

Holmes Central (2-8) at Vicksburg (4-6)

Lake Cormorant (4-6) at Lafayette (3-7)

Lewisburg (6-4) at West Point (10-0)

McAdams (5-4) at Mound Bayou JFK (3-7)

Natchez (6-4) at Laurel (6-4)

Ocean Springs (3-7) at Harrison Central (3-7)

Olive Branch (9-1) at Center Hill (1-9)

Oxford (8-3) at Tupelo (10-0)

Pearl (11-0) at Brandon (7-4)

Pearl River Central (1-9) at Picayune (8-2)

Potts Camp (2-9) at Okolona (8-2)

Salem (0-10) at Lumberton (8-2)

Saltillo (3-8) at Grenada (5-6)

Sebastopol (3-8) at West Lowndes (2-7)

Shelby Broad Street (4-4-2) at Ray Brooks (6-2-1)

Stone (6-3) at Long Beach (6-4)

Stringer (9-2) at Sacred Heart (4-6)

Thrasher (5-4) at Falkner (5-6)

Warren Central (7-3) at Provine (6-4) (Hughes)

Wayne County (5-5) at Gautier (3-7)

Wingfield (2-8) at South Jones (7-4)

 

MHSAA PLAYOFFS

First Round

CLASS 4A

Tunica Rosa Fort (3-6) at Senatobia (6-4)

Shannon (7-4) at Louisville (9-2)

New Albany (5-6) at Greenwood (8-2)

Kosciusko (3-8) at Itawamba AHS (9-2)

New Hope (5-6) at Pontotoc (10-1)

Corinth (5-5) at Clarksdale (5-6)

Amory (4-7) at Noxubee County (6-4)

Yazoo City (6-4) at Ripley (5-5)

Purvis (4-6) at Mendenhall (8-2)

Florence (7-4) at Pass Christian (5-5)

NE Lauderdale (6-5) at Poplarville (10-0)

St. Stanislaus (5-5) at McComb (4-6)

Moss Point (3-8) at South Pike (8-3)

Quitman (5-6) at Greene County (10-1)

Lanier (4-7) at East Central (9-0)

Sumrall (6-5) at West Lauderdale (7-4)

 

CLASS 3A

Humphreys County (2-8) at North Pontotoc (9-2)

Marks Palmer (6-5) at Houston (7-3)

Booneville (5-5) at Yazoo County (10-0)

South Pontotoc (8-3) at Water Valley (7-4)

Aberdeen (5-6) at North Panola (10-0)

Belmont (5-5) at Charleston (8-3)

Independence (5-6) at Choctaw County (8-2)

Ruleville (4-6) at Kossuth (8-3)

Wilkinson County (3-6) at Forest (8-3)

Magee (6-5) at Tylertown (7-4)

Morton (5-6) at Hazlehurst (8-2)

West Marion (5-6) at Raleigh (4-7)

Seminary (5-6) at Velma Jackson (6-4)

SE Lauderdale (5-6) at Port Gibson (7-3)

St. Andrew’s (5-5) at Jefferson Davis County (10-1)

Franklin County (1-9) at Kemper County (2-8)

 

CLASS 2A

Greenville O’Bannon (7-3-1) at Baldwyn (5-5)

Eupora (7-3) at Philadelphia (10-1)

East Union (5-6) at South Delta (9-2)

Lake (8-2) at Calhoun City (8-2)

Newton (6-4) at Winona (7-3)

Walnut (7-3) at West Tallahatchie (7-4)

East Webster (6-5) at Scott Central (10-1)

West Bolivar (5-5-1) at Strayhorn (5-5)

Bogue Chitto (5-5) at Taylorsville (10-1)

Madison St. Joseph (7-4) at Perry Central (9-1)

Enterprise-Clarke (3-8) at Amite County (5-5)

North Forrest (7-4) at Mize (7-4)

Richton (2-8) at Pisgah (8-3)

Bay Springs (6-5) at West Lincoln (5-5)

