Week 8 High School Football Picks

Here are our picks for the eightth week of the season including our Top 10 games and all of the games for Thursday and Friday.

Top 10 Games of the Week

Warren Central (4-2) at Madison Central (6-0)

Brooks: Madison Central

Shields: Madison Central

Brandon (5-2) at Petal (5-1)

Brooks: Brandon

Shields: Brandon

Horn Lake (3-3) at Olive Branch (4-2)

Brooks: Olive Branch

Shields: Olive Branch

Holmes County Central (4-3) at Provine (7-0)

Brooks: Holmes County Central

Shields: Holmes County Central

Greenwood (7-0) at Rosa Fort (6-1)

Brooks: Greenwood

Shields: Greenwood

Magee (7-0) at West Marion (7-0)

Brooks: West Marion

Shields: Magee

Northside (6-0) at Charleston (4-3)

Brooks: Charleston

Shields: Charleston

Philadelphia (6-1) at Lake (6-0)

Brooks: Philadelphia

Shields: Philadelphia

Biggersville (4-1) at Baldwyn (3-3)

Brooks: Baldwyn

Shields: Baldwyn

Lamar School (6-2) at Heritage Academy (8-0)

Brooks: Heritage

Shields: Heritage Academy

THURSDAY’S GAMES

MHSAA

Amory (5-2) at Alcorn Central (3-4)

Ashland (0-6) at Coldwater (1-5)

Biggersville (4-1) at Baldwyn (3-3)

Booneville (5-1) at Belmont (1-6)

Calhoun City (4-3) at Eupora (2-5)

Clarksdale (4-3) at Gentry (1-6)

Cleveland Central (1-5) at Vicksburg (1-5)

J.Z. George (3-4) at East Webster (6-1)

Nanih Waiya (5-2) at Bruce (3-4)

Nettleton (5-2) at Kossuth (2-4)

Newton (0-7) at Scott Central (5-2)

North Panola (5-1) at Byhalia (4-3)

O’Bannon (1-5) at Coahoma County (1-5)

Philadelphia (6-1) at Lake (6-0)

Pisgah (6-1) at Madison St. Joseph (2-5)

Quitman (4-3) at Newton County (3-4)

South Panola (6-1) at Germantown (3-3)

Stringer (3-4) at Union (5-1)

Warren Central (4-2) at Madison Central (6-0)

FRIDAY’S GAMES

MHSAA

Biloxi (5-1) at Ocean Springs (2-4)

Bogue Chitto (2-5) at Wesson (3-4)

Brandon (5-2) at Petal (5-1)

Byers (2-3) at Falkner (1-4)

Callaway (4-2) at Ridgeland (5-1)

Center Hill (4-3) at Lafayette (4-2)

Choctaw Central (3-3) at Louisville (5-2)

Choctaw County (4-3) at Houston (5-2)

Coffeeville (2-4) at Riverside (2-5)

Columbia (6-0) at Jefferson Davis County (2-5)

Crystal Springs (5-1) at McLaurin (2-5)

DeSoto Central (3-3) at Oxford (5-1)

East Marion (4-2) at St. Patrick (4-2)

East Union (5-2) at Walnut (6-1)

Enterprise-Clarke (6-0) at Mize (6-1)

Ethel (0-7) at Ray Brooks (0-5)

Florence (2-5) at Northeast Jones (3-4)

Forest (1-5) at SE Lauderdale (1-5)

Forest Hill (3-4) at West Jones (6-0)

Greene County (3-3) at Forrest Co. AHS (2-4)

Greenwood (7-0) at Rosa Fort (6-1)

Grenada (4-2) at Columbus (2-4)

Hamilton (2-5) at Tupelo Christian (4-2)

Hancock (3-3) at Gulfport (4-2)

Harrison Central (3-3) at St. Martin (5-1)

Hatley (3-4) at Aberdeen (1-6)

Hazlehurst (1-5) at Franklin County (1-6)

Holly Springs (2-4) at Senatobia (4-2)

Holmes County Central (4-3) at Provine (7-0) (Hughes)

Horn Lake (3-3) at Olive Branch (4-2)

Humphreys County (0-6) at Ruleville (3-4)

Lanier (4-2) at Raymond (3-4)

Laurel (5-1) at Natchez (3-3)

Lawrence County (4-3) at South Pike (7-0)

Leflore County (3-3) at Simmons (4-2)

Lewisburg (2-5) at Hernando (2-4)

Long Beach (1-5) at Pearl River Central (2-4)

Loyd Star (2-5) at Amite County (3-4)

Magee (7-0) at West Marion (7-0)

Marks Palmer (3-3) at Leland (1-6)

McAdams (3-3) at West Bolivar (5-2)

McComb (4-2) at North Pike (3-4)

Mooreville (4-3) at Caledonia (3-3)

Morton (2-5) at Clarkdale (3-4)

Murrah (1-5) at Clinton (2-4)

Myrtle (2-4) at Thrasher (1-4)

Neshoba Central (3-3) at Canton (4-2)

New Hope (2-5) at Saltillo (1-6)

North Forrest (3-4) at Collins (1-5)

North Pontotoc (5-2) at New Albany (4-2)

NE Lauderdale (2-5) at Leake Central (3-4)

Northside (6-0) at Charleston (4-3)

