Opening Weekend Jamboree Schedule

Here is our latest schedule for the opening weekend Jamborees around the state. Thanks to Brandon Shields for putting this together.

Jamboree Schedule

At Tri-County Academy

Thursday, Aug. 13

3 p.m. — Canton Academy vs. Carroll Academy

3:30 p.m. — Benton Academy vs. Manchester Academy

4 p.m. — Clinton Christian vs. Carroll Academy

4:30 p.m. — Central Holmes vs. East Rankin

5 p.m. — Canton Academy vs. Manchester Academy

5:30 p.m. — Benton Academy vs. Newton Co. Academy

6 p.m. — Clinton Christian vs. East Rankin

6:30 p.m. — Winona Christian vs. Tri-County Academy

7 p.m. — Central Holmes vs. Leake Academy

7:30 p.m. — Winona Christian vs. Newton Co. Academy

8 p.m. — Tri-County Academy vs. Leake Academy

 

Friday, Aug. 14

Amanda Elzy at Hollandale Simmons

Brandon at Hattiesburg

Brookhaven at Pearl

Bruce at Independence

Caledonia at Pontotoc

Crystal Springs at Franklin County

Gautier at D’Iberville

George County at Wayne County

Gulfport at Pascagoula

Heidelberg at Quitman

Hernando at Center Hill

Itawamba AHS at Tupelo

Kemper County at Meridian

Lawrence County at Loyd Star

Leake Central at Eupora

Lewisburg at DeSoto Central

Montgomery County at West Lowndes

Mound Bayou JFK at Ruleville

Mount Olive at Prentiss

Nanih Waiya at Enterprise-Clarke

Newton at South Jones

New Albany at Kossuth

NE Lauderdale at Union

Northwest Rankin at Petal

Oak Hill Academy at Pickens Academy (Ala.)

Pass Christian at Long Beach

Pearl River Central at St. Stanislaus

Perry Central at Hancock

Pisgah at Florence

Poplarville at Biloxi

Purvis at Oak Grove

Scott Central at Northeast Jones

Southaven at Lafayette County

SE Lauderdale at Stringer

Starkville Academy at Noxapater

Stone at Bay High

Tunica Rosa Fort at Holly Springs

Tylertown at Bassfield

West Bolivar vs. Shelby Broad Street (at Shaw)

West Lauderdale at Philadelphia

 

At Byhalia

6 p.m. — Byers vs. Coahoma AHS

6:30 p.m. — Potts Camp vs. Byhalia

7 p.m. — Potts Camp vs. Byers

7:30 p.m. — Coahoma AHS vs. Byhalia

 

 

Central Hinds Jamboree (at Millsaps College)

5 p.m. — Pelahatchie vs. Riverfield (La.)

5:30 p.m. — Hillcrest Christian vs. Porter’s Chapel

6 p.m. — Hartfield Academy vs. Pelahatchie

6:30 p.m. — Riverfield (La.) vs. St. Aloysius

7 p.m. — Porter’s Chapel vs. Brookhaven Academy

7:30 p.m. — Central Hinds vs. Hillcrest Christian

8 p.m. — Hartfield Academy vs. Brookhaven Academy

8:30 p.m. — Central Hinds vs. St. Aloysius

 

At Copiah Academy

6 p.m. — Amite School vs. MRA JV

6:30 p.m. — Copiah Academy vs. MRA

7 p.m. — Amite School vs. Cathedral JV

7:30 p.m. — MRA vs. Cathedral

8 p.m. — Copiah Academy vs. Cathedral

 

At Greenville St. Joseph

5 p.m. — Riverside vs. Ray Brooks

5:30 p.m. — Ray Brooks vs. South Delta

6 p.m. — South Delta vs. Greenville St. Joseph

6:30 p.m. — Greenville O’Bannon vs. Leland

7 p.m. — Riverside vs. Greenville O’Bannon

7:30 p.m. — Greenville St. Joseph vs. Leland

 

At Jackson Academy

6 p.m. — Heritage Academy vs. Raymond

6:30 p.m. — Richland vs. Lamar School

7 p.m.— Jackson Academy vs. Simpson Academy

7:30 p.m. — Richland vs. Raymond

8 p.m. — Heritage Academy vs. Simpson Academy

8:30 p.m. — Jackson Academy vs. Lamar School

 

 

Madison County Jamboree at Germantown

4 p.m. — Velma Jackson vs. Madison St. Joseph

6 p.m. — Germantown vs. Warren Central

7:30 p.m. — Madison Central vs. Ridgeland

 

At McComb

6 p.m. — Natchez vs. Hazlehurst

6:30 p.m. — Natchez vs. McComb

7 p.m. — Hazlehurst vs. McComb

 

New Hope Jamboree (at Mississippi State)

Friday, Aug. 14

7 p.m. – Amory vs. New Hope

 

At North Panola

5:30 p.m. — Benton County vs. Falkner

7 p.m. — North Panola vs. Shannon

 

At Oxford

4:30 p.m. — Winona vs. Senatobia

6:30 p.m. — North Pontotoc vs. Baldwyn

8:30 p.m. — Oxford vs. Charleston

 

At Parklane Academy

6 p.m. — Silliman (La.) vs. Oak Forest (La.)

6:30 p.m. — Centreville Academy vs. Oak Forest (La.)

7 p.m. — Silliman (La.) vs. Parklane Academy

7:30 p.m. — North Pike vs. Centreville Academy

8 p.m. — North Pike vs. Parklane Academy

 

At Sebastopol

6 p.m. — Choctaw Central vs. McLaurin

7:30 p.m. — Sebastopol vs. Clarkdale

 

At Seminary

Friday

5 p.m. — Raleigh vs. North Forrest

6:15 p.m. — Collins vs. Morton

7:30 p.m. — Seminary vs. Bay Springs

At Shaw

6 p.m. — West Bolivar vs. Shelby Broad Street

6:30 p.m. — Shaw vs. Leflore County

 

At Sumrall

6 p.m. — Columbia vs. Taylorsville

7:30 p.m. — Sumrall vs. Lumberton

 

 

At Sacred Heart

Richton, St. Patrick and Sacred Heart entered

 

At Union

6 p.m. — Lake vs. Newton County

7:15 — Union vs. NE Lauderdale

 

At Vicksburg

6:15 p.m. — Port Gibson vs. Yazoo County

7:30 p.m. — Vicksburg vs. Jefferson County

 

 

Saturday

Greenville-Weston at Yazoo City

 

New Hope Jamboree (at Mississippi State)

9 a.m. — East Webster vs. Hamilton

11 a.m. — Aberdeen vs. Forest

1 p.m. — Columbus vs. Louisville

3 p.m. — Noxubee County vs. Holmes Central

5 p.m. — West Point vs. Kosciusko

7 p.m. — Starkville vs. Grenada

 

At Oxford

9 a.m. — Marshall Academy vs. Lafayette County JV

10 a.m. — Booneville vs. Saltillo

Noon — Calhoun City vs. J.Z. George

2 p.m. — Houston vs. South Pontotoc

6 p.m. — Water Valley vs. Nettleton

8 p.m. — Ripley vs. Horn Lake

 

JPS Jamboree (At Newell Field, Jackson)

10 a.m. — Callaway vs. Lanier

11 a.m. — Jim Hill vs. Canton

Noon — Murrah vs. Wingfield

1 p.m. — Provine vs. Terry