Week 11 High School Football Picks

Here are our picks for the eleventh week of the season including our Top 10 games and all of the games for Thursday and Friday.

Top 10 Games of the Week

Starkville (8-2) at Warren Central (6-3)

Brooks: Starkville

Shields: Starkville

Oak Grove (6-3) at Pearl (6-3)

Brooks: Pearl

Shields: Oak Grove

Petal (8-1) at George County (6-3)

Brooks: Petal

Shields: Petal

Ridgeland (7-2) at Holmes County Central (7-3)

Brooks: Ridgeland

Shields: Holmes County Central

Center Hill (6-4) at Grenada (5-4)

Brooks: Grenada

Shields: Grenada

Mendenhall (5-4) at Quitman (7-3)

Brooks: Mendenhall

Shields: Quitman

St. Stanislaus (6-3) at Pass Christian (6-3)

Brooks: Pass Christian

Shields: St. Stanislaus

Senatobia (7-2) at Water Valley (7-2)

Brooks: Water Valley

Shields: Water Valley

Lake (8-1) at Scott Central (7-2)

Brooks: Scott Central

Shields: Scott Central

Nanih Waiya (8-2) at Smithville (7-2)

Brooks: Nanih Waiya

Shields: Nanih Waiya

THURSDAY’S GAMES

MHSAA

Canton (6-3) at Provine (8-2) (Hughes)

Independence (6-4) at Byhalia (5-5)

Lake (8-1) at Scott Central (7-2)

O’Bannon (2-7) at Northside (9-0)

Vicksburg (1-8) at Callaway (4-5) (South Jackson)

FRIDAY’S GAMES

MHSAA

Amite County (5-5) at West Lincoln (5-5)

Amory (7-3) at Belmont (2-8)

Bay High (5-3) at Vancleave (4-5)

Biloxi (7-2) at Hancock (3-6)

Brandon (6-4) at Northwest Rankin (3-6)

Bruce (4-6) at East Webster (8-1)

Byers (3-5) at Biggersville (7-1)

Calhoun City (6-3) at J.Z. George (3-7)

Center Hill (6-4) at Grenada (5-4)

Charleston (6-4) at Marks Palmer (5-4)

Choctaw Central (4-5) at Leake Central (4-6)

Choctaw County (7-3) at Hatley (4-6)

Clinton (4-5) at Greenville (3-6)

Coffeeville (3-6) at McAdams (4-5)

Coldwater (3-6) at Myrtle (5-4)

Collins (2-7) at St. Patrick (4-4)

Columbia (9-0) at Magee (8-2)

Corinth (8-1) at North Pontotoc (7-3)

Crystal Springs (6-3) at St. Andrew’s (2-8)

East Central (5-4) at Pearl River Central (3-6)

East Union (7-2) at Strayhorn (4-5)

Enterprise-Clarke (8-1) at Puckett (5-5)

Ethel (0-10) at Leflore County (6-3)

Faith Academy (Ala.) (9-0) at Lumberton (8-2)

Falkner (2-6) at Baldwyn (5-4)

Forest (2-7) at Kemper County (3-6)

Forest Hill (3-7) at South Jones (3-7)

Forrest Co. AHS (3-6) at Stone (2-6)

Franklin County (2-7) at Jefferson County (5-4)

French Camp (2-7) at Vardaman (0-9)

Gautier (2-7) at Hattiesburg (3-6)

Harrison Central (4-5) at D’Iberville (7-2)

Heidelberg (4-6) at Bay Springs (8-2)

Hernando (2-7) at Oxford (8-1)

Humphreys County (0-8) at Amanda Elzy (6-3)

Itawamba AHS (10-0) at Caledonia (5-4)

Jefferson Davis County (4-6) at Tylertown (3-7)

Kossuth (5-4) at Alcorn Central (3-7)

Lafayette (7-2) at Columbus (3-6)

Lanier (5-4) at Lawrence County (6-4)

Laurel (7-2) at Wingfield (1-9) (South Jackson)

Leake County (2-7) at Sebastopol (5-4)

Leland (2-8) at Coahoma County (1-8)

Lewisburg (4-6) at Olive Branch (6-3)

Louisville (8-2) at Kosciusko (3-6)

Loyd Star (2-8) at Bogue Chitto (4-6)

Madison Central (7-2) at Germantown (4-5)

McComb (5-4) at Raymond (3-7)

McLaurin (2-8) at Yazoo County (8-2)

Mendenhall (5-4) at Quitman (7-3)

Mize (6-4) at Taylorsville (9-1)

Morton (4-6) at Pelahatchie (8-2)

Mount Olive (5-5) at Richton (4-5)

Nanih Waiya (8-2) at Smithville (7-2)

Natchez (4-5) at Brookhaven (4-5)

