Mother Nature Creates a Plethora of Thursday Games This Week

Warren Central running back Dedric Lane.

Mother Nature has struck again, except this time it involves football instead of baseball.

Below is this weeks updated schedule with games that have been moved from Friday to Thursday due to the treat of severe weather on Friday.

 

THURSDAY’S GAMES

MHSAA

Regular Season

DeSoto Central (6-5) at South Panola (10-0)

Forest Hill (6-5) at Meridian (5-5)

Germantown (7-3) at Ridgeland (5-6)

Grenada (8-2) at Neshoba Central (4-7)

Lake Cormorant (7-4) at Oxford (8-2)

Lanier (3-8) at Canton (2-8)

McAdams (0-10) at Sebastopol (4-7)

New Hope (2-8) at Saltillo (0-11)

Noxapater (8-3) at Durant (4-6)

Olive Branch (5-4) at Tupelo (5-5)

Petal (6-4) at Terry (5-6)

Provine (5-6) at South Jones (7-4)

West Jones (3-7) at Wingfield (1-9) (Newell)

MHSAA PLAYOFFS

CLASS 4A

Amory (5-6) at Noxubee County (7-4)

Louisville (7-4) at Itawamba AHS (7-3)

Columbia (4-5) at Lawrence County (10-1)

CLASS 3A

Mooreville (3-7) at Kossuth (10-1)

Belmont (3-8) at Aberdeen (8-3)

Independence (6-5) at Yazoo County (7-3)

Nettleton (3-6) at Booneville (7-3)

Velma Jackson (5-5) at Water Valley (6-5)

Humphreys County (3-8) at Charleston (9-2)

St. Andrew’s (5-5) at Franklin County (7-4)

Crystal Springs (2-9) at Hazlehurst (10-0)

Jefferson County (3-7) at Raleigh (9-2)

Choctaw County (4-7) at West Marion (10-1)

CLASS 2A

Walnut (6-5) at East Webster (10-1)

North Forrest (2-8) at Bay Springs (9-2)

Heidelberg (7-4) at Mize (7-4)

Pisgah (8-3) at Amite County (8-2)

Prentiss (5-6) at Lake (9-1)

Loyd Star (4-7) at Puckett (10-1)

MAIS

MAIS PLAYOFFS

ACADEMY AAAA, Division II

Hillcrest Christian (5-5) at Lamar School (7-3)

ACADEMY AA

Benton Academy (7-4) at Winona Christian (7-4)

Newton Co. Academy (7-4) at Canton Academy (8-3)

 

FRIDAY’S GAMES

MHSAA

Regular Season

Clarksdale (7-4) at Center Hill (5-5)

Clinton (7-3) at Starkville (9-1)

Coffeeville (4-6) at Smithville (10-1)

Columbus (7-3) at Hernando (7-4)

D’Iberville (5-6) at St. Martin (9-2)

Falkner (7-3) at Biggersville (3-8)

French Camp (6-5) at Leake County (4-5)

Gautier (5-5) at Pascagoula (7-3)

Greenville-Weston (0-10) at Madison Central (6-5)

Gulfport (8-2) at Biloxi (3-7)

Hancock (4-7) at George County (5-5)

Hattiesburg (7-4) at Stone (4-6)

Hollandale Simmons (7-0) at Mound Bayou JFK (2-5)

Holmes Central (6-4) at Vicksburg (5-5)

Horn Lake (2-9) at Southaven (5-5)

Jim Hill (0-11) at Oak Grove (8-2)

Lewisburg (3-8) at West Point (8-2)

Nanih Waiya (7-4) at Ethel (1-9)

Natchez (4-5) at Brookhaven (3-7)

Northwest Rankin (6-5) at Murrah (4-6) (Newell)

Ocean Springs (8-2) at Harrison Central (5-6)

Pearl (4-6) at Brandon (9-2)

Pearl River Central (9-1) at Picayune (5-5)

Salem (4-5) at Resurrection (9-0)

Springfield (La.) (1-8) at Bogue Chitto (1-9)

Stringer (6-5) at Lumberton (5-5)

Vardaman (3-7) at Hamilton (1-9)

Warren Central (8-2) at Callaway (5-6) (North Jackson)

Wayne County (8-2) at Laurel (7-3)

West Harrison (0-10) at Long Beach (2-9)

West Lowndes (7-4) at Thrasher (3-7)

MHSAA PLAYOFFS

CLASS 4A

Houston (7-4) at Corinth (8-3)

Rosa Fort (8-2) at Cleveland (6-4)

Gentry (6-4) at Lafayette (9-2)

Ripley (4-6) at Greenwood (9-1)

Raymond (4-6) at Senatobia (9-1)

Shannon (6-4) at Kosciusko (8-2)

Moss Point (5-5) at West Lauderdale (8-3)

North Pike (7-3) at Forrest Co. AHS (4-6)

Quitman (2-9) at St. Stanislaus (7-3)

Poplarville (6-4) at McComb (9-2)

Florence (6-5) at Purvis (6-4)

Vancleave (4-7) at Mendenhall (7-4)

Northeast Jones (7-3) at East Central (6-4)

 

CLASS 3A

North Panola (5-5) at East Side (7-4)

Benton County (6-4) at North Pontotoc (8-3)

Tylertown (7-3) vs Kemper County (8-2) (at East MS CC)

Philadelphia (6-5) vs. Collins (10-1) (at Petal)

Wilkinson County (7-5) at Magee (5-5)

Seminary (6-5) at Forest (8-2)

 

CLASS 2A

Eupora (7-4) at Baldwyn (9-2), 6:30 p.m.

J.Z. George (4-7) at Leflore County (5-6)

East Union (6-5) at Calhoun City (8-3)

West Bolivar (7-4) at Strayhorn (7-3)

West Tallahatchie (7-4) at O’Bannon (10-1)

Winona (8-3) at Mantachie (8-3)

South Delta (5-6) at Coahoma AHS (4-6)

Pelahatchie (4-6) at Bassfield (9-2)

East Marion (2-8) at Union (7-4) (at East Central CC)

Enterprise-Clarke (8-3) at Taylorsville (5-5)

MAIS

MAIS PLAYOFFS

ACADEMY AAAA, Division I

Jackson Academy (3-8) at Presbyterian Christian (5-6)

Copiah Academy (6-4) at Parklane Academy (5-6)

 

ACADEMY AAAA, Division II

East Rankin (5-6) at Pillow Academy (5-5)

 

ACADEMY AAA

Leake Academy (7-4) at Adams Christian (11-0)

St. Aloysius (5-6) at Silliman (La.) (9-1)

Cathedral (9-2) at Indianola Academy (11-0)

Simpson Academy (9-2) at Starkville Academy (10-1)

ACADEMY AA

Prentiss Christian (10-1) at Wilkinson Christian (9-2)

Tri-County Academy (9-2) at Prairie View (La.) (10-1)

 

ACADEMY A (8-MAN)

North Sunflower (6-4) at Christian Collegiate (10-0)

Sharkey-Issaquena (8-3) at Kemper Academy (10-0)

Hebron Christian (7-3) at Marvell (Ark.) (10-0)

Franklin (La.) (7-4) at Tallulah (La.) (9-1)