Playoff Scenarios: MHSAA Class 4A, 3A and 2A

East Central running back Cameron Gray. Photo by Keith Warren/MHSAA.

Here are the playoff scenarios heading into the last week of the regular season for MHSAA teams in Class 4A, 3A and 2A. This isn’t easy to put together so if anyone sees any mistakes in our math, please let us know on facebook or twitter. Next week we will have playoff scenarios for teams in Class 6A, 5A and 1A.

 

CLASS 4A

 

Region 1

  • The winner of the Corinth-Senatobia game Friday will be the 1 seed and the loser will be the 2 seed.
  • If New Albany beats Ripley and Byhalia beats Tishomingo County, then New Albany will be the 3 seed and Byhalia the 4 seed.
  • If Ripley wins and Byhalia loses then Ripley would be the 3 seed and New Albany the 4 seed.

 

Region 2

  • The winner of the Pontotoc-Shannon game Friday will be the 1 seed and the loser will be the 2 seed.
  • If Itawamba AHS beats Caledonia and Amory beats Mooreville then Itawamba AHS will be the 3 seed and Amory will be the 4 seed.
  • If Amory wins and Caledonia wins by 7 points or more than Caledonia will be the 3 seed, Itawamba AHS will be the 4 seed and Amory would be out.
  • If Amory wins and Caledonia wins by 6 points or less then Itawamba AHS will be the 3 seed, Caledonia will be the 4 seed and Amory would be out.

 

Region 3

  • The winner of the Clarksdale-Greenwood game Friday will be the 1 seed and the loser will be the 2 seed.
  • The winner of the Rosa Fort-Yazoo City game Friday will be the 3 seed and the loser will be the 4 seed.

 

Region 4

  • This region is set. 1. Louisville 2. Noxubee County 3. Kosciusko 4. New Hope.

 

Region 5

  • If West Lauderdale beats NE Lauderdale and Mendenhall beats Quiman on Friday then West Lauderdale will be the 1 seed, Mendenhall the 2 seed, NE Lauderdale the 3 seed and Quitman the 4 seed.
  • If NE Lauderdale beats West Lauderdale by 7 points or more and Mendenhall wins then NE Lauderdale will be the 1 seed, West Lauderdale the 2 seed, Mendenhall the 3 seed and Quitman the 4 seed.
  • Quitman has to beat Mendenhall by 7 points or more to be the 3 seed and Mendenhall would be the 4 seed If Quitman wins by 6 points or less they will be the 4 seed.

 

Region 6

  • South Pike has clinched the No. 1 seed.
  • If Lanier beats Florence on Friday then Lanier is the 2 seed, McComb the 3 seed and Florence the 4 seed.
  • If Florence wins by 1 to 7 points then McComb would be the 2 seed, Florence the 3 seed and Lanier the 4 seed.
  • If Florence wins by 8 points or more then Florence would be the 2 seed, Lanier the 3 seed and McComb the 4 seed.

 

Region 7

  • If Poplarville beats Lawrence County and Greene County beats Sumrall then Poplarville will be the 1 seed, Greene County the 2 seed, Lawrence County the 3 seed and Sumrall the 4 seed.
  • If Poplarville wins and Sumrall beats Greene County by 3 to 9 points then Poplarville is the 1 seed, Greene County the 2 seed, Sumrall the 3 seed and Lawrence County the 4 seed.
  • If Poplarville wins and Sumrall beats Greene County by 10 points or more the then Poplarville is the 1 seed, Sumrall the 2 seed, Greene County the 3 seed and Lawrence County the 4 seed.
  • If Lawrence County wins and Sumrall wins then Lawrence County would be the 1 seed, Poplarville the 2 seed, Sumrall the 3 seed and Greene County the 4 seed.
  • If Lawrence County wins and Greene County wins then Lawrence County would be the 1 seed, Poplarville the 2 seed, Greene County the 3 seed and Sumrall the 4 seed.

 

Region 8

  • East Central has clinched the 1 seed and St. Stanislaus has clinched the 2 seed.
  • If Moss Point beats Bay High on Friday then Moss Point is the 3 seed and Vancleave is the 4 seed.
  • If Bay High beats Moss Point and Vancleave beats East Central then Vancleave will be the 3 seed and Bay High the 4 seed.
  • If Bay High beats Moss Point by 7 points or more and Vancleave loses then Moss Point is the 3 seed and Bay High is the 4 seed.

 

CLASS 3A

 

Region 1

  • If Booneville beats Belmont on Friday then Booneville is the 1 seed, North Pontotoc the 2 seed and Belmont the 3 seed.
  • The winner of the Kossuth-Alcorn Central game on Friday will be the 4 seed.
  • If Belmont beats Booneville by 9 points or more and North Pontotoc wins then North Pontotoc would be the 1 seed, Belmont the 2 seed and Booneville the 3 seed.
  • If Belmont wins and North Pontotoc loses then Belmont would be the 1 seed, Booneville the 2 seed and North Pontotoc the 3 seed.

 

Region 2

  • The winner of the North Panola-Water Valley game on Friday will be the 1 seed and the loser will be the 2 seed.
  • If Marks Palmer beats Holly Springs and Independence beats Coahoma AHS then Marks Palmer will be the 3 seed and Independence the 4 seed.
  • If Holly Springs beats Marks Palmer by 7 to 9 points, then Independence will be the 3 seed and Marks Palmer the 4 seed.
  • If Holly Springs wins by 10 points or more then Independence will be the 3 seed and Holly Springs will be the 4 seed.
  • If Marks Palmer wins and Coahoma AHS beats Independence by 7 points or more then Marks Palmer is the 3 seed and Coahoma AHS is the 4 seed.