Pelahatchie (6-5) at Collins (9-2)

Loyd Star (4-6) at Heidelberg (6-5)

 

MAIS PLAYOFFS

First Round

ACADEMY AAAA, DIVISION I

Presbyterian Christian (6-5) at MRA (7-4)

Oak Forest (La.) (6-4) at Jackson Academy (8-2)

 

ACADEMY AAAA, DIVISION II

Washington School (4-6) at Copiah Academy (5-6)

East Rankin (5-6) at Simpson Academy (7-4)

 

ACADEMY A

Columbus Christian (2-7) at West Memphis (Ark.) (8-3)

Lee (Ark.) (6-4) at Tunica Academy (9-1)

DeSoto (Ark.) (3-7) at Trinity Episcopal (5-5)

Claiborne (La.) (4-6) at Deer Creek (5-4)

 

MAIS 8-MAN

Delta Academy (5-5) at Humphreys Academy (9-0)

Calhoun Academy (5-3) at Prentiss Christian (8-2)

North Sunflower (4-4) at Riverdale (La.) (8-1)

Tallulah (La.) (7-4) at Briarfield (La.) (8-2)

 

Second Round

ACADEMY AAA

Leake Academy (7-4) at Indianola Academy (11-0)

Columbia Academy (6-5) at Riverfield (La.) (10-1)

Central Hinds (8-3) at Starkville Academy (10-1)

Heritage Academy (9-2) at Adams Christian (10-1)

 

ACADEMY AA

Tri-County Academy (7-4) at Marshall Academy (10-2)

Amite School (5-6) at Prairie View (La.) (8-3)

Brookhaven Academy (9-2) at Centreville Academy (9-2)

Greenville St. Joseph (8-2) at Manchester Academy (9-2)

 

