Week 8 High School Football Schedule and Standings

Noxubee County wide receiver Maleik Stallings. Photo By Keith Warren/MHSAA.

THURSDAY’S GAMES

MHSAA

Bruce (2-5) at Baldwyn (1-6)

Choctaw County (4-3) at Aberdeen (4-3)

Clinton (5-1) at Murrah (2-4) (Hughes)

East Webster (4-3) at Calhoun City (4-3)

Hernando (2-4) at South Panola (2-5)

Kossuth (3-4) at North Pontotoc (7-0)

Lafayette (4-2) at Lewisburg (2-4)

Laurel (3-3) at Wingfield (0-7) (South Jackson)

Oxford (5-1) at DeSoto Central (3-4)

Potts Camp (1-5) at Biggersville (7-0)

Tupelo Christian (5-2) at Okolona (5-2)

 

FRIDAY’S GAMES

MHSAA

Alcorn Central (1-5) at Booneville (6-0)

Amanda Elzy (3-4) at Humphreys County (2-5)

Amite County (1-6) at Loyd Star (4-3)

Belmont (2-4) at Mantachie (0-7)

Bogue Chitto (3-4) at Pisgah (6-1)

Byers (0-6) at Coldwater (1-6)

Caledonia (2-4) at Mooreville (3-4)

Canton (4-3) at Neshoba Central (6-1)

Center Hill (3-4) at Saltillo (1-6)

Choctaw Central (0-7) at Morton (1-6)

Clarkdale (1-6) at Bay Springs (4-3)

Coahoma County (1-6) at Clarksdale (3-3)

Coffeeville (1-5) at Ray Brooks (5-1)

Collins (5-1) at North Forrest (4-3)

Columbus (0-6) at Horn Lake (6-0)

Corinth (6-1) at Tishomingo County (2-5)

D’Iberville (3-2) at Pascagoula (1-5)

East Marion (2-4) at Sacred Heart (0-6)

Enterprise-Lincoln (0-6) at West Lincoln (2-5)

Ethel (1-5) at Vardaman (1-5)

Forest Hill (1-6) at Brookhaven (4-2)

Forrest Co. AHS (1-6) at Poplarville (5-1)

Franklin County (0-7) at Hazlehurst (0-6)

Germantown (3-3) at Holmes Central (5-1)

Greene County (4-3) at Purvis (1-5)

Greenville (1-5) at Starkville (5-1)

Greenville O’Bannon (6-1) at Leland (2-5)

Greenwood (5-2) at Yazoo City (5-2)

Gulfport (5-1) at Hancock (2-4)

Heidelberg (2-5) at Enterprise-Clarke (1-6)

Hollandale Simmons (6-0) at Leflore County (4-3)

Holly Springs (5-2) at Independence (3-4)

Houston (5-1) at Hatley (5-2)

Indianola Gentry (2-5) at Tunica Rosa Fort (3-3)

Itawamba AHS (5-2) at Shannon (4-3)

Jefferson County (4-2) at Wilkinson County (5-1)

J.Z. George (0-7) at Charleston (5-2)

Kemper County (1-6) at Winona (7-0)

Lanier (5-2) at McComb (1-4)

Lake Cormorant (4-2) at West Point (5-1)

Long Beach (2-4) at Wayne County (4-2)

Madison Central (5-1) at Warren Central (2-3)

Madison St. Joseph (3-4) at Mize (2-5)

Marks Palmer (3-3) at Water Valley (6-1)

McLaurin (4-3) at Crystal Springs (4-2)

Mendenhall (6-0) at NE Lauderdale (4-2)

Meridian (3-3) at Oak Grove (5-1)

Mount Olive (1-6) at Stringer (6-1)

Nanih Waiya (6-1) at West Lowndes (2-5)

Natchez (3-2) at South Jones (4-3)

Nettleton (3-3) at South Pontotoc (5-2)

Newton County (2-5) at Quitman (3-4)

New Albany (4-3) at Byhalia (4-3)

New Hope (0-7) at Kosciusko (2-4)

North Panola (5-1) at Coahoma AHS (4-3)

North Pike (2-4) at West Jones (5-1)

Northeast Jones (0-6) at West Lauderdale (6-1)

Northwest Rankin (5-1) at Provine (2-4) (Hughes)

