High School Football Schedule and Standings — Week 12

THURSDAY’S GAMES

MHSAA

Center Hill (2-8) at Clarksdale (7-4)

Mound Bayou JFK (2-6) at Hollandale Simmons (8-0)

Neshoba Central (5-6) at Grenada (8-2)

Oak Grove (4-7) at Jim Hill (1-10) (Newell)

South Jones (7-4) at Provine (5-6) (Hughes)

South Panola (6-5) at DeSoto Central (5-6)

Terry (5-6) at Petal (6-4)

 

FRIDAY’S GAMES

MHSAA

Biggersville (4-6) at Falkner (3-7)

Biloxi (6-4) at Gulfport (5-5)

Bogue Chitto (0-10) at Springfield (La.) (0-9)

Brandon (9-2) at Pearl (7-3)

Brookhaven (7-3) at Natchez (1-9)

Callaway (7-4) at Warren Central (8-2)

Canton (3-7) at Lanier (0-10) (Newell)

Coffeeville (0-9) at Smithville (8-2)

Durant (1-9) at Noxapater (6-5)

Ethel (4-6) at Nanih Waiya (10-1)

George County (6-4) at Hancock (4-6)

Hamilton (2-7) at Vardaman (6-4)

Harrison Central (4-6) at Ocean Springs (5-5)

Hernando (8-2) at Columbus (5-5)

Laurel (9-1) at Wayne County (6-4)

Leake County (3-7) at French Camp (4-7)

Lumberton (8-2) at Stringer (7-4)

Madison Central (7-3-1) at Greenville-Weston (3-8)

Meridian (8-3) at Forest Hill (4-7) (South Jackson)

Murrah (2-9) at Northwest Rankin (7-4)

Oxford (7-3) at Lake Cormorant (7-4)

Pascagoula (5-5) at Gautier (4-6)

Picayune (9-1) at Pearl River Central (4-6)

Resurrection (8-2) at Salem (1-8)

Ridgeland (2-9) at Germantown (7-3)

St. Martin (6-5) at D’Iberville (7-3)

Saltillo (2-9) at New Hope (5-5)

Sebastopol (7-4) at McAdams (4-6)

Southaven (6-5) at Horn Lake (8-3)

Starkville (7-3) at Clinton (9-1)

Stone (8-2) at Hattiesburg (8-3)

Thrasher (4-5) at West Lowndes (7-3)

Tupelo (10-0) at Olive Branch (0-10)

Vicksburg (8-3) at Holmes Central (5-5)

West Harrison (1-9) at Long Beach (2-9)

West Point (9-1) at Lewisburg (3-8)

Wingfield (6-4) at West Jones (5-5)

 

MHSAA PLAYOFFS

FIRST ROUND

CLASS 4A

New Albany (5-6) at Amory (9-2)

Houston (8-3) at Cleveland (5-5)

Shannon (6-4) at Lafayette (8-2)

Raymond (3-7) at Louisville (6-5)

Caledonia (5-5) at Greenwood (7-3)

Ripley (6-4) at Pontotoc (10-1)

Indianola Gentry (2-8) at Noxubee County (7-4)

Itawamba AHS (8-2) at Senatobia (7-3)

North Pike (5-6) at West Lauderdale (11-0)

Moss Point (6-4) at Purvis (7-3)

Northeast Jones (6-4) at Florence (9-2)

Forrest Co. AHS (4-6) at East Central (6-5)

Pass Christian (5-5) at Poplarville (8-1)

Lawrence County (4-7) at Quitman (5-6)

Greene County (4-6) at St. Stanislaus (9-1)

Mendenhall (6-5) at McComb (6-4)

 

CLASS 3A

Marks Palmer (6-5) at Kossuth (10-1)

South Pontotoc (7-4) at Cleveland East Side (10-1)

Belmont (3-7) at Charleston (9-2)

Yazoo County (6-4) at Mooreville (6-4)

Aberdeen (3-8) at Velma Jackson (9-1)

North Panola (9-2) at Benton County (7-3)

Ruleville (5-6) at North Pontotoc (8-3)

Booneville (7-3) at Independence (7-4)