2017 Standings
CLASS 6A
REGION 1-6A
Region All Games
W L W L T PF PA
Tupelo 6 0 10 0 377 101
Oxford 4 2 8 3 209 108
South Panola 4 2 8 3 263 201
Horn Lake 4 2 7 2 269 126
Southaven 4 2 5 5 186 208
Hernando 1 5 4 6 186 195
Columbus 1 5 2 8 118 329
DeSoto Central 0 6 3 8 166 241
REGION 2-6A
Starkville 5 1 9 2 369 122
Madison Central 5 1 8 2 257 132
Northwest Rankin 4 2 7 3 270 178
Warren Central 4 2 7 3 293 132
Clinton 3 3 5 5 272 180
Provine 2 4 6 4 211 246
Greenville 1 5 1 9 192 343
Murrah 0 6 1 9 133 364
REGION 3-6A
Pearl 6 0 11 0 353 86
Brandon 5 1 7 4 297 187
Petal 4 2 6 4 320 224
Terry 3 3 7 4 296 175
Meridian 3 3 4 6 257 311
Oak Grove 2 4 5 5 337 275
George County 1 5 2 9 106 319
Jim Hill 0 6 0 10 48 359
REGION 4-6A
Gulfport 6 0 7 3 238 167
Hancock 5 1 8 2 305 182
St. Martin 3 3 6 4 205 194
D’Iberville 3 3 4 6 269 289
Biloxi 3 3 3 7 207 243
Harrison Central 2 4 3 7 163 230
Ocean Springs 1 5 3 7 256 285
Pascagoula 1 5 3 7 185 297
CLASS 5A
REGION 1-5A
West Point 6 0 10 0 455 66
Olive Branch 5 1 9 1 341 119
Grenada 4 2 5 6 187 210
Lake Cormorant 3 3 4 6 216 285
Lafayette 3 3 3 7 226 259
Lewisburg 2 4 6 4 247 217
Center Hill 1 5 1 9 142 374
Saltillo 0 6 3 8 184 389
REGION 2-5A
Cleveland Central 6 0 11 0 325 151
Germantown 5 1 6 4 289 204
Vicksburg 4 2 4 6 165 222
Ridgeland 3 3 5 5 279 298
Callaway 3 3 5 6 240 312
Canton 1 5 5 6 272 309
Neshoba Central 1 5 3 8 220 315
Holmes Central 1 5 2 8 166 220
REGION 3-5A
Brookhaven 6 0 9 1 420 214
West Jones 6 0 8 2 232 147
Laurel 4 2 6 4 313 170
South Jones 3 3 7 4 373 264
Natchez 3 3 6 4 314 224
North Pike 1 5 5 5 185 234
Wingfield 1 5 2 8 114 323
Forest Hill 0 6 1 9 102 354
REGION 4-5A
Hattiesburg 6 0 10 0 481 212
Picayune 5 1 8 2 386 209
Stone 4 2 6 3 287 208
Long Beach 3 3 6 4 354 268
Wayne County 3 3 5 5 292 287
Gautier 2 4 3 7 195 360
Pearl River Central 1 5 1 9 126 338
West Harrison 0 6 1 9 173 358
CLASS 4A
REGION 1-4A
(1)Senatobia 5 0 6 4 292 226
(2)Ripley 4 1 5 5 217 238
(3)Corinth 3 2 5 5 278 246
(4)New Albany 2 3 5 6 246 288
Tishomingo County 1 4 3 8 157 362
Byhalia 0 5 3 7 198 248
REGION 2-4A
(1)Pontotoc 5 0 10 1 328 133
(2)Itawamba AHS 4 1 9 2 398 243
(3)Shannon 3 2 7 4 376 290
(4)Amory 2 3 4 7 302 255
Mooreville 1 4 2 9 160 371
Caledonia 0 5 0 10 82 369
REGION 3-4A
(1)Greenwood 4 0 8 2 296 174
(2)Clarksdale 3 1 5 6 199 213
(3)Yazoo City 2 2 6 4 251 229
(4)Tunica Rosa Fort 1 3 3 6 178 245
Indianola Gentry 0 4 3 8 164 284
REGION 4-4A
(1)Noxubee County 3 0 6 4 294 247
(2)Louisville 2 1 9 2 366 129
(3)Kosciusko 2 2 3 8 202 300
(4)New Hope 1 2 5 6 252 305
Leake Central 0 3 4 6 198 247
REGION 5-4A
(1)Mendenhall 4 1 8 2 354 190
