Week 12 High School Football Picks

Northwest Rankin wide receiver Jordan Cavitt. Photo by Chris Brooks

Here are our picks for the twelfth week of the season including our Top 10 games and all of the games for Thursday and Friday.

Top 10 Games of the Week

Oxford (9-1) at Tupelo (7-3)

Brooks: Oxford

Shields: Oxford

Pearl (6-4) at Brandon (7-4)

Brooks: Brandon

Shields: Brandon

Picayune (10-0) at Wayne County (8-2)

Brooks: Picayune

Shields: Picayune

Provine (9-2) at Ridgeland (7-3)

Brooks: Provine

Shields: Ridgeland

St. Stanislaus (6-4) at Poplarville (5-5)

Brooks: Poplarville

Shields: Poplarville

North Panola (7-3) at Booneville (8-2)

Brooks: North Panola

Shields: Booneville

Houston (7-3) at Winona (8-2)

Brooks: Winona

Shields: Houston

Lake (8-2) at Enterprise-Clarke (9-1)

Brooks: Lake

Shields: Lake

Bay Springs (9-2) at Scott Central (8-2)

Brooks: Scott Central

Shields: Scott Central

Hartfield Academy (8-3) at Pillow Academy (8-2)

Brooks: Pillow Academy

Shields: Hartfield Academy

THURSDAY’S GAMES

MHSAA

Regular Season

Greenville (3-7) at Madison Central (8-2)

Petal (9-1) at Terry (2-9)

West Bolivar (8-2) at Simmons (5-5)

Wingfield (1-10) at West Jones (10-0)

FRIDAY’S GAMES

MHSAA

Regular Season

Ashland (1-9) at Byers (3-6)

Baldwyn (6-4) at Myrtle (6-4)

Biggersville (8-1) at Thrasher (1-8)

Brookhaven (5-5) at Forest Hill (4-7) (South Jackson)

Callaway (4-6) at Neshoba Central (7-3)

Cleveland Central (2-8) at Canton (6-4)

Clinton (5-5) at Starkville (9-2)

Columbus (3-7) at Saltillo (1-10)

D’Iberville (8-2) at St. Martin (7-3)

DeSoto Central (5-5) at Lewisburg (4-7)

Falkner (2-7) at Coldwater (3-7)

George County (6-4) at Meridian (2-9)

Germantown (4-6) at Murrah (1-9) (North Jackson)

Grenada (6-4) at New Hope (3-8)

Gulfport (8-2) at Biloxi (8-2)

Hancock (3-7) at West Harrison (1-9)

Hattiesburg (4-6) at East Central (6-4)

Holmes County Central (8-3) at Vicksburg (2-8)

Horn Lake (4-6) at Southaven (2-8)

Jim Hill (2-8) at Laurel (8-2)

Lake Cormorant (6-4) at Lafayette (8-2)

Leake County (2-8) at Salem (1-10)

Long Beach (1-9) at Pascagoula (5-5)

McAdams (5-5) at Ray Brooks (1-7)

Mount Olive (5-6) at Lumberton (8-3)

Northwest Rankin (3-7) at Oak Grove (7-3)

Ocean Springs (5-5) at Harrison Central (4-6)

Okolona (3-7) at Nanih Waiya (9-2)

Olive Branch (7-3) at Hernando (2-8)

Oxford (9-1) at Tupelo (7-3)

Pearl (6-4) at Brandon (7-4)

Pearl River Central (3-7) at Gautier (2-8)

Picayune (10-0) at Wayne County (8-2)

Provine (9-2) at Ridgeland (7-3)

Sacred Heart (0-9) at Sebastopol (6-4)

Shaw (6-5) at Ethel (0-11)

Smithville (7-3) at French Camp (3-7)

South Jones (3-8) at Natchez (4-6)

Stringer (6-5) at Richton (5-5)

Vardaman (0-10) at Noxapater (9-2)

Warren Central (6-4) at South Panola (10-1)

West Lowndes (8-2) at Tupelo Christian (7-3)

West Point (10-1) at Center Hill (6-5)

West Tallahatchie (5-6) at Coffeeville (3-7)

MHSAA PLAYOFFS

First Round

CLASS 4A

Caledonia (5-5) at Corinth (9-1)

Kosciusko (3-7) at Rosa Fort (8-3)

