Preseason Baseball Players to Watch

Brandon senior Kellum Clark. Photo by Chris Brooks

With baseball season underway, here are some of the players to watch around the state. If you know of players who possibly should be included, contact me or Brandon Shields (@bshields0244) on twitter as we build our list of top players.

PLAYERS TO WATCH (Alphabetical order)

SENIORS

J.T. Aguzzi, OF, Bayou Academy

Kemp Alderman, C, Newton Co. Academy

Taylor Alford, INF, Parklane Academy

Parker Allen, UTL, Madison St. Joseph

Jalen Ayers, INF, Wayne County

Reed Barlow, INF, Florence

Colby Beard, C/P, Enterprise-Lincoln

Hayden Beall, INF, Ethel

Blayze Berry, INF/P, Heritage Academy

Gray Berry, INF/P, West Point

Sam Bianco, INF, Oxford

Kenner Bizot, OF, Wesson

Justin Black, INF/P, Caledonia

Devin Bloodworth, C, Carroll Academy

DeeJay Booth, OF, Oak Grove

Kyle Booker, OF, DeSoto Central

Mason Booth, INF, Magee

Blayze Boyd, P, Hartfield Academy

Blaise Breerwood, INF, Poplarville

Tony Brooks, INF/P, Caledonia

Ky Buckley, INF, Taylorsville

Trace Buffkin, OF, Magnolia Heights

Jerry Burkett, P, Hattiesburg

Brett Burrell, UTL, Bayou Academy

River Burrell, INF/P, Kosciusko

Lee Burrow, P, Hernando

Ryan Burt, INF/P, New Hope

Jacob Bush, INF, Pillow Academy

Brock Butler, C, Biloxi

Drew Capobianco, INF, Saltillo

Lake Carmichael, INF, Gulfport

Tyree Carr, OF, Clinton

Josh Cary, P, Petal

Blayne Clark, INF/P, Water Valley

Kellum Clark, INF/P, Brandon

Jacob Cokely, INF, Hartfield Academy

Houston Collier, P, Tupelo Christian

Keshun Collier, OF, Mendenhall

Cody Coleman, INF/C,  Pisgah

Hunter Coleman, INF/P, Lafayette

Bailey Cook, OF/P, Neshoba Central

Dalton Cook, C, Long Beach

Kobe Cook, INF/P, Long Beach

Will Cook, INF/P, Kosciusko

Braxton Cooksey, INF/P, Parklane Academy

Jalen Cowan, C, Clinton

Cade Crosby, INF, Gulfport

Colton Cuevas, INF/P, Hancock

Brady Davis, INF/P, Hamilton

Cade Davis, P, Ripley

Reese DeHart, UTL, Loyd Star

Gunnar Dennis, INF, Pearl

David Dickerson, C, New Site

D.K. Donaldson, INF/P, West Harrison

Grayson Doss, IF, Florence

Jacob Duncan, INF, Hernando

Tate Duncan, P/OF, Columbia Academy

Jack Eldred, OF, Lewisburg

Lance Elsen, P, Canton Academy

Rod Evans, INF, Newton County

Dylan Farve, INF/P, Richton

Garrett Ford, INF, Tri-County Academy

Jacob Frazier, P/INF, Mantachie

Noah Freeman, OF/P, Simpson Academy

Austin Fugler, P, Enterprise-Lincoln

Weston Fuller, INF, Lewisburg

Walker Gable, INF, Taylorsville

Seth Ganger, INF/P, West Union

Caleb Garner, OF/P, Simpson Academy

Austin Garrison, INF/P, Gulfport

Kagan Garrison, C, East Union

Gage Gregory, INF, Germantown

John Cole Giordano, P, Simpson Academy

Tylan Glass, OF/P, Nanih Waiya

Hayden Goodson, INF/P, Calhoun City

Paxton Gordon, INF/P, Myrtle

Dylan Grayson, INF/P, Forest

Riley Greene, OF, New Site

Zach Griffith, UTL, Mize

Dylan Hall, INF/P, Charleston

Presley Hall, INF, New Hope

Travis Hall, INF/C, West Lincoln

Eli Hancock, INF/P, Houston

Parker Harrington, P, Oak Grove

Mikal Harris, INF/OF, Ridgeland

Seth Harris, C, Heritage Academy

Landon Hayes, P, Magee

Drake Henderson, OF/P, Greene County

Josh Henderson, OF/P, East Union

Latham Hill, INF/P, Winona Christian

Sam Hill, P, West Jones

Payne Hobbs, P, Germantown

Caleb Hobson, OF, Pontotoc

Chase Honeycutt, C, DeSoto Central

Cade Hurst, INF, Centreville Academy

Banks Hyde, INF, Heritage Academy

Jaden James, OF, Starkville

Andin Johnson, C, Amory

Jesse Johnson, INF/P, Purvis

Blaze Jordan, INF, DeSoto Central

Breck Jones, INF/P, Gulfport

Conner Jones, UTL, Seminary

Harper Jordan, P, Presbyterian Christian

Kade Keeton, INF, Brandon

Colten Keith, INF, Biloxi

