Week 1 High School Football Schedule

THURSDAY’S GAMES

MHSAA

Bay Springs at Taylorsville

Clinton at South Panola

Hamilton at South Pontotoc

Lawrence County vs. Magee (at Co-Lin CC)

Pearl River Central at Forrest Co. AHS

Richton at South Jones

Scott Central at Sebastopol

Wesson at McLaurin

Yazoo City at Yazoo County

 

MHSAA/MAIS

Presbyterian Christian at West Marion

 

FRIDAY’S GAMES

MHSAA

Aberdeen at Corinth

Amanda Elzy at Leland

Amite County at Port Gibson

Bassfield at Seminary

Bay St. Louis at West Harrison

Benton County at Byers

Biggersville at Alcorn Central

Bogue Chitto at Loyd Star

Brandon at Ocean Springs

Bruce at New Albany

Callaway at Ridgeland

Clarksdale at Tupelo

Cleveland East Side at Shaw

Coahoma AHS at Greenville O’Bannon

Coffeeville at Calhoun City

Columbia at McComb

Columbus at Kemper County

DeSoto Central at Amory

Durant at West Lowndes

East Marion at Tylertown

East Union at Falkner

East Webster at Vardaman

Enterprise-Clarke at Sumrall

Ethel at Enterprise-Lincoln

Florence at Mendenhall

Forest at Morton

Franklin County vs. Brookhaven (at Co-Lin CC)

Gautier at George County

Greene County at West Lauderdale

Grenada at Cleveland

Gulfport vs. Long Beach (at Biloxi)

Hatley at Potts Camp

Hazlehurst at Canton

Heidelberg at Choctaw Central

Hollandale Simmons at Humphreys County

Holly Springs at Byhalia

Horn Lake at Lafayette

Houston at Pontotoc

Jim Hill at Wingfield (Hughes)

J.Z. George at Noxapater

Kossuth at Independence

Lanier at Murrah (Newell)

Leake Central at Newton County

Leflore County at Greenwood

Louisville at New Hope

Mantachie at Tishomingo County

Marks Palmer at Coahoma County

Memphis Manassas at Center Hill

Memphis Northside at Hernando

Memphis Raleigh-Egypt at Lewisburg

Meridian at Madison Central

Montgomery County at Winona

Mooreville at Baldwyn

Moss Point at Pascagoula

Mound Bayou JFK at West Tallahatchie

Nanih Waiya at Union

Neshoba Central at Kosciusko

Nettleton at Okolona

Newton at Lake

North Forrest at Prentiss

North Panola at Tunica Rosa Fort

Northwest Rankin at Germantown

Noxubee County at Starkville

Oak Grove vs. Warren Central (at Vicksburg)

Olive Branch at Brentwood (Tenn.)

Oxford at Southaven

Pass Christian at Hancock

Pelahatchie at Choctaw County

Perry Central at Lumberton

Pisgah at Mize

Poplarville at St. Martin

Provine at Forest Hill (South Jackson)

Purvis at North Pike

Quitman at Laurel

Raleigh at Puckett

Raymond at Terry

Richland at Pearl

Ripley at Itawamba AHS

Ruleville at Philadelphia

St. Luke’s (Ala.) at East Central

St. Stanislaus at Biloxi

Salem at Madison St. Joseph

Saltillo at North Pontotoc

Senatobia at Lake Cormorant

Shannon at Caledonia

Smithville at Belmont

South Delta at Holmes Central

South Pike at Jefferson County

Stone at Vancleave

Stringer at Clarkdale

Thrasher at New Site

Velma Jackson at Crystal Springs

Walnut at Booneville

Water Valley at Eupora

Wayne County at Vicksburg

West Bolivar at Charleston

West Jones at Collins

West Lincoln at Mount Olive

Wilkinson County at Natchez

 

MAIS

Ben’s Ford (La.) at Wilkinson Christian

Briarfield (La.) at Delta Academy

Brookhaven Academy at Prentiss Christian

Canton Academy at Leake Academy

Carroll Academy at DeSoto (Ark.)

Cathedral at St. Aloysius

Central Private (La.) at Prairie View (La.)

Centreville Academy at Amite School

Christian Collegiate at Tensas (La.)

Claiborne (La.) at Greenville Christian

Clinton Christian at Hillcrest Christian

Copiah Academy at Glenbrook (La.)

Deer Creek at Lee (Ark.)

Delta Streets Academy at Unity Christian

East Rankin at Benton Academy

Hartfield Academy at Tri-County Academy

Hebron Christian at Sharkey-Issaquena

Heritage Academy at Columbus Christian

Humphreys Academy at Calhoun Academy

Indianola Academy at Manchester Academy

Kemper Academy at Strider Academy

Kirk Academy at Pillow Academy

Lee Academy at Magnolia Heights

Marvell (Ark.) at Franklin (La.)

Memphis Catholic at Tunica Academy

MRA (1-0) at Adams Christian

North Delta at West Memphis (Ark.)

North Sunflower at Tallulah (La.)

Oak Forest (La.) at Jackson Prep

Oak Hill Academy at Newton Co. Academy

Park Place at Macon Central

Riverfield (La.) at Bayou Academy

River Oaks (La.) at Washington School

Simpson Academy at Parklane Academy

South Choctaw (Ala.) at Wayne Academy

Starkville Academy at Marshall Academy

Sylva-Bay Academy at Central Holmes

Trinity Episcopal at Silliman (La.)

Union Christian (La.) at Central Hinds

Winston Academy at Lamar School (0-1)

 

MHSAA/MAIS

Columbia Academy at Sacred Heart

French Camp at Winona Christian

Jackson Academy at NE Lauderdale

Greenville St. Joseph at Riverside

St. Andrew’s at Porter’s Chapel

 

 

SATURDAY’S GAMES

MHSAA

Indianola Gentry at Greenville-Weston

Petal at Hattiesburg

St. Patrick at Resurrection