(2)West Lauderdale 4 1 7 4 331 195
(3)Quitman 3 2 5 6 275 265
(4)NE Lauderdale 2 3 6 5 279 305
NE Jones 2 3 3 7 214 300
Newton County 0 5 1 10 89 399
REGION 6-4A
(1)South Pike 5 0 8 3 353 251
(2)McComb 4 1 4 6 252 262
(3)Florence 3 2 7 4 326 286
(4)Lanier 2 3 4 7 176 237
Richland 1 4 3 8 255 421
Raymond 0 5 0 10 48 375
REGION 7-4A
(1)Poplarville 5 0 10 0 427 148
(2)Greene County 4 1 10 1 304 192
(3)Sumrall 2 3 6 5 271 295
(4)Purvis 2 3 4 6 314 365
Forrest Co. AHS 2 3 6 5 210 239
Lawrence County 0 5 3 8 240 408
REGION 8-4A
(1)East Central 5 0 9 0 385 68
(2)Pass Christian 3 2 5 5 187 216
(3)St. Stanislaus 3 2 5 5 235 162
(4)Moss Point 2 3 3 8 135 301
Vancleave 2 3 3 7 159 316
Bay St. Louis 0 5 0 10 146 357
CLASS 3A
REGION 1-3A
(1)North Pontotoc 5 0 9 2 392 208
(2)Kossuth 4 1 8 3 349 158
(3)Belmont 3 2 5 5 218 209
(4)Booneville 2 3 5 5 282 246
Alcorn Central 1 4 4 7 275 353
Mantachie 0 5 1 10 126 424
REGION 2-3A
(1)North Panola 5 0 10 0 437 75
(2)Water Valley 4 1 7 4 399 198
(3)Marks Palmer 3 2 6 5 272 201
(4)Independence 2 3 5 6 269 326
Holly Springs 1 4 3 8 98 258
Coahoma AHS 0 5 1 10 100 290
REGION 3-3A
(1)Yazoo County 5 0 10 0 425 83
(2)Charleston 4 1 8 3 334 163
(3)Ruleville 3 2 4 6 187 285
(4)Humphreys County 2 3 2 8 141 345
J.Z. George 1 4 2 9 116 382
Amanda Elzy 0 5 0 11 92 381
REGION 4-3A
(1)Choctaw County 5 0 8 2 352 119
(2)Houston 4 1 7 3 389 245
(3)South Pontotoc 2 3 8 3 339 258
(4)Aberdeen 2 3 5 6 366 353
Nettleton 2 3 4 6 246 384
Hatley 0 5 4 7 214 290
REGION 5-3A
(1)Forest 4 0 8 3 311 153
(2)Kemper County 2 2 2 8 171 237
(3)SE Lauderdale 2 2 5 6 186 277
(4)Morton 2 2 5 6 238 307
Choctaw Central 0 4 0 10 122 416
REGION 6-3A
(1)Velma Jackson 5 0 6 4 250 177
(2)Raleigh 3 2 4 7 276 275
(3)Magee 3 2 6 5 203 281
(4)St. Andrew’s 2 3 5 5 263 216
Crystal Springs 2 3 4 7 230 275
McLaurin 0 5 1 10 147 334
REGION 7-3A
(1)Hazlehurst 4 0 8 2 248 175
(2)Port Gibson 3 1 7 3 191 176
(3)Franklin County 1 3 1 9 119 218
(4)Wilkinson County 1 3 3 6 111 194
Jefferson County 1 3 2 7 136 214
REGION 8-3A
(1)Jefferson Davis County 5 0 10 1 391 172
(2)Tylertown 4 1 7 4 253 249
(3)West Marion 3 2 5 6 250 266
(4)Seminary 2 3 5 6 185 204
Columbia 1 4 3 7 225 306
Wesson 0 5 4 7 289 319
CLASS 2A
REGION 1-2A
(1)Baldwyn 3 1 5 5 199 192
(2)Strayhorn 3 1 5 5 142 195
(3)Walnut 2 2 7 3 359 175
(4)East Union 1 3 5 6 291 342
Bruce 1 3 2 9 198 455
REGION 2-2A
(1)Winona 3 1 7 3 362 240
(2)Calhoun City 3 1 8 2 483 207
(3)Eupora 2 2 7 3 269 189
(4)East Webster 1 3 6 4 287 284
Leflore County 1 3 6 4 365 283
REGION 3-2A
(1)South Delta 6 0 9 2 396 202
(2)West Tallahatchie 5 1 7 4 284 205
