Third Round MHSAA Baseball Playoff Scores; Updated Schedule

Photo by Keith Warren/MHSAA.

CLASS 6A

Thursday’s Scores

Game 1

DeSoto Central 4, Oxford 0

Northwest Rankin 8, Hernando 7

Oak Grove 6, St. Martin 3

Biloxi 3, Brandon

Friday’s Scores

Game 2

DeSoto Central 8, Oxford 4 (DeSoto Central wins series 2-0).

Hernando 8, Northwest Rankin 0 (series tied 1-1).

St. Martin 6, Oak Grove 2 (series tied 1-1).

Biloxi 18, Brandon 15 (Biloxi wins series 2-0).

Saturday

Game 3

St. Martin 9, Oak Grove 7 (St. Martin wins series 2-1).

Monday

Game 3

7 p.m. — Hernando at Northwest Rankin

CLASS 5A

Thursday’s Scores

Game 1

Saltillo 11, Lewisburg 7

Lafayette 15, Ridgeland 8

West Jones 13, Picayune 1

Pearl River Central 8, North Pike 2

Friday’s Scores

Game 2

Lewisburg 8, Saltillo 3 (series tied 1-1).

Lafayette 4, Ridgeland 1 (Lafayette wins series 2-0).

West Jones 12, Picayune 2 (West Jones wins series 2-0).

North Pike 4, Pearl River Central 3 (series tied 1-1).

Saturday’s Scores

Game 3

Pearl River Central 12, North Pike 7 (Pearl River Central wins series 2-1).

Monday

7 p.m. — Saltillo at Lewisburg

CLASS 4A

Thursday’s Scores

Game 1

Pontotoc 5, Ripley 4

New Hope 9, Amory 0

West Lauderdale 3, Greene County 2

Sumrall 11, St. Stanislaus 1

Friday’s Scores

Game 2

Pontotoc 11, Ripley 0 (Pontotoc wins series 2-0).

New Hope 7, Amory 3 (New Hope wins series 2-0).

West Lauderdale 7, Greene County 1 (West Lauderdale wins series 2-0).

St. Stanislaus 5, Sumrall 3 (series tied 1-1).

Monday

Game 3

6 p.m. — Sumrall at St. Stanislaus

CLASS 3A

Thursday’s Scores

Game 1

Houston 7, North Pontotoc 4

Booneville 8, Kossuth 5

Magee 2, SE Lauderdale 0

West Marion 5, Wesson 1

Friday’s Scores

Game 2

North Pontotoc 13, Houston 5 (series tied 1-1).

Booneville 9, Kossuth 4 (Booneville wins series 2-0).

Magee 6, SE Lauderdale 3 (Magee wins series 2-0).

Wesson 6, West Marion 4 (series tied 1-1).

Saturday

Game 3

West Marion 10, Wesson 1 (West Marion wins series 2-1).

Monday

Game 3

7 p.m. — Houston at North Pontotoc

CLASS 2A

Thursday’s Scores

Game 1

Calhoun City 3, East Union 0

Lake 8, Ingomar 7

Taylorsville 6, Mize 2

Madison St. Joseph 5, Loyd Star 0

Friday’s Scores

Game 2

Calhoun City 10, East Union 6 (Calhoun City wins series 2-0).

Lake 3, Ingomar 1 (Lake wins series 2-0).

Taylorsville 9, Mize 6 (Taylorsville wins series 2-0).

Madison St. Joseph 4, Loyd Star 3 (Madison St. Joseph wins series 2-0).

CLASS 1A

Thursday’s Scores

Game 1

Smithville 7, Tupelo Christian 1

Hamilton 10, Nanih Waiya 7

Resurrection 3, Stringer 2

Friday’s Scores

Game 1

West Union 4, Biggersville 1

Game 2

Smithville 7, Tupelo Christian 6 (Smithville wins series 2-0).

West Union 4, Biggersville 0 (West Union wins series 2-0).

Nanih Waiya 6, Hamilton 5 (series tied 1-1).

Stringer 12, Resurrection 2 (series tied 1-1).

Monday

Game 3

6 p.m. — Nanih Waiya at Hamilton

6 p.m. — Stringer at Resurrection (Game tied 2-2, top 3rd).