Northwest Rankin (2-4) at George County (4-2)

Noxapater (5-2) at French Camp (1-6)

Noxubee County (4-3) at Corinth (5-1)

Oak Grove (3-3) at Meridian (1-6)

Pascagoula (3-3) at Gautier (2-4)

Pearl (4-2) at Terry (2-5)

Picayune (6-0) at Hattiesburg (1-5)

Poplarville (2-4) at Stone (1-4)

Potts Camp (4-3) at Mantachie (2-4)

Puckett (5-2) at Bay Springs (6-1)

Purvis (4-3) at Sumrall (3-4)

Richland (4-3) at Mendenhall (2-4)

Richton (3-3) at Resurrection (6-0)

Ripley (1-6) at Tishomingo County (2-5)

Sacred Heart (0-6) at Leake County (1-6)

St. Andrew’s (2-5) at Velma Jackson (3-3)

St. Charles Catholic (La.) (4-1) at Port Gibson (1-6)

St. Stanislaus (3-3) at Bay High (5-1)

Salem (1-6) at Lumberton (5-2)

Sebastopol (4-2) at Mount Olive (2-5)

Shannon (3-4) at Itawamba AHS (7-0)

Shaw (3-4) at West Tallahatchie (3-4)

Smithville (5-1) at West Lowndes (6-1)

Southaven (2-4) at Tupelo (3-3)

South Delta (7-0) at Pelahatchie (5-2)

South Jones (1-6) at Jim Hill (1-5) (South Jackson)

South Pontotoc (1-6) at Pontotoc (2-4)

Starkville (5-2) at Greenville (3-3)

Taylorsville (6-1) at Heidelberg (2-5)

Tylertown (3-4) at Seminary (4-3)

Vancleave (3-3) at Moss Point (1-5)

Vardaman (0-6) at Okolona (2-4)

Water Valley (4-2) at Independence (5-2)

Wayne County (4-2) at East Central (4-2)

West Harrison (1-5) at D’Iberville (5-1)

West Lauderdale (4-3) at Kosciusko (1-5)

West Lincoln (3-4) at Enterprise-Lincoln (1-6)

West Point (6-1) at Lake Cormorant (4-2)

Wingfield (1-6) at Brookhaven (1-5)

Wilkinson County (2-5) at Jefferson County (3-4)

Winona (5-1) at Coahoma AHS (4-3)

Yazoo County (5-2) at Raleigh (2-4)

MAIS

Benton Academy (2-6) at Hillcrest Christian (1-7)

Canton Academy (1-6) at Winston Academy (2-5)

Cathedral (4-3) at Centreville Academy (3-4)

Christian Collegiate (2-5) at Kemper Academy (2-5)

Claiborne (La.) (2-5) at Union Christian (La.) (2-5)

Columbus Christian (5-2) at Ben’s Ford (La.) (1-5)

Deer Creek (4-3) at Briarfield (La.) (5-1)

Delta Streets Academy (1-6) at Marvell (Ark.) (6-1)

East Rankin (1-6) at Jackson Academy (3-4)

Franklin (La.) (1-5) at Prairie View (La.) (6-0)

Glenbrook (La.) (4-2) at River Oaks (La.) (1-6)

Hebron Christian (2-5) at Desoto (Ark.) (6-1)

Humphreys Academy (6-1) at Sharkey-Issaquena (4-3)

Indianola Academy (3-4) at Lee Academy (4-2)

Jackson Prep (6-1) at Washington School (2-5)

Kirk Academy (2-5) at Winona Christian (7-0)

Lamar School (6-2) at Heritage Academy (8-0)

Lee (Ark.) (2-5) at Manchester Academy (7-0)

Marshall Academy (4-2) at Magnolia Heights (5-2)

MRA (6-2) at Hartfield Academy (6-1)

Newton Co. Academy (3-4) at Sylva-Bay Academy (2-5)

North Delta (5-2) at Rossville Christian (Tenn.) (1-6)

North Sunflower (2-4) at Delta Academy (2-5)

Oak Forest (La.) (4-3) at Copiah Academy (2-5)

Oak Hill Academy (2-5) at Carroll Academy (5-2)

Parklane Academy (5-2) at Amite School (1-6)

Park Place (3-4) at Central Hinds (0-7)

Pillow Academy (6-1) at Greenville St. Joseph (7-0)

Porter’s Chapel (2-5) at Greenville Christian (3-4)

Prentiss Christian (2-4) at Rebul Academy (0-7)

Presbyterian Christian (5-2) at Simpson Academy (4-3)

Riverfield (La.) (7-0) at Brookhaven Academy (4-3)

St. Aloysius (3-4) at Adams Christian (5-2)

Silliman (La.) (5-2) at Bowling Green (La.) (0-7)

Starkville Academy (5-2) at Bayou Academy (1-6)

Tallulah (La.) (5-1) at Riverdale (La.) (1-6)

Tri-County Academy (6-1) at Clinton Christian (4-3)

Tunica Academy (2-4) at Central Holmes (5-3)

Wayne Academy (2-3) at Leake Academy (3-4)

Wilkinson Christian (6-1) at Tensas (La.) (6-0)

Last Week: 122 of 154 (79 percent). Season: 811 of 1,086 (75 percent).