Week 12 High School Football Schedule and Standings

Greenville St. Joe running back Dillon Johnson. Photo by Chris Brooks.

THURSDAY’S GAMES

MHSAA

Byers (0-10) at Ashland (2-9)

Center Hill (5-6) at Olive Branch (9-1)

Falkner (4-7) at Thrasher (2-7)

Murrah (3-7) at Northwest Rankin 9-1)

Nanih Waiya (10-1) at Noxapater (10-1)

Oak Grove (8-2) at Jim Hill (1-10) (South Jackson)

South Jones (5-6) at Wingfield (0-11) (North Jackson)

Terry (4-6) at Petal (4-6)

 

FRIDAY’S GAMES

MHSAA

Biloxi (4-6) at Gulfport (9-1)

Brandon (10-1) at Pearl (7-3)

Canton (6-5) at Cleveland Central (3-8)

Gautier (6-4) at Wayne County (6-4)

French Camp (6-4) at Leake County (7-2)

Grenada (4-7) at Saltillo (2-9)

Harrison Central (8-2) at Ocean Springs (6-4)

Hernando (3-7) at Columbus (0-10)

Hollandale Simmons (10-0) at McAdams (5-6)

Lafayette (7-3) at Lake Cormorant (6-4)

Laurel (7-3) at Natchez (6-3)

Long Beach (3-7) at Stone (3-6)

Lumberton (9-1) at Salem (1-9)

Madison Central (7-3) at Greenville (1-9)

Meridian (4-6) at George County (3-8)

Mount Olive (1-10) at Faith Academy (Ala.) (5-4)

Neshoba Central (9-2) at Callaway (4-6) (Hughes)

North Pike (3-7) at Forest Hill (2-9) (South Jackson)

Okolona (7-3) at Potts Camp (4-6)

Pascagoula (1-9) at Hancock (3-7)

Picayune (7-3) at Pearl River Central (4-6)

Provine (3-7) at Warren Central (4-5)

Ray Brooks (7-3) at North Side (4-4)

Resurrection (6-3) at East Marion (5-5)

Ridgeland (5-5) at Germantown (6-4)

Sacred Heart (2-8) at Stringer (9-2)

St. Martin (6-4) at D’Iberville (5-4)

Shaw (3-5) at Coffeeville (1-9)

Smithville (8-3) at Biggersville (11-0)

Southaven (4-6) at Horn Lake (10-0)

South Panola (6-5) at DeSoto Central (3-8)

Starkville (9-1) at Clinton (6-3)

Tupelo (7-3) at Oxford (9-1)

Vardaman (3-7) at Hamilton (1-9)

Vicksburg (3-6) at Holmes Central (9-1)

West Harrison (2-8) at Hattiesburg (10-0)

West Jones (8-2) at Brookhaven (7-3)

West Lowndes (2-8) at Sebastopol (3-7)

West Point (9-1) at Lewisburg (2-8)

 

MHSAA PLAYOFFS

First Round

CLASS 4A

New Hope (1-10) at Senatobia (6-4)

Yazoo City (7-3) at Pontotoc (9-2)

Byhalia (6-5) at Louisville (10-1)

Itawamba AHS (7-4) at Clarksdale (6-4)

Amory (5-6) at Greenwood (8-2)

New Albany (7-4) at Noxubee County (6-5)

Tunica Rosa Fort (4-6) at Shannon (8-3)

Kosciusko (3-7) at Corinth (9-2)

Vancleave (5-5) at West Lauderdale (10-1)

Lawrence County (7-4) at Florence (4-7)

Quitman (5-6) at East Central (9-0)

McComb (4-5) at Greene County (8-3)

Lanier (7-4) at Poplarville (9-1)

NE Lauderdale (6-4) at St. Stanislaus (5-5)

Sumrall (8-3) at South Pike (9-2)

Moss Point (4-7) at Mendenhall (9-1)

 

CLASS 3A

Aberdeen (5-6) at Booneville (10-0)

Yazoo County (5-5) at Water Valley (9-2)

Kossuth (5-6) at Houston (9-1)

Marks Palmer (5-5) at Ruleville (6-3)

Independence (5-6) at Charleston (9-2)

Belmont (5-5) at Choctaw County (8-3)