Crystal Springs (2-9) at Kemper County (10-1)

West Marion (8-3) at Wilkinson County (7-4)

SE Lauderdale (5-5) at Morton (8-3)

Franklin County (5-6) at Seminary (8-3)

Perry Central (6-5) at Hazlehurst (10-0)

Magee (6-4) at Forest (8-3)

Jefferson County (3-7) at Tylertown (10-0)

Philadelphia (7-4) at Raleigh (10-1)

 

CLASS 2A

Coahoma County (4-6) at Baldwyn (7-4)

Winona (6-5) at South Delta (8-3)

Mantachie (3-8) at Strayhorn (7-2)

Leflore County (6-5) at East Webster (9-2)

Bruce (4-7) at West Bolivar (8-3)

West Tallahatchie (9-2) at Walnut (8-3)

Greenville O’Bannon (5-6) at Calhoun City (10-1)

East Union (8-3) at J.Z. George (7-4)

Scott Central (6-5) at Bay Springs (8-3)

Mize (4-7) at Amite County (5-5)

Union (8-3) at Pisgah (9-2)

Prentiss (7-4) at Taylorsville (4-6)

East Marion (1-9) at Bassfield (9-2)

Madison St. Joseph (8-3) at Newton (7-3)

Loyd Star (4-7) at North Forrest (4-6)

Heidelberg (7-4) at Puckett (9-2)

 

MAIS PLAYOFFS

FIRST ROUND

ACADEMY AAAA, DIVISION I

Jackson Academy (6-5) at Jackson Prep (10-1)

Parklane Academy (5-5) at Copiah Academy (9-2)

 

ACADEMY AAAA, DIVISION II

Magnolia Heights (3-7) at Washington School (5-5)

East Rankin (2-8) at Pillow Academy (7-3)

 

ACADEMY A (8-MAN)

Humphreys Academy (6-5) at Tallulah (La.) (9-0)

North Sunflower (8-2) at Christian Collegiate (3-5)

Delta Academy (6-4) at Marvell (Ark.) (9-0)

Franklin (La.) (6-4) at Kemper Academy (8-0)

 

SECOND ROUND

ACADEMY AAA

Columbia Academy (9-2) at Indianola Academy (11-0)

Manchester Academy (7-4) at Heritage Academy (9-2)

Starkville Academy (8-3) at Adams Christian (9-2)

Greenville St. Joseph (9-2) at Centreville Academy (9-2)

 

ACADEMY AA

Prentiss Christian (9-1) at Canton Academy (10-1)

Marshall Academy (8-3) at Winona Christian (9-2)

Tri-County Academy (10-1) at Wilkinson Christian (9-1)

Trinity Episcopal (5-5) at Prairie View (La.) (8-1)

 

