Week 10 High School Football Schedule and Standings

FRIDAY’S GAMES

MHSAA

Aberdeen (1-6) at North Pontotoc (4-3)

Amite County (1-6) at Enterprise-Lincoln (1-4)

Amory (6-1) at Booneville (5-1)

Baldwyn (2-3) at Byers (3-3)

Biggersville (7-0) at Falkner (0-7)

Brandon (4-4) at Oak Grove (6-0)

Bruce (2-5) at J.Z. George (4-4)

Canton (2-4) at Vicksburg (2-6)

Choctaw Central (1-3) at West Lauderdale (3-3)

Choctaw County (5-2) at Noxubee County (4-1)

Clarkdale (3-4) at Sacred Heart (0-7)

Cleveland Central (3-4) at Germantown (3-4)

Clinton (4-2) at Warren Central (7-0)

Coffeeville (4-2) at Ethel (3-3)

Coldwater (1-6) at Thrasher (3-2)

Collins (2-3) at Perry Central (2-4)

Columbia (6-1) at Seminary (2-4)

Columbus (1-6) at West Point (4-3)

Corinth (4-2) at Ripley (3-4)

Crystal Springs (4-3) at Yazoo County (2-4)

D’Iberville (6-0) at Gulfport (1-7)

East Central (6-1) at Pascagoula (4-3)

East Union (5-1) at Potts Camp (2-5)

Enterprise-Clarke (5-1) at Bay Springs (2-3)

Eupora (4-3) at East Webster (2-4)

Forest (4-3) at Morton (5-2)

Forrest Co. AHS (2-2) at Purvis (4-3)

Franklin County (3-4) at East Marion (2-6)

French Camp (3-3) at Hamilton (2-5)

Greenville (1-4) at Clarksdale (6-1)

Grenada (4-2) at Lake Cormorant (5-1)

Harrison Central (6-0) at Hancock (1-6)

Hatley (2-5) at Houston (3-4)

Hattiesburg (4-3) at Long Beach (1-6)

Hazlehurst (3-3) at Jefferson County (4-2)

Hernando (5-2) at Horn Lake (3-3)

Holly Springs (1-6) at Byhalia (0-5)

Independence (2-4) at Senatobia (4-2)

Itawamba AHS (4-2) at Pontotoc (6-1)

Jefferson Davis County (4-3) at Magee (5-0)

Kosciusko (2-6) at NE Lauderdale (0-6)

Kossuth (1-6) at Belmont (1-5)

Lafayette (5-2) at New Hope (2-5)

Lake (3-4) at Union (5-2)

Laurel (3-3) at Brookhaven (4-1)

Leake County (1-6) at Richton (1-4)

Louisville (6-1) at Leake Central (3-4)

Loyd Star (3-4) at Wesson (5-2)

Madison Central (6-2) at South Panola (5-2)

McComb (4-2) at Lawrence County (2-4)

Mendenhall (1-5) at Northeast Jones (1-4)

Moss Point (5-2) at Pass Christian (1-5)

Mount Olive (3-3) at Salem (1-6)

Myrtle (2-4) at Ashland (2-5)

Nanih Waiya (6-0) at Vardaman (2-5)

Natchez (5-2) at West Jones (7-1)

Nettleton (5-1) at Alcorn Central (2-5)

Newton County (7-0) at Florence (3-4)

North Panola (4-1) at Water Valley (4-2)

North Pike (5-2) at Raymond (3-4)

Northside (3-0) at Coahoma County (2-0)

O’Bannon (1-2) at Marks Palmer (1-3)

Ocean Springs (7-1) at St. Martin (2-5)

Okolona (1-6) at West Lowndes (4-3)

Olive Branch (4-3) at Oxford (6-0)

Pearl (3-4) at Northwest Rankin (6-1)

Pelahatchie (5-4) at Madison St. Joseph (2-5)

Petal (3-4) at Meridian (1-6)

Philadelphia (2-3) at Newton (4-2)

Picayune (7-0) at Pearl River Central (3-4)

Poplarville (4-3) at Greene County (3-2)

Port Gibson (0-2) at Wilkinson County (0-3)