Amanda Elzy (5-6) at North Panola (9-1)

South Pontotoc (7-4) at North Pontotoc (10-1)

Tylertown (5-6) at Winona (11-0)

Hazlehurst (2-8) at Magee (8-3)

SE Lauderdale (3-8) at Seminary (8-3)

Raleigh (4-7) at Jefferson County (6-3)

Crystal Springs (6-4) at Wilkinson County (8-2)

Morton (3-8 at Columbia (8-2)

Franklin County (1-9) at Velma Jackson (9-1)

Jefferson Davis County (7-4) at Forest (7-4)

 

CLASS 2A

Lake (6-4) at East Union (7-3)

Coahoma County (3-8) at Eupora (6-4)

Bruce (4-7) at Scott Central (10-1)

Leflore County (5-6) at South Delta (6-4)

East Webster (5-6) at Greenville O’Bannon (10-1)

Walnut (6-4) at Philadelphia (6-4)

Riverside (4-6) at Calhoun City (7-4)

Union (8-3) at Baldwyn (3-7)

Perry Central (3-7) at Taylorsville (11-0)

Amite County (2-8) at Pisgah (9-2)

Enterprise-Clarke (1-10) at Collins (9-1)

Madison St. Joseph (5-6) at Bogue Chitto (6-5)

Mize (3-8) at Loyd Star (7-3)

Heidelberg (4-7) at Richton (7-3)

West Lincoln (3-7) at Pelahatchie (10-1)

North Forrest (5-6) at Bay Springs (8-3)

 

MAIS PLAYOFFS

First Round

CLASS AAAA, Division I

Parklane Academy (5-5) at Oak Forest (La.) (6-4)

Presbyterian Christian (1-10) at Jackson Academy (8-2)

 

CLASS AAAA, Division II

Pillow Academy (5-6) at Washington School (5-5)

Copiah Academy (5-7) at Simpson Academy (8-3)

 

CLASS A

Deer Creek (3-6) at West Memphis (Ark.) (7-3)

Lee (Ark.) (3-6) at Columbus Christian (2-7)

 

MAIS 8-MAN

Sharkey-Issaquena (7-3) at Tallulah (La.) (11-0)

Prairie View (La.) (9-1) at Tensas (La.) (6-4)

Briarfield (La.) (8-2) at Manchester Academy (10-0)

Humphreys Academy (10-1) at Marvell (Ark.) (8-2)

 

Second Round

CLASS AAA

Bayou Academy (7-4) at Indianola Academy (10-1)

Wayne Academy (6-5) at Central Hinds (9-1)

Leake Academy (9-2) at Heritage Academy (9-2)

Adams Christian (3-7) at Starkville Academy (9-2)

 

CLASS AA

Clinton Christian (8-3) at Greenville St. Joseph (9-1)

River Oaks (La.) (6-4) at Brookhaven Academy (8-2)

Centreville Academy (6-5) at Winona Christian (8-3)

Tri-County Academy (8-3) at Sylva-Bay Academy (9-2)

 

