Week 7 High School Football Picks

Lafayette running back Randy Anderson. Photo by Chris Brooks

Here are our picks for the seventh week of the season including our Top 10 games and all of the games for Thursday and Friday.

Top 10 Games of the Week

George County (4-1) at Brandon (4-2)

Brooks: Brandon

Shields: Brandon

Petal (4-1) at Oak Grove (3-2)

Brooks: Oak Grove

Shields: Oak Grove

Lafayette (3-2) at Grenada (4-1)

Brooks: Lafayette

Shields: Lafayette

South Pike (6-0) at McComb (4-1)

Brooks: South Pike

Shields: South Pike

Seminary (4-2) at Magee (6-0)

Brooks: Magee

Shields: Seminary

Scott Central (5-1) at Philadelphia (5-1)

Brooks: Scott Central

Shields: Philadelphia

Lake (5-0) at Pisgah (6-0)

Brooks: Pisgah

Shields: Lake

Bay Springs (6-0) at Taylorsville (5-1)

Brooks: Taylorsville

Shields: Taylorsville

Nanih Waiya (4-2) at Noxapater (5-1)

Brooks: Nanih Waiya

Shields: Nanih Waiya

Jackson Prep (5-1) at Jackson Academy (3-3)

Brooks: Jackson Prep

Shields: Jackson Prep

THURSDAY’S GAMES

MHSAA

Bay Springs (6-0) at Taylorsville (5-1)

Forest Hill (2-4) at Jim Hill (1-4) (Hughes)

Nanih Waiya (4-2) at Noxapater (5-1)

Oxford (4-1) at Lewisburg (2-4)

Provine (6-0) at Callaway (4-1) (South Jackson)

Terry (2-4) at Northwest Rankin (1-4)

FRIDAY’S GAMES

MHSAA

Aberdeen (1-5) at Choctaw County (3-3)

Alcorn Central (3-3) at Booneville (4-1)

Amanda Elzy (3-3) at Ruleville (3-3)

Amite County (2-4) at Bogue Chitto (2-4)

Bay High (5-0) at Pass Christian (4-2)

Biggersville (3-1) at Ashland (0-5)

Brookhaven (1-4) at Laurel (4-1)

Byhalia (4-2) at Water Valley (3-2)

Caledonia (3-2) at Shannon (2-4)

Canton (4-1) at Holmes County Central (3-3)

Center Hill (3-3) at Columbus (2-3)

Charleston (3-3) at O’Bannon (1-4)

Clarkdale (3-3) at Forest (0-5)

Clinton (2-3) at South Panola (5-1)

Coahoma AHS (3-3) at Humphreys County (0-5)

Coahoma County (1-4) at Marks Palmer (2-3)

Coldwater (1-4) at Baldwyn (2-3)

Columbia (5-0) at Tylertown (3-3)

East Central (3-2) at Long Beach (1-4)

East Webster (6-0) at Calhoun City (3-3)

Enterprise-Lincoln (1-5) at Loyd Star (1-5)

Ethel (0-6) at Coffeeville (1-4)

Eupora (1-5) at Bruce (3-3)

Falkner (1-3) at Myrtle (1-4)

Florence (2-4) at Quitman (3-3)

Franklin County (1-5) at Wilkinson County (1-5)

French Camp (1-5) at West Lowndes (5-1)

Gautier (2-3) at Picayune (5-0)

Gentry (1-5) at Greenwood (6-0)

George County (4-1) at Brandon (4-2)

Germantown (3-2) at Starkville (4-2)

Greenville (3-2) at Warren Central (3-2)

Gulfport (3-2) at West Harrison (1-4)

Harrison Central (3-2) at Biloxi (4-1)

Heidelberg (2-4) at Enterprise-Clarke (5-0)

Hernando (2-3) at Southaven (1-4)

Horn Lake (2-3) at DeSoto Central (3-2)

Houston (5-1) at Noxubee County (3-3)

Independence (4-2) at Holly Springs (2-3)

Itawamba AHS (6-0) at South Pontotoc (1-5)

Jefferson County (2-4) at Port Gibson (1-5)

Kemper County (0-6) at Morton (2-4)

Kosciusko (1-4) at Choctaw Central (2-3)

Kossuth (2-3) at Amory (4-2)

Lafayette (3-2) at Grenada (4-1)

Lake (5-0) at Pisgah (6-0)

Lake Cormorant (3-2) at New Hope (2-4)

Lawrence County (3-3) at Raymond (3-3)

Leake Central (3-3) at West Lauderdale (3-3)

Leland (1-5) at Northside (5-0)

Louisville (4-2) at NE Lauderdale (2-4)

Lumberton (4-2) at Sacred Heart (0-5)

Madison Central (5-0) at Murrah (1-4) (Hughes)

Madison St. Joseph (2-4) at South Delta (6-0)

Mantachie (2-3) at East Union (4-2)

McAdams (2-3) at Shaw (3-3)

McLaurin (2-4) at St. Andrew’s (1-5)

Meridian (1-5) at Pearl (3-2)

Mize (6-0) at Puckett (4-2)

Moss Point (0-5) at St. Stanislaus (3-2)

Mount Olive (1-5) at Leake County (1-5)

Natchez (3-2) at Wingfield (0-6) (South Jackson)

Nettleton (4-2) at Belmont (1-5)

Newton County (3-3) at Mendenhall (1-4)