Neshoba Central (6-3) at Cleveland Central (2-7)

Nettleton (6-4) at Booneville (7-2)

Newton County (5-5) at Northeast Jones (4-6)

New Albany (6-3) at Ripley (2-8)

New Hope (3-7) at West Point (9-1)

North Forrest (3-6) at Perry Central (4-5)

North Panola (6-3) at Holly Springs (2-7)

North Pike (5-5) at South Pike (10-0)

NE Lauderdale (2-8) at West Lauderdale (6-4)

Noxapater (8-2) at Hamilton (2-7)

Noxubee County (5-5) at Aberdeen (1-9)

Oak Grove (6-3) at Pearl (6-3)

Ocean Springs (5-4) at Gulfport (7-2)

Pascagoula (5-4) at Picayune (9-0)

Petal (8-1) at George County (6-3)

Philadelphia (9-1) at Union (6-3)

Port Gibson (1-9) at Hazlehurst (3-6)

Purvis (6-4) at Greene County (5-3)

Ray Brooks (1-6) at Shaw (5-5)

Resurrection (7-2) at Salem (1-8)

Richland (4-6) at Florence (2-8)

Ridgeland (7-2) at Holmes County Central (7-3)

Riverside (2-8) at Madison St. Joseph (2-7)

Rosa Fort (7-3) at Gentry (1-8)

Ruleville (4-5) at Winona (7-2)

St. Martin (6-3) at West Harrison (1-8)

St. Stanislaus (6-3) at Pass Christian (6-3)

Saltillo (1-9) at Lake Cormorant (5-4)

Seminary (5-5) at West Marion (9-1)

Senatobia (7-2) at Water Valley (7-2)

Shannon (5-5) at Pontotoc (4-5)

Simmons (4-5) at West Tallahatchie (5-5)

Southaven (2-7) at DeSoto Central (4-5)

South Delta (8-1) at Pisgah (8-2)

South Panola (9-1) at Murrah (1-8) (Hughes)

South Pontotoc (1-9) at Mooreville (4-6)

SE Lauderdale (2-7) at Clarkdale (3-6)

Starkville (8-2) at Warren Central (6-3)

Stringer (5-5) at Sacred Heart (0-8)

Sumrall (3-7) at Poplarville (4-5)

Terry (2-8) at Meridian (1-9)

Thrasher (1-7) at Ashland (0-9)

Tupelo (6-3) at Horn Lake (4-5)

Tupelo Christian (6-3) at Okolona (3-6)

Velma Jackson (6-3) at Raleigh (4-5)

Walnut (8-2) at Mantachie (2-7)

Wayne County (7-2) at Long Beach (1-8)

Wesson (6-4) at Enterprise-Lincoln (1-9)

West Jones (9-0) at Jim Hill (2-7) (North Jackson)

Yazoo City (2-7) at Greenwood (9-0)

MAIS

Regular Season

Deer Creek (6-4) at Calhoun Academy (6-3)

Jackson Academy (6-4) at Parklane Academy (6-4)

MRA (9-2) at Oak Forest (La.) (6-3)

North Sunflower (3-6) at Desoto (Ark.) (8-1)

Presbyterian Christian (5-5) at Jackson Prep (8-2)

Rebul Academy (0-10) at Christian Collegiate (3-6)

Tallulah (La.) (7-1) at Prairie View (La.) (7-2)

Tensas (La.) (8-1) at Briarfield (La.) (8-1)

Wilkinson Christian (8-2) at Prentiss Christian (3-6)

MAIS PLAYOFFS

First Round

CLASS 5A

Simpson Academy (6-4) at Leake Academy (6-4)

Park Place (5-5) at Hartfield Academy (7-3)

Starkville Academy (6-4) at Magnolia Heights (7-3)

St. Aloysius (5-5) at Adams Christian (7-3)

CLASS 4A

Columbia Academy (2-7) at Clinton Christian (5-5)
Canton Academy (2-8) at North Delta (6-3)

Kirk Academy (3-6) at Brookhaven Academy (6-4)
Winston Academy (3-7) at Cathedral (7-3)

CLASS 3A

Central Holmes (6-4) at Glenbrook (La.) 6-3)

Newton Co. Academy (3-7) at Carroll Academy (8-2)

Centreville Academy (5-5) at Greenville Christian (5-5)

Tunica Academy (3-5) at Indianola Academy (6-4)

CLASS 2A

Hebron Christian (2-8) at Kemper Academy (4-6)

Claiborne (La.) (2-8) at Humphreys Academy (9-1)
Lee (Ark.) (2-8) at Delta Academy (5-5)

Riverdale (La.) (3-7) at Sharkey-Issaquena (5-5)

Last Week: 124 of 148 (84 percent). Season: 1,167 of 1,537 (76 percent).