2018 Standings
CLASS 6A
REGION 1-6A
Region All Games
W L W L T PF PA
(1)Horn Lake 6 0 10 0 421 98
Oxford 5 1 8 2 274 196
Tupelo 4 2 7 3 208 191
South Panola 4 2 6 5 259 207
Southaven 3 3 4 6 169 223
Hernando 1 5 3 7 237 258
DeSoto Central 1 5 3 8 206 209
Columbus 0 6 0 10 92 430
REGION 2-6A
(1)Northwest Rankin 6 0 9 1 382 178
Starkville 5 1 9 1 473 99
Madison Central 4 2 7 3 306 141
Clinton 3 3 7 3 316 171
Warren Central 3 3 4 5 244 214
Provine 2 4 4 6 168 320
Murrah 2 4 3 7 167 321
Greenville 0 6 1 9 140 465
REGION 3-6A
Brandon 6 0 10 1 360 133
Oak Grove 5 1 8 2 323 176
Pearl 5 1 7 3 269 161
(4)Petal 3 3 4 6 235 238
Meridian 2 4 4 6 192 283
George County 2 4 3 8 105 276
Terry 1 5 4 6 185 166
Jim Hill 0 6 1 10 132 386
REGION 4-6A
(1)Gulfport 6 0 9 1 313 254
Harrison Central 5 1 8 2 271 175
Ocean Springs 4 2 6 4 267 240
St. Martin 3 3 6 4 266 154
D’Iberville 3 3 5 4 311 278
Biloxi 2 4 4 6 168 161
Hancock 1 5 3 7 228 323
Pascagoula 0 6 1 9 163 329
CLASS 5A
REGION 1-5A
(1)West Point 6 0 9 1 344 122
(2)Olive Branch 5 1 9 1 289 118
Lafayette 4 2 7 3 355 143
Lake Cormorant 4 2 6 4 190 204
Center Hill 2 4 5 6 185 232
Grenada 2 4 4 7 206 245
Saltillo 1 5 2 9 160 278
Lewisburg 0 6 2 8 140 247
REGION 2-5A
(1)Holmes Central 6 0 9 1 388 208
(2)Germantown 5 1 6 4 267 239
(3)Neshoba Central 4 2 9 2 363 229
Canton 2 4 6 5 372 326
Ridgeland 2 4 5 5 352 329
Vicksburg 2 4 3 6 253 382
Cleveland Central 2 4 3 8 140 330
Callaway 1 5 4 6 237 316
REGION 3-5A
(1)Laurel 6 0 7 3 315 169
West Jones 5 1 8 2 300 53
Brookhaven 4 2 7 3 264 208
Natchez 4 2 6 3 202 250
South Jones 2 4 5 6 274 312
North Pike 2 4 3 7 301 324
Forest Hill 1 5 2 9 102 313
Wingfield 0 6 0 11 115 389
REGION 4-5A
(1)Hattiesburg 6 0 10 0 489 156
(2)Picayune 5 1 7 3 415 265
Gautier 3 3 6 4 327 250
Wayne County 3 3 6 4 311 338
Pearl River Central 3 3 4 6 274 355
Stone 3 3 3 6 224 280
Long Beach 1 5 3 7 276 410
West Harrison 0 6 2 8 169 368
CLASS 4A
REGION 1-4A
(1)Senatobia 5 0 6 4 290 214
(2)Corinth 4 1 9 2 475 281
(3)New Albany 3 2 7 4 363 292
(4)Byhalia 2 3 6 5 289 230
Ripley 1 4 3 7 149 317
Tishomingo County 0 5 2 9 168 402
REGION 2-4A
(1)Shannon 5 0 8 3 382 233
(2)Pontotoc 4 1 9 2 353 159
(3)Itawamba AHS 3 2 7 4 389 313
(4)Amory 2 3 5 6 287 389
Caledonia 1 4 3 7 265 315
Mooreville 0 5 3 8 217 336
REGION 3-4A
(1)Greenwood 4 0 8 2 319 118
(2)Clarksdale 3 1 6 4 324 166
(3)Yazoo City 2 2 7 3 255 207
(4)Tunica Rosa Fort 1 3 4 6 244 263
Indianola Gentry 0 4 2 9 143 376
REGION 4-4A
(1)Louisville 4 0 10 1 399 82
(2)Noxubee County 3 1 6 5 320 212
(3)Kosciusko 2 2 3 7 201 354
(4)New Hope 1 3 1 10 108 415
Leake Central 0 4 0 10 112 308