2016 Standings
CLASS 6A
REGION 1-6A
Region All Games
W L W L T PF PA
Tupelo 6 0 10 0 307 116
South Panola 5 1 6 5 186 150
Hernando 4 2 8 2 372 199
Horn Lake 3 3 8 3 330 210
Columbus 3 3 5 5 329 248
Southaven 2 4 6 5 264 262
DeSoto Central 1 5 5 6 217 290
Olive Branch 0 6 0 10 168 347
REGION 2-6A
Clinton 5 1 9 1 446 217
Madison Central 5 1 7 3 1 277 224
Warren Central 4 2 8 2 380 219
Starkville 4 2 7 3 302 162
Northwest Rankin 3 3 7 4 369 235
Callaway 2 4 7 4 300 269
Greenville 1 5 3 8 226 406
Murrah 0 6 2 9 169 421
REGION 3-6A
Brandon 6 0 9 2 368 171
Pearl 5 1 7 3 356 158
Meridian 4 2 8 3 283 210
Petal 4 2 6 4 330 259
Terry 2 4 5 6 192 227
Oak Grove 2 4 4 7 257 334
Forest Hill 1 5 4 7 221 325
Jim Hill 0 6 1 10 167 421
REGION 4-6A
D’Iberville 5 1 7 3 322 272
Biloxi 4 2 6 4 241 238
George County 4 2 6 4 390 317
St. Martin 3 3 6 5 392 349
Gulfport 3 3 5 5 233 187
Ocean Springs 2 4 5 5 220 290
Harrison Central 2 4 4 6 269 328
Hancock 1 5 4 6 226 289
CLASS 5A
REGION 1-5A
West Point 6 0 9 1 322 134
Oxford 5 1 7 3 271 167
Lake Cormorant 5 1 7 4 358 193
Clarksdale 3 3 7 4 326 129
New Hope 2 4 5 5 328 313
Lewisburg 1 5 3 8 197 416
Center Hill 1 5 2 8 181 327
Saltillo 1 5 2 9 132 340
REGION 2-5A
Grenada 5 1 8 2 301 137
Germantown 5 1 7 3 283 185
Vicksburg 4 2 8 3 368 197
Holmes Central 3 3 5 5 264 222
Neshoba Central 3 3 5 6 175 271
Canton 2 4 3 7 232 320
Ridgeland 2 4 2 9 239 352
Lanier 0 6 0 10 53 433
REGION 3-5A
Laurel 6 0 9 1 413 177
Wayne County 6 0 6 4 268 219
Brookhaven 4 2 7 3 257 214
South Jones 2 4 7 4 275 219
Wingfield 2 4 6 4 333 328
West Jones 2 4 5 5 209 211
Provine 2 4 5 6 211 193
Natchez 0 6 1 9 176 356
REGION 4-5A
Picayune 5 1 9 1 421 214
Stone 5 1 8 2 384 203
Hattiesburg 5 1 8 3 529 269
Pascagoula 4 2 5 5 189 210
Gautier 3 3 4 6 264 310
Pearl River Central 2 4 4 6 314 337
Long Beach 0 6 2 9 206 403
West Harrison 0 6 1 9 152 423
CLASS 4A
REGION 1-4A
(1)Amory 5 0 9 2 378 228
(2)Pontotoc 4 1 10 1 443 176
(3)Itawamba AHS 3 2 8 2 296 199
(4)Shannon 2 3 6 4 301 309
Corinth 1 4 4 7 270 310
Tishomingo County 0 5 3 8 194 342
REGION 2-4A
(1)Lafayette 5 0 8 2 310 130
(2)Senatobia 3 2 7 3 307 139
(3)Ripley 3 2 6 4 264 214
(4)New Albany 3 2 5 6 209 300
Tunica Rosa Fort 1 4 1 9 130 350
Byhalia 0 5 3 7 142 272
REGION 3-4A
(1)Greenwood 4 0 7 3 266 179
(2)Cleveland 3 1 5 5 218 208
(3)Raymond 2 2 3 7 214 314
(4)Indianola Gentry 1 3 2 8 109 236
Yazoo City 0 4 0 10 121 366
REGION 4-4A
(1)Noxubee County 5 0 7 4 325 238
(2)Louisville 4 1 6 5 318 268
(3)Houston 3 2 8 3 316 173
(4)Caledonia 2 3 5 5 330 310
Leake Central 1 4 4 7 195 277
Kosciusko 0 5 1 9 154 269
REGION 5-4A