(3)West Bolivar 4 2 5 5 1 171 225
(4)Greenville O’Bannon 3 3 7 3 1 318 209
Leland 2 4 6 4 166 142
Riverside 1 5 3 7 197 280
Coahoma County 0 6 2 8 1 140 268
REGION 4-2A
(1)Scott Central 3 1 10 1 547 105
(2)Philadelphia 3 1 10 1 445 195
(3)Lake 3 1 8 2 289 157
(4)Newton 1 3 6 4 342 245
Union 0 4 2 8 94 364
REGION 5-2A
(1)Taylorsville 4 0 10 1 385 215
(2)Heidelberg 3 1 6 5 302 217
(3)Bay Springs 2 2 6 5 346 247
(4)Enterprise-Clarke 1 3 3 8 273 454
Clarkdale 0 4 2 9 164 321
REGION 6-2A
(1)Pisgah 3 1 8 3 454 244
(2)Mize 3 1 7 4 280 192
(3)Madison St. Joseph 3 1 7 4 351 392
(4)Pelahatchie 1 3 6 5 416 384
Puckett 0 4 4 6 244 335
REGION 7-2A
(1)Amite County 4 0 5 5 233 296
(2)West Lincoln 3 1 5 5 297 330
(3)Loyd Star 2 2 4 6 283 255
(4)Bogue Chitto 1 3 5 5 238 292
Enterprise-Lincoln 0 4 1 9 126 407
REGION 8-2A
(1)Collins 4 0 9 2 333 134
(2)Perry Central 3 1 9 1 298 92
(3)North Forrest 2 2 7 4 358 253
(4)Richton 1 3 2 8 203 393
St. Patrick 0 4 3 7 160 245
CLASS 1A
REGION 1-1A
Okolona 7 0 8 2 318 113
Smithville 6 1 8 3 311 225
Biggersville 5 2 8 2 304 130
Tupelo Christian 5 3 7 3 299 108
Thrasher 4 4 5 5 242 248
Falkner 3 4 5 6 212 218
Ashland 1 6 2 9 162 277
Potts Camp 1 6 2 9 205 374
Byers 0 7 3 8 188 369
REGION 2-1A
Hollandale Simmons 7 0 10 0 480 42
Ray Brooks 6 1 6 2 1 248 90
Shaw 5 2 6 3 163 132
McAdams 4 3 5 4 232 120
Shelby Broad Street 4 3 4 4 2 259 188
Mound Bayou JFK 3 4 3 7 160 291
Coffeeville 1 5 1 8 71 344
Durant 1 6 1 9 114 395
Montgomery County 0 7 0 9 26 478
REGION 3-1A
Nanih Waiya 7 0 11 0 574 101
Noxapater 6 1 8 2 297 95
French Camp 6 1 7 3 279 234
Leake County 4 3 6 4 228 211
Vardaman 4 3 6 4 286 171
Hamilton 3 4 4 6 199 244
Sebastopol 1 6 3 8 114 354
West Lowndes 1 6 2 7 102 237
Ethel 0 8 0 10 46 465
REGION 4-1A
Lumberton 5 0 8 2 301 205
Stringer 4 1 9 2 441 228
Resurrection 3 2 4 6 260 182
East Marion 3 2 5 5 374 287
Mount Olive 2 4 3 8 150 349
Sacred Heart 1 4 4 6 225 317
Salem 0 5 0 10 131 425
ACADEMY AAAA
DISTRICT 1-AAAA (Div. I)
(1)Jackson Prep 5 0 11 0 503 116
(2)Parklane Academy 3 2 9 2 383 260
(3)Jackson Academy 3 2 8 2 281 145
(4)MRA 2 3 7 4 335 258
(5)Presbyterian Christian 1 4 6 5 332 267
(6)Oak Forest (La.) 1 4 6 4 225 252
DISTRICT 2-AAAA (Div. II)
(1)Pillow Academy 2 0 5 5 280 250
(2)Washington School 1 1 4 6 224 225
Magnolia Heights 0 2 3 7 110 273
DISTRICT 3-AAAA (Div. II)
(1)Lamar School 4 0 9 3 442 269
(2)Simpson Academy 3 1 7 4 425 297
(3)Copiah Academy 2 2 6 5 234 237
(4)East Rankin 1 3 5 6 277 364
Hartfield Academy 0 4 0 11 118 305
ACADEMY AAA
DISTRICT 1-AAAA
(1)Indianola Academy 4 0 11 0 448 161
(WC)Bayou Academy 3 1 6 5 256 275