Noxapater (6-1) at French Camp (3-3)

Noxubee County (3-4) at Louisville (6-1)

Ocean Springs (3-3) at Biloxi (3-3)

Olive Branch (6-0) at Grenada (3-4)

Pass Christian (1-5) at East Central (5-0)

Pearl River Central (2-4) at Hattiesburg (6-0)

Petal (1-5) at Brandon (6-1)

Philadelphia (3-3) at Newton (1-5)

Pontotoc (6-1) at Amory (3-4)

Puckett (6-1) at Pelahatchie (6-1)

Raleigh (2-5) at Magee (4-3)

Raymond (0-6) at Florence (2-5)

Resurrection (4-2) at Salem (1-6)

Richland (0-7) at South Pike (5-2)

Ridgeland (4-2) at Callaway (3-3) (South Jackson)

Ripley (3-3) at Senatobia (2-4)

St. Martin (4-2) at Harrison Central (5-1)

St. Patrick (3-3) at Richton (5-2)

St. Stanislaus (2-4) at Bay St. Louis (1-5)

Scott Central (7-0) at Union (5-2)

Sebastopol (2-4) at Leake County (5-1)

Shaw (2-3) at McAdams (2-5)

Smithville (5-2) at Falkner (4-3)

South Delta (3-3) at West Bolivar (1-6)

SE Lauderdale (1-6) at Forest (4-3)

Stone (1-4) at Picayune (4-2)

Sumrall (7-0) at Lawrence County (5-2)

Taylorsville (7-0) at Lumberton (6-0)

Terry (4-2) at Pearl (4-2)

Thrasher (1-4) at Ashland (1-6)

Tupelo (5-1) at Southaven (2-4)

Tylertown (3-4) at Columbia (5-1)

Vancleave (3-3) at Moss Point (1-6)

Velma Jackson (5-1) at St. Andrew’s (5-2)

Vicksburg (1-4) at Cleveland Central (3-4)

Walnut (4-2) at East Union (4-3)

Wesson (4-2) at Seminary (4-3)

West Harrison (2-4) at Gautier (4-2)

West Marion (6-1) at Jefferson Davis County (5-2)

West Tallahatchie (0-7) at Riverside (1-5)

Yazoo County (3-3) at Ruleville (3-2)

 

MAIS

Adams Christian (6-0) at Bowling Green (La.) (6-1)

Amite School (1-6) at Clinton Christian (6-1)

Ben’s Ford (La.) (2-5) at Newton Co. Academy (0-7)

Benton Academy (0-7) at Brookhaven Academy (4-2)

Calhoun Academy (2-4) at Humphreys Academy (6-1)

Canton Academy (3-4) at Starkville Academy (7-0)

Carroll Academy (5-2) at Marshall Academy (3-4)

Central Hinds (6-0) at Porter’s Chapel (1-6)

Columbia Academy (2-5) at Sylva-Bay Academy (5-2)

Delta Academy (3-4) at Marvell (Ark.) (5-1)

Delta Streets Academy (4-2) at Manchester Academy (6-0)

East Rankin (1-6) at Copiah Academy (3-5)

Greenville St. Joseph (6-1) at Greenville Christian (3-4)

Hartfield Academy (1-6) at Simpson Academy (5-2)

Leake Academy (5-2) at Riverfield (La.) (4-3)

Magnolia Heights (4-3) at North Delta (3-4)

MRA (7-0) at Jackson Academy (5-1)

North Sunflower (0-6) at Hebron Christian (0-7)

Oak Forest (La.) (6-1) at Jackson Prep (7-0)

Oak Hill Academy (4-3) at Central Holmes (5-2)

Parklane Academy (4-2) at Presbyterian Christian (0-7)

Park Place (2-5) at Hillcrest Christian (0-7)

Pillow Academy (2-5) at Kirk Academy (1-6)

Prairie View (La.) (5-1) at Riverdale (La.) (4-2)

Rebul Academy (0-7) at Franklin (La.) (0-6)

St. Aloysius (2-5) at Cathedral (4-2)

Sharkey-Issaquena (4-3) at Kemper Academy (3-4)

Silliman (La.) (3-4) at Centreville Academy (3-4)

Tallulah (La.) (7-0) at Claiborne (La.) (1-6)