(1)West Lauderdale 5 0 11 0 331 134
(2)Quitman 3 2 5 6 213 249
(3)Mendenhall 3 2 6 5 309 305
(4)NE Jones 3 2 6 4 229 179
Newton County 1 4 3 8 179 243
NE Lauderdale 0 5 2 9 226 329
REGION 6-4A
(1)Florence 5 0 9 2 348 206
(2)McComb 4 1 6 4 388 259
(3)Lawrence County 3 2 4 7 292 298
(4)North Pike 2 3 5 6 271 288
South Pike 1 4 4 6 191 289
Richland 0 5 3 8 250 426
REGION 7-4A
(1)Poplarville 5 0 8 1 352 149
(2)Purvis 4 1 7 3 303 221
(3)Forrest Co. AHS 3 2 4 6 187 297
(4)Greene County 2 3 4 6 308 365
Sumrall 1 4 5 6 348 390
Columbia 0 5 1 8 193 329
REGION 8-4A
(1)St. Stanislaus 5 0 9 1 396 199
(2)East Central 4 1 6 5 516 349
(3)Moss Point 3 2 6 4 237 243
(4)Pass Christian 2 3 5 5 255 236
Vancleave 1 4 1 9 137 328
Bay St. Louis 0 5 2 8 191 396
CLASS 3A
REGION 1-3A
(1)Kossuth 5 0 10 1 478 237
(2)Benton County 4 1 6 4 298 158
(3)Booneville 3 2 7 3 276 171
(4)Belmont 2 3 3 7 215 261
Alcorn Central 1 4 3 8 209 351
New Site 0 5 0 10 129 429
REGION 2-3A
(1)Charleston 5 0 9 2 387 141
(2)Independence 4 1 7 4 308 205
(3)North Panola 3 2 9 2 344 196
(4)Marks Palmer 2 3 6 5 302 207
Water Valley 1 4 2 9 193 440
Holly Springs 0 5 1 10 128 306
REGION 3-3A
(1)Velma Jackson 5 0 9 1 356 132
(2)Cleveland East Side 4 1 10 1 358 151
(3)Yazoo County 3 2 6 4 329 175
(4)Ruleville 2 3 5 6 183 196
Humphreys County 1 4 4 7 248 313
Amanda Elzy 0 5 1 9 1 78 355
REGION 4-3A
(1)North Pontotoc 5 0 8 3 397 250
(2)Mooreville 4 1 6 4 251 201
(3)South Pontotoc 3 2 7 4 317 272
(4)Aberdeen 2 3 3 8 274 380
Nettleton 1 4 1 8 192 393
Hatley 0 5 4 7 250 310
REGION 5-3A
(1)Kemper County 5 0 10 1 387 187
(2)Forest 4 1 8 3 294 206
(3)Philadelphia 3 2 7 4 262 225
(4)SE Lauderdale 2 3 5 5 255 248
Choctaw County 1 4 5 6 261 316
Choctaw Central 0 5 0 10 146 462
REGION 6-3A
(1)Morton 5 0 8 3 406 302
(2)Raleigh 4 1 10 1 524 197
(3)Magee 3 2 6 4 403 292
(4)Crystal Springs 2 3 2 9 189 341
St. Andrew’s 1 4 4 6 159 288
McLaurin 0 5 0 11 38 436
REGION 7-3A
(1)Hazlehurst 5 0 10 0 396 118
(2)Wilkinson County 4 1 7 4 420 313
(3)Franklin County 3 2 5 6 282 287
(4)Jefferson County 2 3 3 7 214 340
Port Gibson 1 4 4 6 196 212
Wesson 0 5 4 7 324 432
REGION 8-3A
(1)Tylertown 5 0 10 0 334 134
(2)Seminary 4 1 8 3 355 268
(3)West Marion 3 2 8 3 414 229
(4)Perry Central 2 3 6 5 309 223
Collins 1 4 2 9 207 364
St. Patrick 0 5 0 11 54 443
CLASS 2A
REGION 1-2A
(1)Baldwyn 5 0 7 4 432 168
(2)Walnut 4 1 8 3 337 206
(3)East Union 3 2 8 3 412 245
(4)Mantachie 2 3 3 8 229 359
Potts Camp 1 4 3 7 212 315
Byers 0 5 1 10 88 516
REGION 2-2A
(1)Strayhorn 3 1 7 2 249 139
(2)J.Z. George 3 1 7 4 218 182
(3)West Tallahatchie 3 1 9 2 308 145