Puckett (8-0) at Taylorsville (6-1)

Resurrection (5-2) at Lumberton (6-1)

Richland (6-1) at Quitman (1-3)

Ridgeland (6-1) at Neshoba Central (7-0)

Riverside (3-1) at Pisgah (3-4)

St. Andrew’s (1-6) at Raleigh (4-3)

St. Stanislaus (5-2) at Vancleave (3-3)

Saltillo (0-6) at Center Hill (5-2)

Shannon (3-4) at Mooreville (2-5)

Simmons (3-1) at McAdams (5-4)

Smithville (2-4) at Tupelo Christian (4-2)

Southaven (2-4) at Lewisburg (2-5)

South Pontotoc (4-3) at Caledonia (2-4)

SE Lauderdale (1-5) at Kemper County (4-2)

Stringer (4-3) at Sebastopol (5-2)

Sumrall (2-5) at Stone (3-3)

Tishomingo County (2-5) at New Albany (3-3)

Tupelo (4-3) at DeSoto Central (2-5)

Tylertown (1-6) at West Marion (5-2)

Velma Jackson (5-0) at McLaurin (0-7)

Walnut (5-2) at Strayhorn (2-4)

Wayne County (2-5) at Gautier (3-3)

West Lincoln (4-3) at Bogue Chitto (3-4)

Yazoo City (4-3) at Humphreys County (3-5)

 

MAIS

Bayou Academy (3-6) at Pillow Academy (6-3)

Benton Academy (5-4) at Park Place (4-5)

Bowling Green (La.) (5-2) at Brookhaven Academy (5-4)

Canton Academy (4-5) at Indianola Academy (5-4)

Carroll Academy (8-0) at Central Holmes (1-7)

Central Hinds (0-9) at Adams Christian (7-2)

Clinton Christian (0-8) at Riverfield (La.) (7-1)

Columbia Academy (0-8) at Oak Forest (La.) (3-5)

Columbus Christian (1-8) at Calhoun Academy (4-4)

Copiah Academy (5-3) at Silliman (La.) (2-5)

East Rankin (1-8) at Lamar School (5-3)

Greenville Christian (7-1) at Glenbrook (La.) (4-3)

Hartfield Academy (5-4) at Tri-County Academy (6-2)

Heritage Academy (6-2) at Washington School (1-7)

Humphreys Academy (7-2) at Hebron Christian (3-6)

Jackson Academy (6-3) at Starkville Academy (5-3)

Kemper Academy (0-9) at Deer Creek (1-7)

Lee Academy (4-4) at Marshall Academy (5-4)

Lee (Ark.) (4-5) at Delta Academy (5-4)

MRA (8-0) at PCS (7-2)

Newton Co. Academy (0-9) at Centreville Academy (3-5)

North Delta (6-2) at Kirk Academy (3-5)

North Sunflower (5-3) at Prentiss Christian (3-5)

Parklane Academy (4-3) at Jackson Prep (6-2)

Porter’s Chapel (4-5) at Greenville St. Joseph (6-1)

Rebul Academy (0-9) at Briarfield (La.) (6-0)

Rossville Christian (Tenn.) (0-5) at Tunica Academy (1-6)

St. Aloysius (4-5) at Cathedral (8-1)

Sharkey-Issaquena (4-5) at Delta Streets Academy (5-4)

Simpson Academy (4-5) at Leake Academy (9-0)

Sylva-Bay Academy (2-7) at Amite School (4-6)

Tensas (La.) (5-2) at Prairie View (La.) (4-3)

Wayne Academy (6-3) at Winston Academy (6-3)

West Memphis (Ark.) (0-8) at Marvell (Ark.) (5-4)

Wilkinson Christian (8-0) at Claiborne (La.) (3-6)

Winona Christian (7-2) at Oak Hill Academy (3-5)

 

MHSAA/MAIS

Mantachie (3-3) at Magnolia Heights (5-4)

SATURDAY’S GAMES

MHSAA

Biloxi (3-3) at West Harrison (2-5), 2 p.m.

Terry (1-6) at George County (1-5), 5:30 p.m.