Tensas (La.) (4-3) at Briarfield (La.) (5-1)

Tri-County Academy (5-2) at River Oaks (La.) (4-3)

Washington School (3-3) at Bayou Academy (5-2)

Wayne Academy (4-3) at Lamar School (5-2)

West Memphis (Ark.) (4-2) at Tunica Academy (6-0)

Wilkinson Christian (3-3) at Christian Collegiate (3-4)

Winona Christian (5-2) at Indianola Academy (6-1)

Winston Academy (2-5) at Heritage Academy (5-2)

 

SATURDAY’S GAMES

MHSAA

George County (1-6) at Jim Hill (1-6) (South Jackson)

2018 Standings
CLASS 6A
REGION 1-6A
Region All Games
W L W L T PF PA
Horn Lake 2 0 6 0 274 49
Oxford 2 0 5 1 171 123
Tupelo 2 0 5 1 138 118
DeSoto Central 1 1 3 4 151 122
Southaven 1 1 2 4 100 149
Hernando 0 2 2 4 168 149
South Panola 0 2 2 5 149 183
Columbus 0 2 0 6 66 270
REGION 2-6A
Madison Central 2 0 5 1 202 71
Northwest Rankin 2 0 5 1 225 105
Clinton 1 1 5 1 185 90
Starkville 1 1 5 1 264 65
Warren Central 1 1 2 3 136 103
Murrah 1 1 2 4 105 157
Provine 0 2 2 4 109 185
Greenville 0 2 1 5 88 252
REGION 3-6A
Brandon 2 0 6 1 221 72
Oak Grove 2 0 5 1 210 120
Pearl 2 0 4 2 128 134
Terry 1 1 4 2 159 67
Meridian 1 1 3 3 148 173
Petal 0 2 1 5 124 157
George County 0 2 1 6 40 174
Jim Hill 0 2 1 6 61 207
REGION 4-6A
Gulfport 2 0 5 1 153 146
Harrison Central 2 0 5 1 171 79
St. Martin 1 1 4 2 155 86
D’Iberville 1 1 3 2 161 145
Biloxi 1 1 3 3 110 76
Ocean Springs 1 1 3 3 167 166
Hancock 0 2 2 4 114 169
Pascagoula 0 2 1 5 96 187
CLASS 5A
REGION 1-5A
Olive Branch 2 0 6 0 202 56
West Point 2 0 5 1 184 58
Lake Cormorant 2 0 4 2 118 121
Grenada 1 1 3 4 137 132
Lafayette 1 1 4 2 210 78
Center Hill 0 2 3 4 123 157
Lewisburg 0 2 2 4 100 133
Saltillo 0 2 1 6 113 172
REGION 2-5A
Holmes Central 2 0 5 1 198 139
Germantown 2 0 3 3 163 149
Cleveland Central 2 0 3 4 85 214
Ridgeland 1 1 4 2 212 169
Neshoba Central 1 1 5 2 234 140
Canton 0 2 4 3 257 191
Callaway 0 2 3 3 146 163
Vicksburg 0 2 1 4 120 237
REGION 3-5A
West Jones 2 0 5 1 166 30
Laurel 2 0 3 3 155 137
Brookhaven 1 1 4 2 133 106
South Jones 1 1 4 3 188 174
Natchez 1 1 3 2 95 130
North Pike 1 1 2 4 209 187
Forest Hill 0 2 1 6 46 215
Wingfield 0 2 0 7 80 238
REGION 4-5A
Hattiesburg 2 0 6 0 271 105
Picayune 2 0 4 2 246 153
Gautier 1 1 4 2 180 153
Wayne County 1 1 4 2 193 206
Pearl River Central 1 1 2 4 185 206
Stone 1 1 1 4 118 181
Long Beach 0 2 2 4 206 212
West Harrison 0 2 2 4 79 199
CLASS 4A
REGION 1-4A
Corinth 1 0 6 1 268 173
Ripley 1 0 3 3 93 179
Senatobia 1 0 2 4 123 146
Byhalia 0 1 4 3 183 140
New Albany 0 1 4 3 224 168
Tishomingo County 0 1 2 5 148 235
REGION 2-4A