(4)Coahoma County 1 3 4 6 196 178
Coahoma AHS 0 4 0 10 108 319
REGION 3-2A
(1)West Bolivar 5 0 8 3 259 160
(2)South Delta 4 1 8 3 327 261
(3)Leflore County 3 2 6 5 267 229
(4)Greenville O’Bannon 2 3 5 6 208 238
Riverside 1 4 3 8 214 343
Leland 0 5 0 10 1 73 269
REGION 4-2A
(1)Calhoun City 5 0 10 1 412 103
(2)East Webster 4 1 9 2 308 118
(3)Winona 2 3 6 5 281 205
(4)Bruce 2 3 4 7 225 256
Eupora 1 4 5 6 285 201
Okolona 1 4 2 9 156 301
REGION 5-2A
(1)Bay Springs 4 1 8 3 419 192
(2)Newton 4 1 7 3 230 246
(3)Heidelberg 3 2 7 4 364 272
(4)Union 2 3 8 3 342 167
Enterprise-Clarke 2 3 6 5 424 360
Clarkdale 0 5 2 9 130 332
REGION 6-2A
(1)Pisgah 5 0 9 2 382 279
(2)Puckett 4 1 9 2 368 149
(3)Madison St. Joseph 3 2 8 3 357 256
(4)Scott Central 2 3 6 5 277 184
Pelahatchie 1 4 2 8 284 400
Lake 0 5 1 9 192 336
REGION 7-2A
(1)Bassfield 5 0 9 2 444 173
(2)Amite County 4 1 5 5 270 284
(3)Prentiss 3 2 7 4 290 192
(4)Loyd Star 2 3 4 7 346 302
West Lincoln 1 4 2 8 152 422
Enterprise-Lincoln 0 5 3 7 176 308
REGION 8-2A
(1)North Forrest 4 0 4 6 298 319
(2)Taylorsville 3 1 4 6 256 306
(3)Mize 2 2 4 7 210 366
(4)East Marion 1 3 1 9 182 378
Richton 0 4 1 10 193 467
CLASS 1A
REGION 1-1A
Smithville 6 0 8 2 376 218
West Lowndes 5 1 7 3 379 168
Vardaman 4 2 6 4 341 259
Falkner 3 3 3 7 195 334
Biggersville 2 4 4 6 180 298
Hamilton 2 4 2 7 94 302
Thrasher 1 4 3 5 247 284
Coffeeville 0 6 0 9 113 417
REGION 2-1A
(1)Hollandale Simmons 3 0 8 0 298 72
(2)Ray Brooks 3 1 3 5 76 198
(3)Shaw 2 2 4 7 99 184
(4)Shelby Broad Street 1 3 2 6 76 165
Mound Bayou JFK 0 3 2 6 88 192
REGION 3-1A
Nanih Waiya 7 0 10 1 478 90
Sebastopol 6 1 7 4 266 216
Noxapater 5 2 6 5 268 141
McAdams 4 3 4 6 208 434
French Camp 4 3 4 7 238 289
Ethel 3 4 4 6 214 304
Leake County 2 5 3 7 261 330
Durant 1 6 1 9 111 314
Montgomery County 0 8 0 10 90 492
REGION 4-1A
Lumberton 5 0 8 2 385 243
Resurrection 4 1 8 2 373 131
Stringer 4 1 7 4 317 313
Sacred Heart 3 3 6 4 327 292
Mt. Olive 2 4 4 6 232 283
Salem 1 4 1 8 161 313
Bogue Chitto 0 6 0 10 91 419
ACADEMY AAAA
DISTRICT 1-AAAA
MRA 4 0 9 3 377 246
Pillow Academy 3 1 7 3 302 178
Jackson Academy 2 2 6 5 248 218
Washington School 1 3 5 5 234 163
Magnolia Heights 0 5 3 8 165 343
DISTRICT 2-AAAA
Oak Forest (La.) 3 0 7 3 331 221
Copiah Academy 2 1 9 2 387 145
Parklane Academy 1 2 5 5 297 259
Hillcrest Christian 0 3 3 7 197 305
DISTRICT 3-AAAA
Presbyterian Christian 3 0 11 0 451 193
Jackson Prep 2 1 10 1 431 130
Lamar School 1 2 7 4 305 252
East Rankin 0 3 2 8 147 326
ACADEMY AAA
DISTRICT 1-AAAA
(1)Indianola Academy 5 0 10 0 313 134
(2)Greenville St. Joseph 4 1 8 2 424 81
