Updated Week 8 High School Football Schedule

There have been several games being moved to Thursday night due to potential weather. Below is the updated schedule.

THURSDAY’S GAMES

MHSAA

Amory (5-2) at Alcorn Central (3-4)

Ashland (0-6) at Coldwater (1-5)

Biggersville (4-1) at Baldwyn (3-3)

Bogue Chitto (2-5) at Wesson (3-4), 6:30 p.m.

Booneville (5-1) at Belmont (1-6)

Calhoun City (4-3) at Eupora (2-5)

Choctaw Central (3-3) at Louisville (5-2)

Choctaw County (4-3) at Houston (5-2)

Clarksdale (4-3) at Gentry (1-6)

Cleveland Central (1-5) at Vicksburg (1-5)

Coffeeville (2-4) at Riverside (2-5)

Crystal Springs (5-1) at McLaurin (2-5)

DeSoto Central (3-3) at Oxford (5-1)

East Union (5-2) at Walnut (6-1)

Greenwood (7-0) at Rosa Fort (6-1)

Hamilton (2-5) at Tupelo Christian (4-2)

Holly Springs (2-4) at Senatobia (4-2)

Holmes County Central (4-3) at Provine (7-0) (Hughes)

Horn Lake (3-3) at Olive Branch (4-2)

J.Z. George (3-4) at East Webster (6-1)

Laurel (5-1) at Natchez (3-3)

Leflore County (3-3) at Simmons (4-2)

Loyd Star (2-5) at Amite County (3-4)

Morton (2-5) at Clarkdale (3-4)

Murrah (1-5) at Clinton (2-4)

Nanih Waiya (5-2) at Bruce (3-4)

Neshoba Central (3-3) at Canton (4-2)

Nettleton (5-2) at Kossuth (2-4)

Newton (0-7) at Scott Central (5-2)

North Panola (5-1) at Byhalia (4-3)

North Pontotoc (5-2) at New Albany (4-2)

NE Lauderdale (2-5) at Leake Central (3-4), 7:30 p.m.

Noxapater (5-2) at French Camp (1-6)

Noxubee County (4-3) at Corinth (5-1)

O’Bannon (1-5) at Coahoma County (1-5)

Philadelphia (6-1) at Lake (6-0)

Pisgah (6-1) at Madison St. Joseph (2-5)

Puckett (5-2) at Bay Springs (6-1)

Purvis (4-3) at Sumrall (3-4)

Quitman (4-3) at Newton County (3-4)

Ripley (1-6) at Tishomingo County (2-5)

St. Charles Catholic (La.) (4-1) at Port Gibson (1-6)

Shannon (3-4) at Itawamba AHS (7-0)

Southaven (2-4) at Tupelo (3-3)

South Delta (7-0) at Pelahatchie (5-2)

South Panola (6-1) at Germantown (3-3)

South Pontotoc (1-6) at Pontotoc (2-4)

Stringer (3-4) at Union (5-1)

Taylorsville (6-1) at Heidelberg (2-5)

Warren Central (4-2) at Madison Central (6-0)

Water Valley (4-2) at Independence (5-2)

West Lauderdale (4-3) at Kosciusko (1-5)

Wilkinson County (2-5) at Jefferson County (3-4)

Yazoo County (5-2) at Raleigh (2-4)

MAIS

Marshall Academy (4-2) at Magnolia Heights (5-2)

Newton Co. Academy (3-4) at Sylva-Bay Academy (2-5)

FRIDAY’S GAMES

MHSAA

Biloxi (5-1) at Ocean Springs (2-4)

Brandon (5-2) at Petal (5-1)

Byers (2-3) at Falkner (1-4)

Callaway (4-2) at Ridgeland (5-1)

Center Hill (4-3) at Lafayette (4-2)

Columbia (6-0) at Jefferson Davis County (2-5)

East Marion (4-2) at St. Patrick (4-2)

Enterprise-Clarke (6-0) at Mize (6-1)

Ethel (0-7) at Ray Brooks (0-5)

Florence (2-5) at Northeast Jones (3-4)

Forest (1-5) at SE Lauderdale (1-5)

Forest Hill (3-4) at West Jones (6-0)

Greene County (3-3) at Forrest Co. AHS (2-4)

Grenada (4-2) at Columbus (2-4)

Hancock (3-3) at Gulfport (4-2)

Harrison Central (3-3) at St. Martin (5-1)

Hatley (3-4) at Aberdeen (1-6)

Hazlehurst (1-5) at Franklin County (1-6)

Humphreys County (0-6) at Ruleville (3-4)

Lanier (4-2) at Raymond (3-4)

Lawrence County (4-3) at South Pike (7-0)