Reed Kellum, C, Jackson Prep

Treadwell Kennedy, INF/OF, Madison St. Joseph

Shaw King, P, Bogue Chitto

River Kidd, UTL, Enterprise-Clarke

Alan Kivett, INF/P, Warren Central

Trace Klug, C, Seminary

Ethan Kreyer, P, Lewisburg

Taylor Lafonatine, INF, St. Stanislaus

Cameron Lancaster, INF/OF, Southaven

Logan Ledet, P, Picayune

Austin Lee, INF, Germantown

Henry Lee, INF/P, Jackson Academy

Tristan Lee, INF, Oak Grove

Garrett Lewis, INF/P, Starkville Academy

Shane Lewis, C, Warren Central

Charlie Lott, INF/P, New Albany

Luke Lyon, INF/P, Oak Grove

Gage Lucius, INF, Calhoun City

Tae Lucious, OF, Starkville

Braden Luke, INF, West Lauderdale

John Luke Marlin, P, Tupelo

Blaine Martin, INF/P, Baldwyn

Brett Mason, OF/P, West Lauderdale

Niko Mazza, INF/P, MRA

Heath McBride, INF/P, Kosciusko

Brendan McCauley, INF, Harrison Central

Peyton McCollum, OF, Caledonia

Jake McKay, C, Ocean Springs

Kase McLeod, P, George County

Matt Mercer, INF/P, Petal

Gavin Mink, INF/P, Olive Branch

Shia Moore, OF, Nanih Waiya

Brock Morris, INF, Madison St. Joseph

Javen Moses, INF/P, Columbia

Braydon Muse, C, Florence

Blake Noblin, P, Ocean Springs

Nick Ogdon, P, Brookhaven Academy

Colby Oliver, P, Hancock

Jack Olson, C, Lewisburg

Davis Oswalt, OF/P, Nettleton

Carson Paetow, INF, Vancleave

Keshun Patterson, P, Pascagoula

Jacob Payne, P, Madison Central

Joe Pearson, INF, Madison St. Joseph

Jonah Posey, OF, Southaven

Ozzie Pratt, INF, Magnolia Heights

Colton Presley, OF/P, Hernando

Jack Perry, P, Starkville

Hayes Puckett, C, MRA

Peyton Puckett, INF, Tupelo

Bailey Raines, OF/P, Baldwyn

Brooks Rice, INF/P, Madison Central

Robert Riggin, INF, Raymond

Boo Robertson, INF, West Union

Byrion Robinson, OF/P, Brookhaven

Riley Robinson, INF, Walnut

Nasson Rodriguez, P, MRA

Reese Ruth, INF, Itawamba AHS

T.J. Ryals, P, Seminary

Josh Sanders, OF, Magee

Landon Sanders, OF, Columbia

Andrew Sanli, OF, Madison St. Joseph

Jake Savage, UTL, Lewisburg

Evan Scott, C, Kosciusko

Mack Scruggs, INF, Tupelo

Wesley Sides, INF, DeSoto Central

Wes Silver, UTL, East Webster

Mac Sims, INF/P, DeSoto Central

Aiden Singley, INF/P, Columbia

Cade Smith, P, DeSoto Central

K.J. Smith, OF, Heritage Academy

Luke Smith, P, Picayune

Mason Smith, OF, Northeast Jones

Chris Snopek, INF, MRA

Brady Spring, INF, Brookhaven Academy

Shane Houston Stephens, OF/P, Pillow Academy

Kylan Stepter, INF, Hernando

Mitch Stewart, INF/P, Winona

Chad Stockstill, INF, Picayune

Justin Storm, P, Madison Central

Dawson Strong, OF/P, St. Stanislaus

Jacob Summers. UTL, Park Place

Will Swift, INF/P, Lamar School

Turner Swistak, INF/P, Oak Grove

Caleb Tart, INF, Hattiesburg

Josh Taylor, P, Northwest Rankin

Brandrick Thomas, OF, Lamar School

Kyle Thrasher, INF/P, Pine Grove

Gentry Tigrett, C, Brandon

Peeko Townsend, INF, Pontotoc

Mason Treat, INF, P, Pearl River Central

Colby Tubre, OF/P, D’Iberville

Thomas Tucker, OF, Caledonia

Kade Turnage, C, Picayune

Carson Turner, INF, Central Hinds

Brady Tynes, INF, Poplarville

Drew Vance, INF, New Albany

D.J. Walker, OF, Brandon

Jaden Walley, UTL, D’Iberville

Logan Walters, INF, Petal

Bryson Ware, INF, Germantown

Elijah Watts, P/INF, Resurrection

Tanner Watts, P, Brookhaven Academy

Garrett Webb, INF/P, Lamar School

Trey Wells, P, Picayune

Hayden West, P, Newton Co. Academy

Jack Whitehead, C, Adams Christian

Luke Willard, C, West Union

Slade Wilks, INF, Columbia Academy

Jerod Williams, OF/P, Gulfport

Justin Williams, OF, MRA

Brady Wilson, INF, Parklane Academy

Trip Wilson, OF, Tupelo

Colton Womack, INF, Amite School

Jared Wright, P, Hernando

 

 

UNDERCLASSMEN (Alphabetical Order)