North Pike (3-3) at Lanier (3-2) (North Jackson)

Northpoint Christian (2-4) at Hatley (2-4)

North Pontotoc (4-2) at Ripley (1-5)

Northeast Jones (2-4) at Richland (4-2)

Ocean Springs (2-3) at D’Iberville (4-1)

Okolona (1-4) at Hamilton (2-4)

Olive Branch (3-2) at Tupelo (3-2)

Pascagoula (2-3) at Hattiesburg (1-4)

Pearl River Central (2-3) at Wayne County (3-2)

Pelahatchie (4-2) at Riverside (2-4)

Perry Central (2-4) at East Marion (3-2)

Petal (4-1) at Oak Grove (3-2)

Pontotoc (1-4) at Mooreville (4-2)

Poplarville (1-4) at Forrest Co. AHS (2-3)

Raleigh (1-4) at Crystal Springs (5-0)

Ray Brooks (0-4) at West Bolivar (4-2)

Ridgeland (4-1) at Cleveland Central (1-4)

Rosa Fort (5-1) at Memphis Sheffield (1-4)

St. Martin (4-1) at Hancock (3-2)

St. Patrick (4-1) at North Forrest (2-4)

Salem (1-5) at Sebastopol (3-2)

Saltillo (1-5) at West Point (5-1)

Scott Central (5-1) at Philadelphia (5-1)

Seminary (4-2) at Magee (6-0)

Senatobia (3-2) at North Panola (5-0)

Smithville (4-1) at Vardaman (0-5)

South Pike (6-0) at McComb (4-1)

Stone (1-3) at Purvis (3-3)

Strayhorn (3-3) at Potts Camp (3-3)

Stringer (3-3) at Resurrection (5-0)

Sumrall (3-3) at Greene County (2-3)

Thrasher (0-4) at Byers (2-2)

Tishomingo County (2-4) at Corinth (4-1)

Union (4-1) at Newton (0-6)

Velma Jackson (2-3) at Yazoo County (5-1)

Vicksburg (1-4) at Neshoba Central (2-3)

Walnut (5-1) at J.Z. George (3-3)

Wesson (2-4) at West Lincoln (3-3)

West Jones (5-0) at South Jones (1-5)

West Marion (6-0) at Jefferson Davis County (2-4)

West Tallahatchie (3-3) at Leflore County (2-3)

Yazoo City (0-6) at Clarksdale (3-3)

MAIS

Adams Christian (4-2) at Brookhaven Academy (4-2)

Bayou Academy (1-5) at Riverfield (La.) (6-0)

Ben’s Ford (La.) (1-4) at Prentiss Christian (1-4)

Benton Academy (2-5) at Indianola Academy (2-4)

Carroll Academy (5-1) at Winona Christian (6-0)

Central Hinds (0-6) at Tri-County Academy (5-1)

Clinton Christian (4-2) at Cathedral (3-3)

Columbia Academy (1-5) at Lamar School (5-2)

Copiah Academy (2-4) at Park Place (2-4)

Delta Academy (2-4) at Columbus Christian (4-2)

Delta Streets Academy (0-6) at West Memphis (Ark.) (0-6)

Desoto (Ark.) (5-1) at Sharkey-Issaquena (4-2)

Franklin (La.) (1-4) at Tallulah (La.) (4-1)

Greenville Christian (2-4) at Canton Academy (1-5)

Greenville St. Joseph (6-0) at River Oaks (La.) (1-5)

Hartfield Academy (5-1) at East Rankin (1-5)

Heritage Academy (7-0) at Tuscaloosa Academy (Ala.) (5-2)

Hillcrest Christian (1-6) at Central Holmes (4-3)

Jackson Prep (5-1) at Jackson Academy (3-3)

Kemper Academy (2-4) at Calhoun Academy (5-1)

Leake Academy (2-4) at Washington School (2-4)

Lee Academy (3-2) at Kirk Academy (2-4)

Lee (Ark.) (2-4) at Deer Creek (3-3)

Manchester Academy (6-0) at Humphreys Academy (6-0)

Marshall Academy (3-2) at Tunica Academy (2-3)

Newton Co. Academy (2-4) at Amite School (1-5)

North Delta (5-1) at Magnolia Heights (4-2)

North Sunflower (2-3) at Marvell (Ark.) (5-1)

Oak Forest (La.) (3-3) at Presbyterian Christian (5-1)

Parklane Academy (5-1) at MRA (5-2)

Porter’s Chapel (1-5) at New Orleans Home School (La.) (0-5)

Prairie View (La.) (5-0) at Claiborne (La.) (2-4)

Riverdale (La.) (1-5) at Tensas (La.) (5-0)

Rossville Christian (Tenn.) (1-5) at Oak Hill Academy (1-5)

St. Aloysius (3-3) at Silliman (La.) (4-2)

Simpson Academy (3-3) at Winston Academy (2-4)

Starkville Academy (5-1) at Pillow Academy (5-1)

Sylva-Bay Academy (1-5) at Centreville Academy (3-3)

Union Christian (La.) (1-5) at Rebul Academy (0-6)

Unity Christian (1-2) at Hebron Christian (2-4)

Wilkinson Christian (5-1) at Christian Collegiate (2-4)

MHSAA/MAIS

Richton (3-3) at Wayne Academy (2-3)

Last Week: 116 of 151 (77 percent). Season: 689 of 932 (74 percent).