(WC)North Delta 2 2 6 5 344 267
(WC)Lee Academy 1 3 4 6 178 302
Kirk Academy 0 4 1 9 138 331
DISTRICT 2-AAA
(1)Starkville Academy 4 0 10 1 342 124
(WC)Heritage Academy 3 1 9 2 303 175
(WC)Leake Academy 2 2 7 4 281 262
Canton Academy 1 3 3 6 182 266
Winston Academy 0 4 3 7 172 267
DISTRICT 3-AAA
(1)Riverfield (La.) 5 0 10 1 391 157
(WC)Central Hinds 4 1 8 3 321 134
(WC)Park Place 2 3 6 5 284 201
St. Aloysius 3 2 3 7 166 261
Porter’s Chapel 1 4 5 5 201 226
Hillcrest Christian 0 5 0 10 78 494
DISTRICT 4-AAA
(1)Columbia Academy 2 0 6 5 427 355
(WC)Wayne Academy 1 1 5 6 234 354
Bowling Green (La.) 0 2 0 10 133 344
DISTRICT 5-AAA
(1)Adams Christian 3 0 10 1 410 149
(WC)Silliman (La.) 2 1 4 7 245 244
(WC)Cathedral 1 2 5 6 274 335
(WC)Central Private (La.) 0 3 6 5 339 324
ACADEMY AA
DISTRICT 1-AA
(1)Marshall Academy 4 0 10 2 399 183
(WC)Oak Hill Academy 2 2 6 4 204 132
(WC)Central Holmes 2 2 6 5 358 308
(WC)Winona Christian 2 2 4 7 208 295
(WC)Carroll Academy 0 4 4 7 169 220
DISTRICT 2-AA
(1)Manchester Academy 3 0 9 2 332 117
(WC)Greenville St. Joseph 2 1 8 2 423 132
(WC)Tri-County Academy 1 2 7 4 319 185
Greenville Christian 0 3 2 7 145 325
DISTRICT 3-AA
(1)Newton Co. Academy 3 0 5 6 182 203
(WC)Sylva-Bay Academy 2 1 3 8 169 321
Benton Academy 1 2 2 8 207 328
Ben’s Ford (La.) 0 3 2 7 142 259
DISTRICT 4-AA
(1)Centreville Academy 3 0 9 2 414 240
(WC)Brookhaven Academy 2 1 9 2 414 272
(WC)Clinton Christian 1 2 4 7 175 267
(WC)Amite School 0 3 5 6 296 277
DISTRICT 5-AA
(1)River Oaks (La.) 2 0 5 6 231 220
(WC)Prairie View (La.) 1 1 8 3 352 153
Glenbrook (La.) 0 2 3 7 126 302
ACADEMY A
DISTRICT 1-A
(1)West Memphis (Ark.) 3 0 8 3 405 110
(2)Tunica Academy 2 1 9 1 297 115
(WC)Lee (Ark.) 1 2 6 4 249 110
(WC)DeSoto (Ark.) 0 3 3 7 116 288
DISTRICT 2-A
(1)Deer Creek 3 0 5 4 257 142
(WC)Columbus Christian 2 1 2 7 52 308
Strider Academy 1 2 1 9 86 427
Delta Streets Academy 0 3 0 10 98 404
DISTRICT 3-A
(1)Trinity Episcopal 3 0 5 5 261 258
(WC)Claiborne (La.) 2 1 4 6 176 315
Wilkinson Christian 1 2 1 9 98 389
Union Christian (La.) 0 3 1 9 147 312
MAIS 8-MAN
DISTRICT 1
(1)Humphreys Academy 6 0 9 0 404 224
(2)Calhoun Academy 4 2 5 3 342 310
(3)Delta Academy 3 3 5 5 249 240
(4)North Sunflower 2 4 4 4 384 311
Marvell (Ark.) 3 3 4 4 268 230
Sharkey-Issaquena 3 3 4 5 262 262
Kemper Academy 0 6 1 8 146 405
DISTRICT 2
(1)Riverdale (La.) 7 0 8 1 317 147
(2)Briarfield (La.) 6 1 8 2 460 180
(3)Prentiss Christian 5 2 8 2 401 210
(4)Tallulah (La.) 4 3 7 4 324 207
Christian Collegiate 3 4 4 6 208 323
Franklin (La.) 2 5 3 7 169 333
Tensas (La.) 1 6 1 10 204 413
Rebul Academy 0 7 0 11 96 542