(WC)North Delta 2 3 5 5 268 249
Bayou Academy 1 4 3 7 206 340
Kirk Academy 1 4 3 7 176 326
Lee Academy 2 4 2 8 98 306
DISTRICT 2-AAA
(1)Heritage Academy 3 0 8 2 351 196
(2)Starkville Academy 2 1 7 3 217 184
(WC)Leake Academy 1 2 3 7 211 252
Winston Academy 0 3 4 6 212 223
DISTRICT 3-AAA
(1)Manchester Academy 3 1 6 3 253 187
(2)Hartfield Academy 3 1 6 4 237 161
(WC)St. Aloysius 3 1 3 7 250 288
Central Hinds 1 3 5 5 294 212
Riverfield (La.) 0 4 2 8 208 343
DISTRICT 4-AAA
(1)Adams Christian 4 0 8 2 320 182
(2)Columbia Academy 3 1 8 2 389 187
(WC)Simpson Academy 2 2 6 4 199 194
(WC)Cathedral 1 3 3 7 169 305
Brookhaven Academy 0 4 0 10 72 318
DISTRICT 5-AAA
(1)Centreville Academy 4 0 8 2 309 168
(2)Central Private (La.) 2 2 6 2 225 136
(WC)Silliman (La.) 2 2 2 7 111 280
Bowling Green (La.) 2 2 3 5 155 183
Ben’s Ford (La.) 0 4 0 9 32 339
ACADEMY AA
DISTRICT 1-AA
(1)Marshall Academy 4 0 7 3 340 113
(2)Lee (Ark.) 3 1 5 4 153 193
Tunica Academy 2 2 3 6 102 298
West Memphis (Ark.) 1 3 1 9 178 354
DeSoto (Ark.) 0 4 0 10 86 298
DISTRICT 2-AA
(1)Winona Christian 4 0 8 2 337 203
(2)Deer Creek 3 1 6 3 246 192
(WC)Carroll Academy 2 2 7 3 307 194
Oak Hill Academy 1 3 3 7 217 362
Columbus Christian 0 4 1 9 175 399
DISTRICT 3-AA
(1)Canton Academy 5 0 9 1 325 112
(2)Tri-County Academy 4 1 9 1 325 112
(WC)Greenville Christian 3 2 7 3 363 252
Clinton Christian 1 4 3 7 129 270
Benton Academy 1 4 1 9 91 373
Central Holmes 1 4 2 7 112 326
DISTRICT 4-AA
(1)Newton Co. Academy 3 0 7 3 336 194
(2)Prentiss Christian 2 1 8 1 374 82
(WC)Wayne Academy 1 2 5 5 196 250
Sylva-Bay Academy 0 3 3 7 209 314
DISTRICT 5-AA
(1)Wilkinson Christian 3 0 8 1 342 159
(2)Trinity Episcopal 2 1 4 5 280 306
(WC)Amite School 1 2 3 6 183 221
Porter’s Chapel 0 3 1 9 54 353
DISTRICT 6-AA
(1)Prairie View (La.) 4 0 7 1 248 79
(2)Glenbrook (La.) 3 1 5 5 205 212
River Oaks (La.) 2 2 3 7 244 348
Claiborne (La.) 1 3 1 8 189 360
Union Christian (La.) 0 4 0 9 108 376
ACADEMY A (EIGHT-MAN)
DISTRICT 1-A
(1)Marvell (Ark.) 4 0 9 0 501 84
(2)North Sunflower 3 1 8 2 440 244
(WC)Delta Academy 2 2 6 4 246 278
Strider Academy 1 3 3 8 196 286
Delta Streets Academy 0 4 2 9 280 460
DISTRICT 2-A
Kemper Academy 3 0 8 0 436 100
Calhoun Academy 2 1 4 5 198 290
Macon Central 1 2 2 7 171 316
Hebron Christian 0 3 0 9 20 422
DISTRICT 3-A
(1)Christian Collegiate 1 1 3 5 220 265
Park Place 2 0 6 2 359 160
Rebul Academy 0 2 3 7 258 482
DISTRICT 4-A
(1)Tallulah (La.) 5 0 9 0 358 160
(2)Franklin (La.) 4 1 6 4 468 340
(WC)Humphreys Academy 2 3 6 5 475 338
Briarfield (La.) 3 2 6 4 410 263
Sharkey-Issaquena 1 4 4 6 290 394
Tensas (La.) 0 5 3 6 158 282