JUNIORS

Darious Anderson, INF/P, Jim Hill

Cade Armstrong, C, Pontotoc

Gray Bane, C, Lewisburg

Jordan Belsome, P, Poplarville

Thaxton Berch, INF, Jackson Prep

Ethan Boleware, INF/P, Sebastopol

Josh Boone, INF, West Marion

Jack Bridges, INF, Tupelo

Gavin Brogden, OF/C, Brookhaven Academy

Jaylon Buckley, P, Union

Jon Jon Burn, INF, Stone

Seth Carter, P, Ocean Springs

Lucas Cartwright, INF, Ripley

Jackson Cheek, OF/P, Nettleton

Tae Cole, OF, Lawrence County

Eli Collins, INF, Northeast Jones

Jackson Conn, P, Jackson Academy

Drew Coombs, OF, Ripley

Zach Cothren, INF/P, Amite School

Loren Cox, INF, Caledonia

Carter Crawley, UTL, Nettleton

Kelly Crumpton, INF/P, Jackson Prep

M.J. Daniels, P, George County

Tyler Davison, INF, Brandon

Aaron Downs, INF, Heritage Academy

Jaden Duncan, INF, West Marion

Jack Eaton, INF/P, Biggersville

John Eaton, INF/C, Biggersville

Hunter Elliott, P, Tupelo

Noah Essary, INF/P, West Point

Hayden Fortune, INF/C, Ripley

Logan Forsythe, P, D’Iberville

Noah Foster, INF, Tupelo Christian

Hastings Gibson, INF/P, East Webster

Colton Hegwood, INF, Brandon

Triston Hickman, C, Stone

Taylor Higginbotham, INF/P, Nanih Waiya

Hunter Hines, INF, Madison Central

T. J. Hobbs, INF/RHP, Mendenhall

Khi Holiday, OF, Tupelo Christian

Hayes Holman, INF, Bayou Academy

Easton Hood, INF, Tupelo

Jeffrey Ince, INF/P, Jackson Prep

Cason Jones, INF/P, Pine Grove

Micah Johnston, P, Ripley

Jak Ketchum, OF, Ripley

Quinton Knight, INF/P, Biggersville

Ty Kuykendall, OF/P, Water Valley

Gavin Lessley, INF, Pillow Academy

Tatum Luke, INF/P, Nanih Waiya

Luke Lycette, INF/P, Northwest Rankin

Riley Maddox, INF/P, Jackson Prep

Nolan Marshall, INF, Pillow Academy

Cade Mattison, P, Lamar Christian

Richard Mays, INF, Ridgeland

Lawes McCool, UTL, Pillow Academy

Brennon McNair, INF, Magee

Braden Montgomery, OF/P, Madison Central

Harrison Mohead, INF/P, Madison St. Joseph

Daulton Nelson, P, Lamar School

Preston Newson, OF, Center Hill

Hayden Nored, RHP, Sumrall

Mason Nichols, P, Jackson Prep

Baylor Ormes, INF/P, Gulfport

Jake Parker, INF, Stringer

Tanner Parker, C, West Lauderdale

Mason Parrett, UTL, West Marion

Christo Peeks, C, Center Hill

Carter Phillips, P, East Union

Chandler Pittman, OF, Magee

Alan Ramirez, INF, Southaven

Creek Robertson, INF, Madison Central