REGION 5-4A
(1)West Lauderdale 5 0 10 1 370 99
(2)Mendenhall 4 1 9 1 378 208
(3)NE Lauderdale 3 2 6 4 286 179
(4)Quitman 2 3 5 6 272 226
NE Jones 1 4 1 9 177 338
Newton County 0 5 2 9 226 391
REGION 6-4A
(1)South Pike 5 0 9 2 532 189
(2)Florence 3 2 4 7 328 346
(3)McComb 3 2 4 5 234 220
(4)Lanier 3 2 7 4 270 262
Raymond 1 4 1 9 69 384
Richland 0 5 0 11 181 497
REGION 7-4A
(1)Poplarville 5 0 9 1 425 136
(2)Greene County 4 1 8 3 295 156
(3)Lawrence County 3 2 7 4 291 226
(4)Sumrall 2 3 8 3 276 177
Purvis 1 4 2 8 173 327
Forrest Co. AHS 0 5 1 10 83 394
REGION 8-4A
(1)East Central 5 0 9 0 316 68
(2)St. Stanislaus 4 1 5 5 198 270
(3)Moss Point 3 2 4 7 193 299
(4)Vancleave 2 3 5 5 261 194
Bay St. Louis 1 4 1 9 128 272
Pass Christian 0 5 1 9 102 299
CLASS 3A
REGION 1-3A
(1)Booneville 5 0 10 0 354 120
(2)North Pontotoc 4 1 10 1 349 129
(3)Belmont 3 2 5 5 245 268
(4)Kossuth 2 3 5 6 323 289
Alcorn Central 1 4 1 9 128 399
Mantachie 0 5 0 11 128 465
REGION 2-3A
(1)North Panola 5 0 9 1 438 93
(2)Water Valley 4 1 9 2 406 121
(3)Marks Palmer 3 2 5 5 188 197
(4)Independence 2 3 5 6 266 285
Holly Springs 1 4 6 5 277 187
Coahoma AHS 0 5 4 7 192 367
REGION 3-3A
(1)Charleston 5 0 9 2 345 156
(2)Ruleville 4 1 6 3 220 162
(3)Yazoo County 3 2 5 5 160 201
(4)Amanda Elzy 2 3 5 6 182 221
Humphreys County 1 4 3 8 150 384
J.Z. George 0 5 0 11 92 370
REGION 4-3A
(1)Houston 5 0 9 1 352 177
(2)Choctaw County 4 1 8 3 327 205
(3)South Pontotoc 2 3 7 4 376 255
(4)Aberdeen 2 3 5 6 314 335
Hatley 1 4 5 6 388 278
Nettleton 1 4 4 6 223 258
REGION 5-3A
(1)Winona 5 0 11 0 405 123
(2)Forest 4 1 7 4 247 241
(3)Morton 2 3 3 8 193 304
(4)SE Lauderdale 2 3 3 8 203 350
Choctaw Central 1 4 1 10 198 410
Kemper County 1 4 1 10 97 441
REGION 6-3A
(1)Velma Jackson 5 0 9 1 451 224
(2)Magee 4 1 8 3 409 228
(3)Raleigh 3 2 4 7 276 288
(4)Crystal Springs 2 3 6 4 300 220
St. Andrew’s 1 4 5 6 280 332
McLaurin 0 5 4 7 213 348
REGION 7-3A
(1)Wilkinson County 3 1 8 2 320 104
(2)Jefferson County 3 1 6 3 197 129
(3)Hazlehurst 2 2 2 8 168 304
(4)Franklin County 1 3 1 9 110 365
Port Gibson 1 3 2 7 142 193
REGION 8-3A
(1)Seminary 5 0 8 3 334 223
(2)Columbia 4 1 8 2 315 122
(3)Jefferson Davis County 3 2 7 4 303 195
(4)Tylertown 2 3 5 6 215 237
West Marion 1 4 7 4 246 185
Wesson 0 5 4 6 263 253
CLASS 2A
REGION 1-2A
(1)East Union 4 0 7 3 359 264
(2)Baldwyn 3 1 3 7 128 341
(3)Walnut 2 2 6 4 313 243
(4)Bruce 1 3 4 7 197 311
Strayhorn 0 4 0 10 87 400
REGION 2-2A
(1)Calhoun City 3 0 7 4 272 111
(2)Eupora 1 2 6 4 251 210
(3)Leflore County 1 2 5 6 288 343
(4)East Webster 1 2 5 6 258 254
REGION 3-2A
(1)Greenville O’Bannon 6 0 10 1 268 120