 

2020 Standings
MHSAA
CLASS 6A
REGION 1-6A
Region All Games
W L W L T PF PA
Oxford 4 0 6 0 192 104
Hernando 4 0 5 2 167 123
Tupelo 3 1 4 3 124 111
Horn Lake 3 1 3 3 175 127
Olive Branch 1 3 4 3 127 135
Southaven 1 3 2 4 61 83
DeSoto Central 0 4 2 5 93 131
Lewisburg 0 4 2 5 160 245
REGION 2-6A
Warren Central 4 0 7 0 103 34
Starkville 4 1 7 1 191 98
Madison Central 4 1 7 2 154 78
Clinton 4 1 5 2 114 105
South Panola 3 2 6 2 161 111
Germantown 2 4 5 4 189 143
Greenville* 0 4 1 4 20 22
Murrah* 0 6 0 6 0 12
REGION 3-6A
Oak Grove 4 0 6 0 274 114
Northwest Rankin 4 0 6 1 216 145
Pearl 3 1 3 4 138 198
Brandon 2 2 4 4 50 115
Petal 1 3 3 4 214 170
George County 1 3 1 5 123 196
Meridian 1 3 1 6 115 180
Terry 0 4 1 6 86 174
REGION 4-6A
D’Iberville 4 0 6 0 190 73
Harrison Central 4 0 6 0 226 51
Ocean Springs 3 1 7 1 242 115
St. Martin 2 2 3 5 89 145
Biloxi 1 3 3 3 135 110
West Harrison 1 3 2 5 61 177
Hancock 0 4 1 6 74 143
Gulfport 0 4 1 7 125 160
CLASS 5A
REGION 1-5A
Lake Cormorant 3 1 5 1 162 106
Lafayette 3 1 5 2 176 87
Center Hill 3 1 5 2 181 126
Grenada 3 1 4 2 143 111
West Point 2 2 4 3 178 147
Columbus 1 3 1 6 65 108
New Hope 1 3 2 5 97 169
Saltillo 0 4 0 6 37 127
REGION 2-5A
Neshoba Central 5 0 8 0 208 74
Ridgeland 5 0 7 1 237 136
Holmes County Central 4 1 6 2 149 85
Cleveland Central 3 2 3 4 131 218
Vicksburg 2 3 3 6 118 208
Canton 2 3 3 4 62 163
Provine* 0 6 0 6 0 12
Callaway* 0 6 0 6 0 12
REGION 3-5A
Laurel 6 0 6 3 161 160
Brookhaven 4 0 4 1 48 52
West Jones 3 1 7 1 141 79
Natchez 3 1 5 2 144 139
South Jones 3 2 4 4 155 206
Forest Hill* 0 5 0 5 0 10
Jim Hill* 0 5 0 5 0 10
Wingfield* 0 5 0 5 0 10
REGION 4-5A
Picayune 4 0 7 0 254 176
East Central 3 1 6 1 150 93
Pascagoula 3 1 4 3 155 182
Gautier 2 2 3 3 183 165
Hattiesburg 2 2 4 3 183 219
Pearl River Central 1 3 3 4 103 159
Wayne County 1 3 2 5 88 110
Long Beach 0 4 1 6 54 127
CLASS 4A
REGION 1-4A
Corinth 2 0 4 2 262 169
Ripley 2 0 3 4 129 125
New Albany 1 1 3 3 219 193
North Pontotoc 1 2 4 3 192 191
Tishomingo County 0 3 2 5 183 219
REGION 2-4A
Pontotoc 3 0 6 1 227 143
Itawamba AHS 3 0 4 2 135 108
South Pontotoc 1 2 4 3 171 140
Shannon 1 2 3 4 142 160
Caledonia 1 2 2 4 192 166
Mooreville 0 3 2 5 132 232
REGION 3-4A
(1)Clarksdale 3 0 6 1 133 89
(2)Yazoo City 2 1 4 3 56 109
Gentry* 0 2 0 2 0 4
Greenwood* 0 3 0 3 0 6
Rosa Fort* 0 3 0 3 0 6
REGION 4-4A
Louisville 3 0 6 1 186 62
West Lauderdale 2 1 4 3 181 147
