Week 1 High School Picks

Clinton wide receiver E. Jai Mason. Photo by Chris Brooks.

Finally, week 1 of the high school football season has arrived! Here are our picks for the opening week including our Top 10 games and all games that will be played Thursday night through Saturday night.

TOP 10 Games of the Week

Starkville at Brandon
Brooks: Starkville
Shields: Brandon

Pearl at Clinton 
Brooks: Pearl
Shields: Pearl

West Point at Horn Lake
Brooks: Horn Lake
Shields: West Point

Hattiesburg at Petal 
Brooks: Hattiesburg
Shields: Petal

Holmes County Central at Warren Central  
Brooks: Holmes County Central
Shields: Holmes County Central

Taylorsville at Scott Central
Brooks: Taylorsville
Shields: Taylorsville

Louisville at Noxubee County
Brooks: Louisville 
Shields: Louisville

Pontotoc at Houston
Brooks: Houston
Shields: Houston

Collins at Seminary
Brooks: Seminary
Shields: Collins

Jackson Prep at Heritage Academy
Brooks: Jackson Prep
Shields: Jackson Prep

(Winning picks in bold)

THURSDAY’S GAMES

MHSAA

Loyd Star at Mount Olive

Murrah at Wingfield (South Jackson)

Pearl at Clinton

Stringer at Bay Springs

Taylorsville at Scott Central

Tishomingo County at Tupelo Christian

Yazoo County at Kosciusko

MAIS

Brookhaven Academy vs. Sylva-Bay Academy (at Co-Lin CC)

FRIDAY’S GAMES

MHSAA

Adamsville (Tenn.) at Biggersville

Amanda Elzy at Simmons

Bay High at West Harrison

Bluff City (Tenn.) at Byers

Booneville at Mooreville

Caledonia at New Hope

Calhoun City at Ashland

Center Hill at Lewisburg

Center Point (Ala.) at Philadelphia

Charleston at West Tallahatchie

Clarksdale at Coahoma AHS

Coahoma County at West Bolivar

Collins at Seminary

Columbus at Provine (Hughes)

Corinth at Shannon

Crystal Springs at Wesson

East Marion at Amite County

East Webster at South Pontotoc

Eupora at Winona

Falkner at Northpoint Christian

Forest at Lake

Forest Hill at St. Martin

Forrest Co. AHS at Perry Central

Gautier at Vancleave

George County at West Jones

Germantown at DeSoto Central

Greene County at Biloxi

Grenada at Neshoba Central

Hamilton at Hatley

Harrison Central vs. East Central (at Gulfport)

Heidelberg at SE Lauderdale

Hernando at Lake Cormorant

Holmes County Central at Warren Central

Humphreys County at South Delta

Independence at Choctaw County

Itawamba AHS at Amory

Jefferson County at Magee

Jefferson Davis County at D’Iberville

Jim Hill at McComb

Kemper County at Callaway (South Jackson)

Kossuth at Baldwyn

Lafayette at Cleveland Central

Laurel at Poplarville

Leake County at Coffeeville

Leflore County at Greenwood

Leland at Shaw

Long Beach at Pass Christian

Louisville at Noxubee County

Lumberton at North Forrest

Madison Central vs. Vicksburg (at Warren Central)

Madison St. Joseph at St. Stanislaus

McAdams at J.Z. George

McLaurin at Bogue Chitto

Mendenhall at Columbia

Meridian at NE Lauderdale

Morton at Newton

Myrtle at Vardaman

Natchez at Wilkinson County

Nettleton at Bruce

Newton County at Leake Central

New Albany at East Union

North Panola at Marks Palmer

Northeast Jones at Franklin County

Northside at Holly Springs

Northwest Rankin at Oxford

Noxapater at Choctaw County (Ala.)

O’Bannon at Byhalia

Okolona at Aberdeen

Pascagoula at Moss Point

Pearl River Central at Hancock

Pelahatchie at Florence

Pisgah at Puckett

Pontotoc at Houston

Port Gibson at Tylertown

Raymond at Terry

Richland at St. Andrew’s

Richton at Enterprise-Clarke

Ridgeland at Ocean Springs

Ruleville at Rosa Fort

Salem at Enterprise-Lincoln

Saltillo at North Pontotoc

Sebastopol at Clarkdale

Senatobia at St. Benedict (Tenn.)

Smithville at Belmont

Southaven at Houston (Tenn.)

South Jones at Sumrall

South Panola at Tupelo

South Pike at Brookhaven

Starkville at Brandon

Stone at Gulfport

Strayhorn at Coldwater

Thrasher at Alcorn Central

Tipton-Rosemark (Tenn.) at Potts Camp

Union at Choctaw Central

Velma Jackson at Canton

Walnut at Scotts Hill (Tenn.)

Water Valley at Ripley

West Lauderdale at Nanih Waiya

West Lincoln at Mize

West Lowndes at Ethel

West Marion at Purvis

West Point at Horn Lake

Yazoo City at Lanier (North Jackson)

MAIS

Amite School (1-0) at Silliman (La.)

Bayou Academy at Indianola Academy

Bowling Green (La.) (0-1) at Cathedral

Briarfield (La.) at Claiborne (La.)

Central Holmes (0-1) at East Rankin

Clinton Christian at Park Place (1-0)

Columbia Academy at Simpson Academy

Copiah Academy at Canton Academy

Delta Streets Academy at North Sunflower

Desoto (Ark.) at Delta Academy

Escambia (Ala.) at Presbyterian Christian

Franklin (La.) at Tensas (La.)

Hartfield Academy at St. Aloysius

Hillcrest Christian (0-1) at Glenbrook (La.)

Humphreys Academy at Columbus Christian

Jackson Academy at Pillow Academy

Jackson Prep at Heritage Academy (1-0)

Kirk Academy at Carroll Academy

Lamar School (0-1) at Starkville Academy

Leake Academy at Winston Academy

Lee (Ark.) at Calhoun Academy

Magnolia Heights at Lee Academy

Marvell (Ark.) at Hebron Christian

Middle College (Tenn.) at Rossville Christian (Tenn.)

Newton Co. Academy at Porter’s Chapel (0-1)

North Delta at Marshall Academy

Oak Forest (La.) at Adams Christian

Prentiss Christian at Christian Collegiate

Rebul Academy at Ben’s Ford (La.)

Riverdale (La.) at Prairie View (La.)

Riverfield (La.) at Central Hinds

River Oaks (La.) at Benton Academy (1-0)

Sharkey-Issaquena at Deer Creek

Tri-County Academy at Greenville Christian

Union Christian (La.) at Tallulah (La.)

Washington School at MRA (1-0)

Wayne Academy at South Choctaw (Ala.)

West Memphis (Ark.) at Manchester Academy

Wilkinson Christian at Kemper Academy

MHSAA/MAIS

Mantachie at Oak Hill Academy

North Pike at Parklane Academy

Riverside at Greenville St. Joseph

Winona Christian at French Camp

SATURDAY’S GAMES

MHSAA

Greenville at Gentry

Hattiesburg at Petal

Lawrence County vs. Hazlehurst (at Co-Lin CC)

Quitman at Wayne County