Pontotoc 1 0 6 1 242 84
Itawamba AHS 1 0 5 2 244 173
Shannon 1 0 4 3 205 173
Amory 0 1 3 4 190 234
Mooreville 0 1 3 4 138 163
Caledonia 0 1 2 4 140 184
REGION 3-4A
Greenwood 1 0 5 2 227 86
Clarksdale 1 0 3 3 171 105
Tunica Rosa Fort 0 0 3 3 121 124
Yazoo City 0 1 5 2 173 123
Indianola Gentry 0 1 2 5 111 221
REGION 4-4A
Louisville 1 0 6 1 234 53
Kosciusko 1 0 2 4 105 179
Noxubee County 0 0 3 4 139 151
Leake Central 0 1 0 7 95 194
New Hope 0 1 0 7 56 263
REGION 5-4A
Mendenhall 1 0 6 0 276 103
West Lauderdale 1 0 6 1 215 67
NE Lauderdale 1 0 4 2 191 105
Quitman 0 1 3 4 154 143
Newton County 0 1 2 5 169 209
NE Jones 0 1 0 6 80 190
REGION 6-4A
Lanier 1 0 5 2 150 114
South Pike 1 0 5 2 288 146
Florence 1 0 2 5 177 200
McComb 0 1 1 4 76 131
Raymond 0 1 0 6 9 205
Richland 0 1 0 7 129 317
REGION 7-4A
Sumrall 1 0 7 0 206 75
Poplarville 1 0 5 1 240 102
Lawrence County 1 0 5 2 194 88
Greene County 0 1 4 3 135 122
Purvis 0 1 1 5 105 208
Forrest Co. AHS 0 1 1 6 65 223
REGION 8-4A
East Central 1 0 5 0 167 51
St. Stanislaus 1 0 2 4 139 235
Bay St. Louis 1 0 1 5 102 170
Vancleave 0 1 3 3 176 131
Pass Christian 0 1 1 5 88 172
Moss Point 0 1 1 6 117 232
CLASS 3A
REGION 1-3A
North Pontotoc 1 0 7 0 198 73
Booneville 1 0 6 0 197 74
Alcorn Central 1 0 1 5 106 230
Kossuth 0 1 3 4 208 201
Belmont 0 1 2 4 94 177
Mantachie 0 1 0 7 88 279
REGION 2-3A
Water Valley 1 0 6 1 243 54
North Panola 1 0 5 1 232 48
Marks Palmer 1 0 3 3 124 74
Holly Springs 0 1 5 2 238 85
Coahoma AHS 0 1 4 3 166 215
Independence 0 1 3 4 176 186
REGION 3-3A
Charleston 1 0 5 2 195 124
Ruleville 1 0 3 2 90 66
Yazoo County 1 0 3 3 68 109
Amanda Elzy 0 1 3 4 82 145
Humphreys County 0 1 2 5 84 270
J.Z. George 0 1 0 7 78 228
REGION 4-3A
Houston 1 0 5 1 203 112
Hatley 1 0 5 2 261 164
Aberdeen 1 0 4 3 198 179
South Pontotoc 0 1 5 2 235 148
Choctaw County 0 1 4 3 213 159
Nettleton 0 1 3 3 169 107
REGION 5-3A
Winona 3 0 7 0 239 95
Kemper County 1 0 1 6 64 290
Forest 1 1 4 3 139 147
SE Lauderdale 0 1 1 6 77 241
Choctaw Central 0 1 0 7 106 262
Morton 0 2 1 6 98 199
REGION 6-3A
Velma Jackson 1 0 5 1 208 106
St. Andrew’s 1 0 5 2 202 126
Raleigh 1 0 2 5 120 153
Crystal Springs 0 1 4 2 162 93
Magee 0 1 4 3 234 160
McLaurin 0 1 4 3 157 156
REGION 7-3A
Wilkinson County 1 0 5 1 214 35
Jefferson County 1 0 4 2 121 83
Hazlehurst 0 0 0 6 72 219
Port Gibson 0 1 1 5 102 144
Franklin County 0 1 0 7 78 291
REGION 8-3A
Columbia 1 0 5 1 239 75
Jefferson Davis County 1 0 5 2 209 128
Seminary 1 0 4 3 232 161
West Marion 0 1 6 1 199 101
Wesson 0 1 4 2 178 108