Leake Central 2 1 3 4 141 178
Choctaw Central 2 1 2 3 44 91
Kosciusko 0 3 2 5 133 128
NE Lauderdale 0 3 0 6 76 189
REGION 5-4A
Newton County 3 0 7 0 247 43
Richland 2 1 6 1 163 89
Florence 1 2 3 4 134 178
Quitman 1 2 1 3 6 84
NE Jones 1 2 1 4 26 76
Mendenhall 1 2 1 5 86 158
REGION 6-4A
South Pike 4 0 6 2 209 122
North Pike 2 1 5 2 192 68
McComb 1 1 3 2 113 85
Lawrence County 2 2 3 4 136 186
Raymond 1 2 4 4 162 198
Lanier* 0 5 0 5 0 10
REGION 7-4A
Poplarville 3 0 4 3 214 107
Stone 2 1 3 3 185 167
Sumrall 2 1 2 5 96 160
Greene County 1 2 3 2 93 95
Forrest Co. AHS 1 2 2 2 41 104
Purvis 0 3 4 3 140 137
REGION 8-4A
Moss Point 3 0 5 2 251 200
St. Stanislaus 1 1 4 2 89 117
Bay High 1 2 3 3 164 176
Vancleave 0 1 2 3 197 183
Pass Christian 0 2 1 5 157 212
CLASS 3A
REGION 1-3A
Amory 3 0 6 1 221 107
Booneville 3 0 5 1 181 105
Nettleton 2 1 5 1 205 79
Belmont 1 2 1 5 139 172
Alcorn Central 0 3 2 5 110 247
Kossuth 0 3 1 6 144 333
REGION 2-3A
North Panola 3 0 4 1 131 84
Water Valley 3 0 4 2 162 115
Senatobia 2 1 4 2 192 88
Independence 1 2 2 4 181 130
Holly Springs 0 3 1 6 100 296
Byhalia 0 3 0 5 53 179
REGION 3-3A
(1)Winona 3 0 7 1 217 133
(2)Humphreys County 2 1 3 5 103 158
Ruleville* 0 2 0 2 0 4
Amanda Elzy* 0 3 0 3 0 6
REGION 4-3A
Choctaw County 2 0 5 2 184 150
Noxubee County 2 0 4 1 162 56
Houston 1 2 3 4 169 176
Aberdeen 1 2 1 6 110 185
Hatley 0 2 2 5 78 299
REGION 5-3A
Forest 2 0 4 3 230 234
Morton 2 1 5 2 211 94
Kemper County 1 1 4 2 188 149
Clarkdale 1 2 3 4 192 191
SE Lauderdale 0 2 1 5 88 189
REGION 6-3A
Velma Jackson 3 0 5 0 170 34
Raleigh 3 0 4 3 215 108
Crystal Springs 1 2 4 3 191 170
Yazoo County 1 2 2 4 92 176
St. Andrew’s 1 2 1 6 123 220
McLaurin 0 3 0 7 22 280
REGION 7-3A
Jefferson County 2 0 4 2 172 155
Hazlehurst 2 0 3 3 100 96
Franklin County 2 1 3 4 96 213
Port Gibson 0 2 0 2 18 32
Wilkinson County 0 3 0 3 28 90
REGION 8-3A
Magee 3 0 5 0 182 56
Columbia 2 1 6 1 197 42
West Marion 2 1 5 2 209 87
Jefferson Davis County 1 2 4 3 155 116
Seminary 1 2 2 4 126 151
Tylertown 0 3 1 6 74 228
CLASS 2A
REGION 1-2A
East Union 2 0 5 1 252 124
Mantachie 2 1 3 3 161 180
Walnut 1 1 5 2 303 168
Strayhorn 1 1 2 4 74 146
Potts Camp 0 3 2 5 170 227
REGION 2-2A
Calhoun City 3 0 5 2 167 96
Eupora 2 1 4 3 146 185
J.Z. George 1 1 4 4 197 201
Bruce 0 2 2 5 85 157
East Webster 0 2 2 4 136 140
REGION 3-2A
Northside 3 0 4 0 104 0
O’Bannon 2 0 2 1 12 14