 

Region 3

  • If Charleston beats Yazoo County on Thursday then Charleston is the 1 seed, Ruleville the 2 seed, Yazoo County the 3 seed.
  • Amanda Elzy clinches the 4 seed on Friday with a win over J.Z. George.

 

Region 4

  • Houston has clinched the 1 seed and Choctaw County is the 2 seed.
  • If Aberdeen beats South Pontotoc then Aberdeen will be 3 seed and Hatley will be the 4 seed.
  • If South Pontotoc beats Aberdeen and Choctaw County beats Hatley then South Pontotoc will be the 3 seed and Aberdeen the 4 seed.
  • If South Pontotoc wins and Hatley wins then Hatley would be the 3 seed and South Pontotoc the 4 seed.
  • If Hatley wins and Aberdeen wins then Aberdeen will be the 3 seed and Hatley the 4 seed.
  • If Nettleton beats Houston and both South Pontotoc and Hatley losses then Nettleton will be the 4 seed.

 

Region 5

  • Winona has clinched the No. 1 seed. Forest is the 2 seed and Morton is the 3 seed.
  • The winner of the Choctaw Central-SE Lauderdale game on Friday will be the 4 seed.

 

Region 6

  • If Velma Jackson beats Raleigh on Friday then Velma Jackson will be the 1 seed, Magee the 2 seed and Raleigh the 3 seed.
  • If Raleigh beats Velma Jackson between 1-7 points the Magee is the 1 seed, Velma Jackson the 2 seed and Raleigh the 3 seed.
  • If Raleigh wins by 8 points or more then Magee is the 1 seed, Raleigh the 2 seed and Velma Jackson the 3 seed.
  • The winner of the Crystal Springs-St. Andrew’s game Friday will be the 4 seed.

 

Region 7

  • Wilkinson County has clinched the No. 1 seed.
  • If Jefferson County beats Franklin County and Hazlehurst beats Port Gibson then Jefferson County is the 2 seed, Hazlehurst the 3 seed and Franklin County the 4 seed.
  • If Jefferson County wins and Port Gibson wins then Jefferson County is the 2 seed, Port Gibson the 3 seed and Hazlehurst the 4 seed.
  • If Franklin County wins and Hazlehurst wins then Franklin County is the 2 seed, Jefferson County the 3 seed, Hazlehurst the 4 seed.
  • If Franklin County wins and Port Gibson wins then Franklin County is the 2 seed, Jefferson County the 3 seed and Port Gibson the 4 seed.

 

Region 8

  • The winner of the Columbia-Seminary game on Friday is the 1 seed and the loser the 2 seed.
  • Jefferson Davis County has clinched the 3 seed.
  • The winner of the Tylertown-West Marion game on Friday will be the 4 seed.

 

CLASS 2A        

 

Region 1

  • East Union has clinched the No. 1 seed and Baldwyn has clinched the No. 2 seed.
  • The winner of the Bruce-Walnut game on Friday will be the 3 seed and the loser will be the 4 seed.

 

Region 2

  • If Calhoun City beats Eupora and East Webster beats Leflore County then Calhoun City would be the 1 seed, East Webster the 2 seed, Eupora the 3 seed and Leflore County the 4 seed.
  • If Eupora wins and Leflore County wins then Eupora would be the 1 seed, Calhoun City the 2 seed, Leflore County the 3 seed and East Webster the 4 seed.
  • If Eupora wins and East Webster wins then Eupora is the 1 seed, Calhoun City the 2 seed, East Webster the 3 seed and Leflore County the 4 seed.

 

Region 3

  • O’Bannon has clinched the No. 1 seed.
  • If South Delta beats Leland, Coahoma County beats West Tallahatchie and Riverside beats West Bolivar then South Delta would be the 2 seed, Coahoma County the 3 seed and Riverside the 4 seed.
  • If Leland beats South Delta and Riverside and Coahoma County both win then Leland is the 2 seed, South Delta the 3 seed and Coahoma County the 4 seed.
  • If Coahoma County wins, Leland loses, and Riverside loses then Leland would be the 3 seed and Coahoma County would be the 4 seed.
  • If Riverside wins, Leland loses, and Coahoma County loses then Riverside would be the 3 seed and Leland would be the 4 seed.

 

Region 4

  • The winner of the Philadelphia-Scott Central game on Friday will be the 1 seed and the loser will be the 2 seed.
  • Union has clinched the No. 3 seed.
  • The winner of the Lake-Newton game on Friday will be the 4 seed.

 

Region 5

  • Taylorsville has clinched the No. 1 seed and Enterprise-Clarke has clinched the No. 4 seed.
  • The winner of the Bay Springs-Heidelberg game on Friday will be the 2 seed and loser the 3 seed.

 

Region 6

  • Pelahatchie has clinched the No. 1 seed and Mize has clinched the No. 4 seed.
  • The winner of the Madison St. Joe-Pisgah game on Friday will be the 2 seed and loser the 3 seed.

 

Region 7

  • This region is set. 1. Loyd Star 2. Bogue Chitto 3. Amite County 4. West Lincoln.

 

Region 8

  • Collins has clinched the No. 1 seed and Richton has clinched the No. 2 seed.
  • The winner of the North Forrest-Perry Central game on Friday will be the 3 seed and loser the 4 seed.