Tylertown 0 1 3 4 134 157
CLASS 2A
REGION 1-2A
East Union 1 0 4 3 221 222
Baldwyn 1 0 1 6 48 251
Walnut 0 0 4 2 211 131
Bruce 0 1 2 5 122 224
Strayhorn 0 1 0 7 46 296
REGION 2-2A
East Webster 1 0 4 3 167 153
Calhoun City 0 0 4 3 176 61
Leflore County 0 0 4 3 212 201
Eupora 0 1 4 3 171 140
REGION 3-2A
Greenville O’Bannon 3 0 6 1 142 80
Leland 2 0 2 5 60 194
South Delta 2 1 3 3 172 129
West Bolivar 1 1 1 6 51 179
Coahoma County 1 2 1 6 93 227
West Tallahatchie 0 2 0 7 56 205
Riverside 0 3 1 5 109 162
REGION 4-2A
Scott Central 1 0 7 0 252 61
Union 1 0 5 2 183 171
Philadelphia 0 0 3 3 137 125
Lake 0 1 5 2 209 123
Newton 0 1 1 5 81 237
REGION 5-2A
Taylorsville 1 0 7 0 233 90
Enterprise-Clarke 1 0 1 6 125 251
Heidelberg 0 0 2 5 79 198
Bay Springs 0 1 4 3 210 138
Clarkdale 0 1 1 6 63 282
REGION 6-2A
Pelahatchie 1 0 6 1 330 114
Pisgah 1 0 6 1 237 97
Mize 0 0 2 5 104 207
Puckett 0 1 6 1 217 119
Madison St. Joseph 0 1 3 4 128 234
REGION 7-2A
Loyd Star 1 0 4 3 240 205
Amite County 1 0 1 6 70 284
Enterprise-Lincoln 0 0 0 6 82 195
Bogue Chitto 0 1 3 4 183 233
West Lincoln 0 1 2 5 109 260
REGION 8-2A
Richton 1 0 5 2 233 156
North Forrest 1 0 4 3 172 206
Collins 0 0 5 1 179 113
St. Patrick 0 1 3 3 138 115
Perry Central 0 1 2 5 120 187
CLASS 1A
REGION 1-1A
Smithville 4 0 5 2 159 91
Biggersville 3 0 7 0 336 66
Okolona 3 1 5 2 257 135
Tupelo Christian 3 1 5 2 304 165
Falkner 3 1 4 3 265 243
Thrasher 0 3 1 4 88 217
Potts Camp 0 3 1 5 152 219
Ashland 0 3 1 6 126 322
Byers 0 4 0 6 80 263
REGION 2-1A
Ray Brooks 2 0 5 1 204 81
Hollandale Simmons 1 0 6 0 282 8
Coffeeville 0 0 1 5 64 235
McAdams 0 1 2 5 64 134
Shaw 0 2 2 3 68 108
REGION 3-1A
Nanih Waiya 4 0 6 1 262 59
Noxapater 3 0 6 1 164 73
Leake County 3 1 5 1 176 117
French Camp 2 1 3 3 143 155
West Lowndes 2 2 2 5 160 269
Sebastopol 1 2 2 4 93 145
Ethel 1 3 1 5 67 189
Vardaman 0 3 1 5 97 170
Hamilton 0 4 1 6 100 261
REGION 4-1A
Lumberton 2 0 6 0 225 64
Stringer 2 0 6 1 254 92
Resurrection 1 1 4 2 142 127
East Marion 1 1 2 4 149 141
Mount Olive 1 1 1 6 120 256
Sacred Heart 0 1 0 6 87 257
Salem 0 2 1 6 126 259
ACADEMY AAAA
DISTRICT 1-AAAA (Div. I)
Jackson Prep 2 0 7 0 319 30
MRA 1 0 7 0 333 93
Oak Forest (La.) 1 0 6 1 229 109
Jackson Academy 0 1 5 1 222 70
Parklane Academy 0 1 4 2 192 141
Presbyterian Christian 0 2 0 7 55 253
DISTRICT 2-AAAA (Div. II)
Magnolia Heights 0 0 4 3 147 122
Washington School 0 0 3 3 112 106
Pillow Academy 0 0 2 5 108 176
DISTRICT 3-AAAA (Div. II)
Lamar School 1 0 5 2 221 154
Simpson Academy 1 0 5 2 176 109
Copiah Academy 1 0 3 5 186 229