(2)South Delta 5 1 6 4 284 189
(3)Coahoma County 3 3 3 8 184 325
(4)Riverside 3 3 4 6 180 224
Leland 3 3 3 8 140 298
West Bolivar 1 5 1 10 80 303
West Tallahatchie 0 6 0 11 92 325
REGION 4-2A
(1)Scott Central 4 0 10 1 370 107
(2)Philadelphia 3 1 6 4 272 183
(3)Union 2 2 7 4 279 308
(4)Lake 1 3 6 4 261 207
Newton 0 4 1 9 144 389
REGION 5-2A
(1)Taylorsville 4 0 11 0 402 112
(2)Bay Springs 3 1 8 3 410 184
(3)Heidelberg 2 2 4 7 146 331
(4)Enterprise-Clarke 1 3 1 10 205 425
Clarkdale 0 4 2 9 120 429
REGION 6-2A
(1)Pelahatchie 4 0 10 1 494 168
(2)Pisgah 3 1 9 2 392 205
(3)Madison St. Joseph 2 2 5 6 212 320
(4)Mize 1 3 3 8 196 354
Puckett 0 4 6 5 245 284
REGION 7-2A
(1)Loyd Star 4 0 7 3 387 289
(2)Bogue Chitto 3 1 6 5 366 347
(3)Amite County 2 2 2 8 174 421
(4)West Lincoln 1 3 3 7 195 373
Enterprise-Lincoln 0 4 0 10 186 399
REGION 8-2A
(1)Collins 4 0 9 1 330 151
(2)Richton 3 1 7 3 337 216
(3)North Forrest 2 2 5 6 274 378
(4)Perry Central 1 3 3 7 172 248
St. Patrick 0 4 3 7 159 264
CLASS 1A
REGION 1-1A
Biggersville 7 0 11 0 513 99
Smithville 7 0 8 3 289 221
(3)Okolona 5 2 7 3 374 201
(4)Tupelo Christian 5 3 7 4 464 272
Potts Camp 3 4 4 6 269 299
Falkner 3 4 4 7 361 423
Thrasher 1 6 2 7 184 426
Ashland 1 6 2 9 220 481
Byers 0 7 0 10 156 432
REGION 2-1A
(1)Hollandale Simmons 3 0 10 0 461 28
(2)Ray Brooks 3 1 7 3 324 198
(3)McAdams 1 2 5 6 200 156
(4)Coffeeville 0 3 1 9 64 430
Shaw 1 2 3 5 96 171
REGION 3-1A
Nanih Waiya 7 0 10 1 458 85
Noxapater 7 0 10 1 308 120
Leake County 5 2 7 2 256 169
French Camp 5 2 6 4 309 238
Sebastopol 2 5 3 7 147 286
Vardaman 2 5 3 7 186 264
West Lowndes 2 5 2 8 192 414
Ethel 2 6 2 8 144 309
Hamilton 0 7 1 9 135 383
REGION 4-1A
(1)Lumberton 5 0 9 1 336 112
(2)Stringer 4 1 9 2 387 123
Resurrection 3 2 6 3 235 190
East Marion 3 2 5 5 322 215
Sacred Heart 2 3 2 8 175 425
Mount Olive 1 5 1 10 174 424
Salem 0 5 1 9 169 392
ACADEMY AAAA
DISTRICT 1-AAAA (Div. I)
(1)MRA 5 0 11 0 500 153
(2)Jackson Prep 4 1 10 1 468 103
(3)Jackson Academy 3 2 8 2 347 153
(4)Oak Forest (La.) 2 3 7 4 302 248
(5)Parklane Academy 1 4 5 5 274 249
(6)Presbyterian Christian 0 5 1 10 149 393
DISTRICT 2-AAAA (Div. II)
(1)Magnolia Heights 2 0 7 3 233 167
(WC)Pillow Academy 1 1 5 6 256 245
(WC)Washington School 0 2 5 5 198 184
DISTRICT 3-AAAA (Div. II)
(1)Lamar School 3 1 8 3 371 261
(WC)Simpson Academy 3 1 8 3 315 189
(WC)Copiah Academy 2 2 5 7 268 312
Hartfield Academy 2 2 3 8 144 403
East Rankin 0 4 1 10 114 361
ACADEMY AAA
DISTRICT 1-AAAA
(1)Indianola Academy 4 0 10 1 366 129
(WC)Bayou Academy 3 1 7 4 316 234
(WC)Lee Academy 2 2 4 6 150 242