Lewisburg (2-5) at Hernando (2-4)

Long Beach (1-5) at Pearl River Central (2-4)

Magee (7-0) at West Marion (7-0)

Marks Palmer (3-3) at Leland (1-6)

McAdams (3-3) at West Bolivar (5-2)

McComb (4-2) at North Pike (3-4)

Mooreville (4-3) at Caledonia (3-3)

Myrtle (2-4) at Thrasher (1-4)

North Forrest (3-4) at Collins (1-5)

Northside (6-0) at Charleston (4-3)

Northwest Rankin (2-4) at George County (4-2)

Oak Grove (3-3) at Meridian (1-6)

Pascagoula (3-3) at Gautier (2-4)

Pearl (4-2) at Terry (2-5)

Picayune (6-0) at Hattiesburg (1-5)

Poplarville (2-4) at Stone (1-4)

Potts Camp (4-3) at Mantachie (2-4)

Richland (4-3) at Mendenhall (2-4)

Richton (3-3) at Resurrection (6-0)

Sacred Heart (0-6) at Leake County (1-6)

St. Andrew’s (2-5) at Velma Jackson (3-3)

St. Stanislaus (3-3) at Bay High (5-1)

Salem (1-6) at Lumberton (5-2)

Sebastopol (4-2) at Mount Olive (2-5)

Shaw (3-4) at West Tallahatchie (3-4)

Smithville (5-1) at West Lowndes (6-1)

South Jones (1-6) at Jim Hill (1-5) (South Jackson)

Starkville (5-2) at Greenville (3-3)

Tylertown (3-4) at Seminary (4-3)

Vancleave (3-3) at Moss Point (1-5)

Vardaman (0-6) at Okolona (2-4)

Wayne County (4-2) at East Central (4-2)

West Harrison (1-5) at D’Iberville (5-1)

West Lincoln (3-4) at Enterprise-Lincoln (1-6)

West Point (6-1) at Lake Cormorant (4-2)

Wingfield (1-6) at Brookhaven (1-5)

Winona (5-1) at Coahoma AHS (4-3)

MAIS

Benton Academy (2-6) at Hillcrest Christian (1-7)

Canton Academy (1-6) at Winston Academy (2-5)

Cathedral (4-3) at Centreville Academy (3-4)

Christian Collegiate (2-5) at Kemper Academy (2-5)

Claiborne (La.) (2-5) at Union Christian (La.) (2-5)

Columbus Christian (5-2) at Ben’s Ford (La.) (1-5)

Deer Creek (4-3) at Briarfield (La.) (5-1)

Delta Streets Academy (1-6) at Marvell (Ark.) (6-1)

East Rankin (1-6) at Jackson Academy (3-4)

Franklin (La.) (1-5) at Prairie View (La.) (6-0)

Glenbrook (La.) (4-2) at River Oaks (La.) (1-6)

Hebron Christian (2-5) at Desoto (Ark.) (6-1)

Humphreys Academy (6-1) at Sharkey-Issaquena (4-3)

Indianola Academy (3-4) at Lee Academy (4-2)

Jackson Prep (6-1) at Washington School (2-5)

Kirk Academy (2-5) at Winona Christian (7-0)

Lamar School (6-2) at Heritage Academy (8-0)

Lee (Ark.) (2-5) at Manchester Academy (7-0)

MRA (6-2) at Hartfield Academy (6-1)

North Delta (5-2) at Rossville Christian (Tenn.) (1-6)

North Sunflower (2-4) at Delta Academy (2-5)

Oak Forest (La.) (4-3) at Copiah Academy (2-5)

Oak Hill Academy (2-5) at Carroll Academy (5-2)

Parklane Academy (5-2) at Amite School (1-6)

Park Place (3-4) at Central Hinds (0-7)

Pillow Academy (6-1) at Greenville St. Joseph (7-0)

Porter’s Chapel (2-5) at Greenville Christian (3-4)

Prentiss Christian (2-4) at Rebul Academy (0-7)

Presbyterian Christian (5-2) at Simpson Academy (4-3)

Riverfield (La.) (7-0) at Brookhaven Academy (4-3)

St. Aloysius (3-4) at Adams Christian (5-2)

Silliman (La.) (5-2) at Bowling Green (La.) (6-1)

Starkville Academy (5-2) at Bayou Academy (1-6)

Tallulah (La.) (5-1) at Riverdale (La.) (1-6)

Tri-County Academy (6-1) at Clinton Christian (4-3)

Tunica Academy (2-4) at Central Holmes (5-3)

Wayne Academy (2-3) at Leake Academy (3-4)

Wilkinson Christian (6-1) at Tensas (La.) (6-0)