Hartfield Academy 0 1 1 6 80 278
East Rankin 0 2 1 6 73 217
ACADEMY AAA
DISTRICT 1-AAAA
Indianola Academy 2 0 6 1 207 67
Bayou Academy 2 0 5 2 218 123
Lee Academy 1 1 3 4 90 161
North Delta 1 2 3 4 102 87
Kirk Academy 0 3 1 6 76 231
DISTRICT 2-AAA
Starkville Academy 1 0 7 0 186 51
Heritage Academy 1 0 5 2 261 130
Leake Academy 1 1 5 2 240 114
Canton Academy 1 1 3 4 128 156
Winston Academy 0 2 2 5 69 166
DISTRICT 3-AAA
Central Hinds 3 0 6 0 236 73
Riverfield (La.) 3 1 4 3 220 133
St. Aloysius 2 1 2 5 142 178
Porter’s Chapel 1 2 1 6 98 234
Park Place 0 2 2 5 133 231
Hillcrest Christian 0 3 0 7 6 325
DISTRICT 4-AAA
Bowling Green (La.) 1 0 6 1 256 105
Columbia Academy 0 0 2 5 120 219
Wayne Academy 0 1 4 3 132 90
DISTRICT 5-AAA
Adams Christian 1 0 6 0 212 62
Cathedral 0 0 4 2 168 127
Central Private (La.) 0 0 4 3 152 97
Silliman (La.) 0 1 3 4 159 136
ACADEMY AA
DISTRICT 1-AA
Winona Christian 2 0 5 2 193 149
Carroll Academy 1 0 5 2 179 99
Central Holmes 1 1 5 2 229 146
Marshall Academy 0 2 3 4 179 204
Oak Hill Academy 0 2 4 3 100 118
DISTRICT 2-AA
Tri-County Academy 1 0 5 2 198 88
Greenville St. Joseph 0 0 6 1 230 88
Greenville Christian 0 1 3 4 182 187
DISTRICT 3-AA
Sylva-Bay Academy 1 0 5 2 180 83
Ben’s Ford (La.) 1 0 2 5 103 220
Benton Academy 0 1 0 7 71 269
Newton Co. Academy 0 1 0 7 67 210
DISTRICT 4-AA
Brookhaven Academy 2 0 4 3 191 204
Amite School 0 0 1 6 98 241
Clinton Christian 0 1 6 1 228 117
Centreville Academy 0 1 3 4 144 169
DISTRICT 5-AA
River Oaks (La.) 0 0 4 3 139 129
Glenbrook (La.) 0 0 0 7 98 298
ACADEMY A
DISTRICT 1-A
West Memphis (Ark.) 1 0 4 2 205 132
Tunica Academy 0 0 6 0 208 42
Lee (Ark.) 0 1 2 4 122 146
DISTRICT 2-A
Deer Creek 1 0 3 4 102 160
Columbus Christian 0 1 1 6 48 252
DISTRICT 3-A
Union Christian (La.) 0 0 4 3 269 156
MAIS 8-MAN
DISTRICT 1
Manchester Academy 6 0 6 0 272 96
Humphreys Academy 5 1 6 1 322 98
Marvell (Ark.) 5 1 5 1 286 132
Delta Streets Academy 4 2 4 2 260 230
Sharkey-Issaquena 4 3 4 3 172 228
Delta Academy 3 3 3 4 199 233
Desoto (Ark.) 3 4 3 4 236 202
Kemper Academy 3 4 3 4 242 214
Calhoun Academy 2 4 2 4 198 258
North Sunflower 0 6 0 6 46 285
Hebron Christian 0 7 0 7 46 304
DISTRICT 2
Tallulah (La.) 6 0 7 0 368 174
Briarfield (La.) 5 1 5 1 256 100
Prairie View (La.) 5 1 5 1 216 102
Riverdale (La.) 4 2 4 2 150 139
Prentiss Christian 4 3 4 3 259 262
Tensas (La.) 4 3 4 3 288 168
Wilkinson Christian 3 3 3 3 164 182
Christian Collegiate 3 4 3 4 184 180
Claiborne (La.) 1 5 1 6 110 291
Franklin (La.) 0 6 0 6 92 274
Rebul Academy 0 7 0 7 75 303