North Delta 1 3 4 6 174 167
Kirk Academy 0 4 1 9 83 319
DISTRICT 2-AAA
(1)Heritage Academy 4 0 9 2 407 176
(WC)Leake Academy 3 1 9 2 410 171
(WC)Starkville Academy 2 2 9 2 288 117
Canton Academy 1 3 4 6 190 253
Winston Academy 0 4 2 8 99 270
DISTRICT 3-AAA
(1)Central Hinds 5 0 9 1 374 108
(WC)St. Aloysius 4 1 5 6 291 247
(WC)Riverfield (La.) 3 2 4 6 248 247
(WC)Park Place 2 3 4 7 213 344
Porter’s Chapel 1 4 1 9 125 345
Hillcrest Christian 0 5 0 10 25 453
DISTRICT 4-AAA
(1)Bowling Green (La.) 2 0 7 4 352 256
(WC)Columbia Academy 1 1 3 8 208 312
(WC)Wayne Academy 0 2 6 5 214 185
DISTRICT 5-AAA
(1)Silliman (La.) 3 0 7 4 333 219
(WC)Adams Christian 2 1 3 7 388 134
(WC)Cathedral 1 2 4 6 215 299
Central Private (La.) 0 3 4 5 186 194
ACADEMY AA
DISTRICT 1-AA
(1)Winona Christian 4 0 8 3 302 220
(WC)Carroll Academy 3 1 7 4 279 206
(WC)Central Holmes 2 2 6 4 315 207
(WC)Oak Hill Academy 1 3 5 6 169 249
(WC)Marshall Academy 0 4 3 8 236 353
DISTRICT 2-AA
(1)Greenville St. Joseph 2 0 9 1 399 148
(WC)Tri-County Academy 1 1 8 3 357 166
(WC)Greenville Christian 0 2 4 7 279 324
DISTRICT 3-AA
(1)Sylva-Bay Academy 3 0 9 2 329 145
(WC)Newton Co. Academy 2 1 2 9 168 305
Ben’s Ford (La.) 1 2 2 7 131 294
Benton Academy 0 3 0 10 115 395
DISTRICT 4-AA
(1)Brookhaven Academy 3 0 8 3 371 275
(WC)Centreville Academy 2 1 6 5 286 274
(WC)Clinton Christian 1 2 8 3 340 219
(WC)Amite School 0 3 1 10 139 413
DISTRICT 5-AA
(1)River Oaks (La.) 1 0 6 4 215 176
(WC)Glenbrook (La.) 0 1 1 9 146 397
ACADEMY A
DISTRICT 1-A
(1)Tunica Academy 2 0 10 0 384 94
(WC)West Memphis (Ark.) 1 1 7 3 333 237
(WC)Lee (Ark.) 0 2 3 6 202 267
DISTRICT 2-A
(1)Columbus Christian 1 1 2 7 107 324
(WC)Deer Creek 1 1 3 6 128 219
DISTRICT 3-A
(1)Union Christian (La.) 0 0 5 5 372 277
MAIS 8-MAN
DISTRICT 1
(1)Manchester Academy 10 0 10 0 431 124
(WC)Humphreys Academy 9 1 10 1 566 220
(WC)Marvell (Ark.) 8 2 8 2 522 248
(WC)Sharkey-Issaquena 7 3 7 3 282 302
Delta Streets Academy 5 5 5 5 392 406
Desoto (Ark.) 5 5 5 5 376 292
Delta Academy 4 6 4 7 295 403
Calhoun Academy 3 7 3 7 366 490
Kemper Academy 3 7 3 7 296 360
Hebron Christian 1 9 1 9 78 401
North Sunflower 0 10 0 10 94 453
DISTRICT 2
(1)Tallulah (La.) 10 0 11 0 593 238
(WC)Briarfield (La.) 8 2 8 2 400 180
(WC)Prairie View (La.) 9 1 9 1 372 190
(WC)Tensas (La.) 6 4 6 4 418 228
Prentiss Christian 6 4 6 4 453 400
Wilkinson Christian 6 4 6 4 285 278
Riverdale (La.) 4 6 4 6 196 329
Christian Collegiate 3 8 3 8 278 411
Claiborne (La.) 2 8 2 9 168 434
Franklin (La.) 1 9 1 9 194 416
Rebul Academy 0 10 0 11 87 449
(1) Champion
(2) Runner-up
(3) Third seed
(4) Fourth seed
(wc) playoff wild card