Hunter Rhymes, P, George County

Collin Reuter, INF, Center Hill

Harper Ross, P, Washington School

Austin Russell, P, Pisgah

Parker Ryan, C, Jackson Academy

Brayden Sanders, OF/P, Lewisburg

Marquette Scott, INF, D’Iberville

Reed Shackelford, C, Ripley

Alex Schuster, INF/P, Ethel

Tristan Shorter, INF, Oxford

Kros Sivley, P, Sumrall

Chris Smith, INF/P, Hickory Flat

Sean Smith, INF, Pascagoula

Blake Summerlin, OF/P, Northwest Rankin

Joshua Sullivan, INF, Brandon

Dalton Tanner, P, Northeast Jones

Taylor Tarver, P, Lafayette

Marquiel Thompson, OF, Ridgeland

Reece Thorn, INF, Belmont

Cole Tolbert, INF, West Jones

Brady Tygart, INF/P, Lewisburg

Wilson Varner, INF/P, Lafayette

Jake Wade, INF, Tunica Academy

Eli Walker, INF/P, Gulfport

Jonathan Watkins, UTL, Thrasher

T.J. Watts, P, Northwest Rankin

Alan Williams, P, George County

Mason Willis, INF/P, West Lauderdale

James Yeager, OF, D’Iberville

 

SOPHOMORES

Eli Berch, C/P, Jackson Prep

Stone Blanton, OF, MRA

Mari Boyd, UTL, South Panola

Colton Bradley, C, Hartfield Academy

Beau Bryans, LHP, Madison Central

Cooper Chaplin, OF/P, Madison St. Joseph

Spence Coffman, INF, Tishomingo County

Jake Cook, LHP/OF, Madison Central

Trace Dearmon, INF/P, Tri-County Academy

Bryce Deaton, INF/P, Pontotoc

Dane Dutil, OF, St. Martin

Carson Ellis, INF/P, Northeast Jones

Karson Evans, C, Taylorsville

Aiden Fancher, OF, Winston Academy

Logan Forsythe, RHP, D’Iberville

Will Gibbs, RHP, Jackson Prep

Liam Gilbert, C, Lamar School

Blake Gollott, P, St. Patrick

Conner Graves, P/OF, Ripley

Caleb Hall, INF, Hamilton

Jacob Hill, INF, Lewisburg

Ethan Hitt, UTL, East Union

Eli Huebner, INF, Lamar School

Larson Ingram, INF, Bayou Academy

Cy Craig Jackson, LHP/OF, Jackson Prep

Dakota Jordan, INF, Canton Academy

Cole Ketchum, P, Heritage Academy

Dre McCray, INF/P, Water Valley

Brady McGee, INF/P, Lake

Aiden Moffett, INF, Taylorsville

Nick Monistere, INF/P, Northwest Rankin

Levi Odom, INF/P, Sacred Heart

Colin Oswalt, C, Tupelo Christian

Jackson Parker, INF/P, Stringer

Josh Pitts, P, Caledonia

Ross Polizzi, INF/P, Lamar School

McClain Ray, P, Tupelo

Hayden Roberts, OF/P, East Union

Carson Rowland, INF/P, Pine Grove

Lincoln Sheffield, P, Hartfield Academy

Charlee Strickland, P, Northeast Jones

Jaden Taylor, OF, Myrtle

Tyrus Williams, INF/OF, Lafayette