Week 12 High School Football Scores

Photo by Jarod Thomas.

Thursday’s Scores

MHSAA

Byers 32, Ashland 20

Falkner 56, Thrasher 16

Nanih Waiya 28, Noxapater 6

Northwest Rankin 47, Murrah 0

Oak Grove 48, Jim Hill 28

Olive Branch 28, Center Hill 21

Petal 42, Terry 7

South Jones 42, Wingfield 36

Friday’s Scores

MHSAA

Brandon 14, Pearl 10

Canton 42, Cleveland Central 15

East Marion 36, Resurrection 7

Faith Academy (Ala.) 42, Mount Olive 6

French Camp 26, Leake County 20

George County 32, Meridian 6

Germantown 34, Ridgeland 0

Grenada 35, Saltillo 7

Gulfport 34, Biloxi 20

Hancock 24, Pascagoula 21

Hattiesburg 58, West Harrison 6

Hernando 33, Columbus 0

Holmes Central 49, Vicksburg 13

Horn Lake 52, Southaven 21

Lafayette 42, Lake Cormorant 13

Laurel 44, Natchez 15

Lumberton 41, Salem 14

Neshoba Central 34, Callaway 14

North Pike 34, Forest Hill 6

North Side 28, Ray Brooks 6

Ocean Springs 24, Harrison Central 21

Okolona 42, Potts Camp 20

Oxford 33, Tupelo 13

Picayune 58, Pearl River Central 7

St. Martin 48, D’Iberville 28

Sebastopol 57, West Lowndes 14

Shaw 32, Coffeeville 12

Simmons 52, McAdams 6

Smithville 28, Biggersville 22

Starkville 41, Clinton 14

Stone 55, Long Beach 3

Stringer 48, Sacred Heart 16

Vardaman 26, Hamilton 7

Warren Central 34, Provine 13

Wayne County 42, Gautier 35

West Jones 24, Brookhaven 20

West Point 28, Lewisburg 6

MHSAA PLAYOFFS

First Round

CLASS 4A

Senatobia 27, New Hope 14

Pontotoc 41, Yazoo City 6

Louisville 41, Byhalia 0

Clarksdale 21, Itawamba AHS 16

Greenwood 45, Amory 28

Noxubee County 28, New Albany 3

Rosa Fort 52, Shannon 46 (3 OT)

Corinth 47, Kosciusko 0

West Lauderdale 28, Vancleave 22

Florence 38, Lawrence County 35

East Central 56, Quitman 20

Greene County 35, McComb 8

Poplarville 50, Lanier 20

NE Lauderdale 28, St. Stanislaus 12

South Pike 18, Sumrall 16

Mendenhall 38, Moss Point 26

CLASS 3A

Booneville 23, Aberdeen 12

Water Valley 34, Yazoo County 7

Houston 41, Kossuth 0

Marks Palmer 24, Ruleville 14

Charleston 34, Independence 0

Belmont 20, Choctaw County 14

North Panola 55, Amanda Elzy 14

North Pontotoc 55, South Pontotoc 14

Winona 44, Tylertown 22

Magee 50, Hazlehurst 24

Seminary 53, SE Lauderdale 27

Raleigh 25, Jefferson County 6

Crystal Springs 34, Wilkinson County 27 (OT)

Columbia 42, Morton 7

Velma Jackson 42, Franklin County 0

Jefferson Davis County 61, Forest 22

CLASS 2A

Lake 27, East Union 0

Eupora 47, Coahoma County 0

Scott Central 55, Bruce 6

South Delta 46, Leflore County 18

East Webster 35, O’Bannon 6

Philadelphia 61, Walnut 0

Calhoun City 47, Riverside 6

Union 38, Baldwyn 14

Taylorsville 50, Perry Central 0

Pisgah 49, Amite County 12

Collins 34, Enterprise-Clarke 6

Madison St. Joe 57, Bogue Chitto 38

Mize 36, Loyd Star 34

Richton 35, Heidelberg 6

Pelahatchie 55, West Lincoln 6

Bay Springs 60, North Forrest 27

MAIS PLAYOFFS

First Round

CLASS AAAA, DIVISION I

Parklane Academy 21, Oak Forest (La.) 13

Jackson Academy 56, Presbyterian Christian 7

CLASS AAAA, DIVISION II

Pillow Academy 34, Washington School 7

Simpson Academy 35, Copiah Academy 13

CLASS A

West Memphis (Ark.) 34, Deer Creek 14

Columbus Christian 20, Lee (Ark.) 14

CLASS 8-MAN

Tallulah (La.) 58, Sharkey-Issaquena 8

Prairie View (La.) 66, Tensas (La.) 58

Manchester Academy 42, Briarfield (La.) 14

Humphreys Academy 30, Marvell (Ark.) 28

Second Round

CLASS AAA

Indianola Academy 16, Bayou Academy 13

Central Hinds 21, Wayne Academy 20

Heritage Academy 43, Leake Academy 13

Adams Christian 32, Starkville Academy 13

CLASS AA

Greenville St. Joe 26, Clinton Christian 20

Brookhaven Academy 28, River Oaks (La.) 6

Centreville Academy 38, Winona Christian 14

Sylva-Bay Academy 27, Tri-County Academy 24 (OT)