Coahoma County 3 1 3 1 18 14
Marks Palmer 2 2 2 2 34 74
Leland 1 3 1 3 2 6
Charleston* 0 5 0 5 0 10
REGION 4-2A
Pelahatchie 3 0 5 4 159 202
Pisgah 2 1 4 4 201 201
Riverside 1 1 2 2 37 58
Madison St. Joseph 1 1 3 5 88 176
South Delta* 0 4 0 4 0 8
REGION 5-2A
Puckett 3 0 8 0 184 88
Taylorsville 3 0 6 1 202 155
Enterprise-Clarke 2 1 5 1 187 66
Bay Springs 2 2 3 3 74 35
Mize 1 3 2 4 87 160
Heidelberg 0 5 0 5 0 10
REGION 6-2A
Scott Central 3 0 6 1 254 135
Union 1 1 5 2 261 110
Philadelphia 1 1 2 3 108 121
Newton 1 2 4 2 89 95
Lake 0 2 3 4 146 176
REGION 7-2A
Wesson 3 0 5 2 275 86
West Lincoln 2 1 4 3 141 163
Bogue Chitto 2 1 3 4 93 164
Enterprise-Lincoln 1 2 1 4 46 93
Amite County 1 2 1 6 110 242
Loyd Star 0 3 3 4 180 191
REGION 8-2A
Collins 2 0 2 3 36 82
Perry Central 2 1 2 4 78 76
East Marion 2 1 2 6 64 214
St. Patrick 1 2 3 4 87 154
North Forrest* 0 4 0 4 0 8
CLASS 1A
REGION 1-1A
Biggersville 4 0 7 0 366 46
Thrasher 3 1 3 2 48 83
Byers 2 2 3 3 142 134
Baldwyn 2 2 2 3 79 68
Myrtle 2 2 2 4 103 107
Ashland 2 2 2 5 82 220
Coldwater 1 3 1 6 74 207
Falkner 0 4 0 7 18 298
REGION 2-1A
Nanih Waiya 5 0 6 0 226 96
Tupelo Christian 4 1 4 2 299 168
West Lowndes 4 2 4 3 223 133
French Camp 3 2 3 3 152 164
Smithville 2 3 2 4 87 174
Vardaman 2 3 2 5 88 218
Hamilton 2 4 3 5 95 194
Noxapater 2 4 2 5 102 296
Okolona 0 5 1 6 68 108
REGION 3-1A
Coffeeville 5 0 5 2 26 56
Simmons 5 1 5 1 44 11
Ethel 5 1 5 3 83 104
McAdams 4 1 5 4 62 154
West Bolivar* 0 4 0 4 0 8
Leflore County* 0 4 0 4 0 8
West Tallahatchie* 0 4 0 4 0 8
McEvans* 0 4 0 4 0 0
REGION 4-1A
Lumberton 6 0 6 1 258 73
Resurrection 4 2 5 2 162 87
Stringer 4 1 4 3 147 199
Sebastopol 3 2 6 2 259 126
Mount Olive 3 2 3 3 146 124
Richton 1 3 1 4 52 123
Leake County 1 4 1 6 72 240
Salem 1 4 1 6 68 252
Sacred Heart 0 5 0 7 40 141
MAIS
CLASS 6A
DISTRICT 1-6A
MRA 3 0 8 0 311 110
Presbyterian Christian 2 1 7 2 344 234
Jackson Prep 2 1 6 2 283 149
Jackson Academy 2 2 6 3 321 160
Oak Forest (La.) 1 3 3 5 152 191
Parklane Academy 0 3 4 3 192 124
CLASS 5A
DISTRICT 1-5A
Heritage Academy 4 0 6 2 216 151
Starkville Academy 4 1 5 3 305 204
Pillow Academy 2 2 6 3 228 185
Magnolia Heights 2 3 5 4 280 224
Bayou Academy 1 3 3 6 141 224
Washington School 0 4 1 7 123 306
DISTRICT 2-5A
Leake Academy 4 0 9 0 358 154
Hartfield Academy 4 1 5 4 296 221
Lamar School 2 2 5 3 257 188
Simpson Academy 2 2 4 5 240 284
Park Place 1 4 4 5 179 195
