Week 1 High School Football Schedule

Clinton quarterback Hunter Hulsey. Photo by Keith Warren/MHSAA.

THURSDAY’S GAMES

MHSAA

Alcorn Central at Tishomingo County

Bay Springs at Stringer

Clinton at South Panola

Coffeeville at Calhoun City

Lawrence County at North Pike

North Panola at Coahoma County

Pass Christian at Long Beach

Provine at Jim Hill (Hughes)

Ruleville at Philadelphia

South Pontotoc at Vardaman

Tupelo Christian at Myrtle

Velma Jackson at Ridgeland

West Point at Columbus

 

MHSAA/MAIS

Presbyterian Christian at West Marion

 

FRIDAY’S GAMES

MHSAA

Aberdeen at Bruce

Amanda Elzy at Leland

Amite County at East Marion

Baldwyn at New Albany

Belmont at Smithville

Biggersville at Middleton (Tenn.)

Bogue Chitto at McLaurin

Booneville at Mooreville

Brookhaven at Pearl

Byers at Hickory Flat

Callaway at Laurel

Center Hill at St. George’s (Tenn.)

Christian Brothers (Tenn.) at Grenada

Clarkdale at Sebastopol

Clarksdale at Vicksburg

Cleveland Central at Lafayette

Columbia at Richton

DeSoto Central at Amory

East Union at Falkner

East Webster at Choctaw County

Enterprise-Clarke at Scott Central

Enterprise-Lincoln at Salem

Ethel at McAdams

Eupora at Water Valley

Florence at Mendenhall

Forest at New Hope

Forrest Co. AHS at Vancleave

Franklin County at South Pike

Gautier at Ocean Springs

George County vs. Gulfport (at Harrison Central)

Greene County at West Lauderdale

Hamilton at Coldwater

Hancock at Pearl River Central

Hatley at Nanih Waiya

Hazlehurst at Canton

Hollandale Simmons at Coahoma AHS

Holly Springs at Byhalia

Houston at Pontotoc

Jefferson Davis County at Harrison Central

Kossuth at Independence

Lake Cormorant at Senatobia

Leake Central at Newton County

Leflore County at Greenwood

Lewisburg at Memphis Manassas

Louisville at Navarre (Fla.)

Loyd Star at Sacred Heart

Madison Central at Brandon

Madison St. Joseph at Newton

Magee at Jefferson County

McComb at Port Gibson

Middle College Prep (Tenn.) at Marks Palmer

Mize at Raleigh

Morton at Lanier (North Jackson)

Moss Point at Pascagoula

Murrah at Yazoo County

Neshoba Central at Kosciusko

Nettleton at Mantachie

North Forrest at Lumberton

NE Lauderdale at Kemper County

Northwest Rankin at Germantown

North Side at Greenville O’Bannon

Noxapater at St. Andrew’s

Noxubee County at Starkville

Olive Branch at Collierville (Tenn.)

Okolona at J.Z. George

Oxford vs. Warren Central (at Vicksburg)

Pelahatchie at Lake

Perry Central at Resurrection

Poplarville at Picayune

Puckett at Richland

Purvis at Oak Grove

Raymond at Terry

Ripley at Itawamba AHS

St. Martin at Forest Hill (Hughes Field)

St. Stanislaus at Biloxi

Saltillo at North Pontotoc

Seminary at Collins

Shannon at Corinth

Shaw at West Tallahatchie

Snook Academy (Ala.) at St. Patrick

Southaven at Cordova (Tenn.)

South Delta at Humphreys County

SE Lauderdale at Quitman

Sumrall at South Jones

Taylorsville at Northeast Jones

Tunica Rosa Fort at Lausanne (Tenn.)

Tupelo at Meridian

Tylertown at D’Iberville

Union at Choctaw Central

Walnut at Ashland

Wayne County at West Jones

Wesson at Crystal Springs

West Bolivar at Charleston

West Harrison at Bay St. Louis

West Lincoln at Mount Olive

West Lowndes at Caledonia

Winona at Strayhorn

Wilkinson County at Natchez

Wingfield at Heidelberg

Yazoo City at Holmes Central

 

MAIS

Amite School at Central Holmes

Ben’s Ford (La.) at N.O. Home School (La.)

Bowling Green (La.) at Park Place

Briarfield (La.) at Christian Collegiate

Brookhaven Academy at Cathedral

Calhoun Academy at Kemper Academy

Carroll Academy at Benton Academy

Central Hinds at Adams Christian

Central Private (La.) at C.H.E.F (La.)

Clarke Prep (Ala.) at Canton Academy

Clinton Christian at Glenbrook (La.)

Columbus Christian at Porter’s Chapel

Copiah Academy at Oak Forest (La.)

Deer Creek at Oak Hill Academy

Delta Streets Academy at North Sunflower

Desoto (Ark.) at Humphreys Academy

Franklin (La.) at Tensas (La.)

Hillcrest Christian at Greenville Christian

Indianola Academy at Pillow Academy

Jackson Academy at Washington School

Jackson Prep at East Rankin

Kirk Academy at Heritage Academy

Lee Academy at Marshall Academy

Macon Road Baptist (Tenn.) at West Memphis (Ark.)

Marvell (Ark.) at Manchester Academy

Memphis Nighthawks at Tunica Academy

MRA at Magnolia Heights

Newton Co. Academy at Winston Academy

North Delta at Centreville Academy

Prairie View (La.) at Wilkinson Christian

Prentiss Christian at Claiborne (La.)

Riverdale (La.) at Rebul Academy

Riverfield (La.) at Bayou Academy

St. Aloysius at Leake Academy

Sharkey-Issaquena at Hebron Christian

Silliman (La.) at Columbia Academy

Simpson Academy at Parklane Academy

South Choctaw (Ala.) at Wayne Academy

Starkville Academy at Lamar School

Sylva-Bay Academy at Tri-County Academy

Tallulah (La.) at Delta Academy

Union Christian (La.) at River Oaks (La.)

 

MHSAA/MAIS

French Camp at Winona Christian

Greenville St. Joseph at Riverside

Pisgah at Hartfield Academy

Potts Camp at Lee (Ark.)

 

SATURDAY’S GAMES

Indianola Gentry at Greenville

Petal at Hattiesburg