Ripley (2-9) at Itawamba AHS (11-0)

Clarksdale (5-5) at West Lauderdale (7-4)

Leake Central (5-6) at Greenwood (10-0)

Shannon (5-6) at New Albany (7-3)

Yazoo City (2-8) at Louisville (9-2)

North Pontotoc (7-4) at Pontotoc (5-5)

North Pike (5-6) at Quitman (8-3)

St. Stanislaus (6-4) at Poplarville (5-5)

Northeast Jones (4-7) at South Pike (11-0)

Purvis (6-5) at Pass Christian (7-3)

Vancleave (5-5) at Greene County (7-3)

Lawrence County (6-5) at Mendenhall (5-5)

Stone (3-6) at Moss Point (3-6)

Newton County (6-5) at Lanier (6-4) (Hughes Field)

CLASS 3A

North Panola (7-3) at Booneville (8-2)

Houston (7-3) at Winona (8-2)

Nettleton (6-5) at Senatobia (8-2)

Coahoma AHS (5-5) at Noxubee County (6-5)

Hatley (4-7) at Amanda Elzy (7-3)

Independence (7-4) at Amory (8-3)

Ruleville (4-6) at Choctaw County (8-3)

Kossuth (6-4) at Water Valley (7-3)

Crystal Springs (7-3) at Forest (3-7)

Jefferson Davis County (5-6) at Hazlehurst (4-6)

SE Lauderdale (3-7) at Yazoo County (9-2)

Wilkinson County (3-7) at West Marion (10-1)

Magee (8-3) at Jefferson County (6-4)

Raleigh (5-5) at Kemper County (3-7)

Franklin County (2-8) at Columbia (10-0)

Morton (4-7) at Velma Jackson (6-4)

CLASS 2A

Bruce (4-7) at East Union (8-2)

Pisgah (8-3) at Charleston (7-4)

Strayhorn (4-6) at Calhoun City (7-3)

Marks Palmer (5-5) at South Delta (9-1)

Madison St. Joseph (3-7) at Northside (10-0)

Eupora (3-7) at Walnut (9-2)

Leland (3-8) at Pelahatchie (9-2)

Potts Camp (5-5) at East Webster (9-1)

Union (6-4) at Taylorsville (10-1)

Collins (3-7) at Amite County (6-5)

Heidelberg (4-7) at Philadelphia (10-1)

Bogue Chitto (5-6) at Perry Central (5-5)

North Forrest (3-7) at Wesson (7-4)

Lake (8-2) at Enterprise-Clarke (9-1)

West Lincoln (5-6) at East Marion (7-2)

Bay Springs (9-2) at Scott Central (8-2)

MAIS PLAYOFFS

First Round

CLASS 6A

Parklane Academy (6-5) at Oak Forest (La.) (6-4)

CLASS 1A

Calhoun Academy (6-4) at Tallulah (La.) (8-1)

Tensas (La.) (8-2) at Briarfield (La.) (9-1)

Deer Creek (7-4) at Desoto (Ark.) (9-1)

Prairie View (La.) (7-3) at Wilkinson Christian (9-2)

Second Round

CLASS 5A

Leake Academy (7-4) at Heritage Academy (11-0)

Hartfield Academy (8-3) at Pillow Academy (8-2)

Starkville Academy (7-4) at Lamar School (8-3)

Adams Christian (8-3) at Silliman (La.) (8-2)

CLASS 4A

Columbia Academy (3-7) at Riverfield (La.) (10-0)

North Delta (7-3) at Lee Academy (6-3)

Brookhaven Academy (7-4) at Tri-County Academy (8-2)

Cathedral (8-3) at Wayne Academy (5-3)

CLASS 3A

Central Holmes (7-4) at Greenville St. Joseph (10-0)

Carroll Academy (9-2) at Sylva-Bay Academy (4-6)

Centreville Academy (6-5) at Winona Christian (8-2)

Indianola Academy (7-4) at Marshall Academy (5-4)

CLASS 2A

Kemper Academy (5-6) at Manchester Academy (9-0)

Humphreys Academy (10-1) at Union Christian (La.) (4-5)

Delta Academy (6-5) at Marvell (Ark.) (9-1)

Riverdale (La.) (4-7) at Columbus Christian (8-2)

Last Week: 113 of 135 (84 percent). Season: 1,280 of 1,672 (77 percent).