East Rankin 0 4 1 8 126 314
DISTRICT 3-5A
Adams Christian 3 0 7 2 261 190
Copiah Academy 2 1 4 3 178 134
St. Aloysius 2 2 4 5 152 202
Silliman (La.) 1 2 2 5 98 178
Central Hinds 0 3 0 9 71 238
CLASS 4A
DISTRICT 1-4A
North Delta 1 0 6 2 228 133
Lee Academy 1 1 4 4 170 213
Kirk Academy 0 1 3 5 150 197
DISTRICT 2-4A
Winston Academy 3 0 6 3 200 160
Canton Academy 2 1 4 4 181 204
Tri-County Academy 1 2 6 2 243 77
Clinton Christian 0 3 0 8 39 313
DISTRICT 3-4A
Wayne Academy 2 0 6 3 301 196
Bowling Green (La.) 1 1 6 2 260 153
Columbia Academy 0 2 0 8 140 355
DISTRICT 4-4A
Riverfield (La.) 3 0 8 1 307 95
Cathedral 2 1 8 1 352 149
Brookhaven Academy 1 2 5 4 273 200
Hillcrest Christian 0 3 2 8 138 283
CLASS 3A
DISTRICT 1-3A
Marshall Academy 3 0 5 4 170 141
Oak Hill Academy 1 1 3 5 193 248
Tunica Academy 1 1 1 6 112 257
Rossville Christian (Tenn.) 0 2 0 5 47 225
DISTRICT 2-3A
Carroll Academy 3 0 8 0 325 47
Indianola Academy 3 1 5 4 229 190
Winona Christian 2 2 7 2 289 165
Central Holmes 1 2 1 7 103 294
Benton Academy 0 4 5 4 232 217
DISTRICT 3-3A
Sylva-Bay Academy 2 0 2 7 176 258
Centreville Academy 1 1 3 5 186 269
Amite School 1 1 3 6 139 319
Newton Co. Academy 0 2 0 9 36 320
DISTRICT 4-3A
Greenville Christian 2 0 7 1 295 78
Greenville St. Joseph 1 1 6 1 221 110
Glenbrook (La.) 1 1 4 3 263 182
Porter’s Chapel 0 2 4 5 217 342
CLASS 2A
DISTRICT 1-2A
Delta Academy 2 0 5 4 328 226
Marvell (Ark.) 1 1 5 4 250 266
Lee (Ark.) 1 1 4 5 318 292
West Memphis (Ark.) 0 2 0 8 8 408
DISTRICT 2-2A
Ben’s Ford (La.) 3 0 7 2 444 247
Hebron Christian 2 1 3 6 220 276
Columbus Christian 1 2 1 8 158 384
Kemper Academy 0 3 0 9 166 454
DISTRICT 3-2A
Manchester Academy 3 0 9 0 458 64
Delta Streets Academy 1 1 5 4 308 236
Humphreys Academy 1 2 7 2 304 216
Sharkey-Issaquena 0 2 4 5 236 218
DISTRICT 4-2A
Riverdale (La.) 2 0 6 3 316 174
Claiborne (La.) 1 1 3 6 222 370
Union Christian (La.) 0 2 1 7 166 318
CLASS 1A
DISTRICT 1-1A
Desoto (Ark.) 2 0 9 0 430 188
North Sunflower 2 0 5 3 298 232
Calhoun Academy 0 2 4 4 238 232
Deer Creek 0 2 1 7 118 251
DISTRICT 2-1A
Wilkinson Christian 2 0 8 0 382 116
Prentiss Christian 1 1 3 5 192 233
Christian Collegiate 1 1 2 5 102 321
Rebul Academy 0 2 0 9 63 462
DISTRICT 3-1A
Briarfield (La.) 2 0 6 0 264 54
Tallulah (La.) 1 1 4 3 188 170
Tensas (La.) 0 1 5 2 264 145
Prairie View (La.) 0 1 4 3 266 226
*Cancelled season and forfeit division games.