Week 9 High School Football Picks

Clinton's Jeremy Mack. Photo by Chris Brooks

Here are our picks for the nineth week of the season including our Top 10 games and all of the games for Thursday and Friday. 

Top 10 Games of the Week

Madison Central (7-0) at Starkville (6-2)

Brooks: Madison Central

Shields: Madison Central

Laurel (6-1) at West Jones (7-0)

Brooks: West Jones

Shields: West Jones

Grenada (5-2) at West Point (7-1)

Brooks: West Point

Shields: West Point

Corinth (6-1) at New Albany (5-2)

Brooks: Corinth

Shields: Corinth

West Marion (8-0) at Columbia (7-0)

Brooks: Columbia

Shields: Columbia

Pelahatchie (6-2) at Pisgah (7-1)

Brooks: Pelahatchie

Shields: Pelahatchie

Enterprise-Clarke (7-0) at Taylorsville (7-1)

Brooks: Taylorsville

Shields: Taylorsville

Scott Central (6-2) at Union (6-1)

Brooks: Scott Central

Shields: Scott Central

West Lowndes (7-1) at Noxapater (6-2)

Brooks: Noxapater

Shields: Noxapater

MRA (7-2) at Jackson Prep (7-1)

Brooks: MRA

Shields: Jackson Prep

THURSDAY’S GAMES
MHSAA
Amite County (4-4) at Wesson (4-4)

Coffeeville (3-4) at Leflore County (4-3)

Coahoma AHS (4-4) at Amanda Elzy (4-3)

West Marion (8-0) at Columbia (7-0)

FRIDAY’S GAMES

MHSAA

Aberdeen (1-7) at Houston (5-3)

Amory (6-2) at Nettleton (5-3)

Baldwyn (3-4) at Ashland (0-7)

Belmont (1-7) at Alcorn Central (3-5)

Biloxi (5-2) at St. Martin (6-1)

Bruce (3-5) at Calhoun City (5-3)

Byhalia (4-4) at Senatobia (5-2)

Caledonia (4-3) at Pontotoc (3-4)

Canton (4-3) at Callaway (4-3) (North Jackson)

Choctaw Central (3-4) at NE Lauderdale (2-6)

Choctaw County (5-3) at Ripley (2-6)

Clarkdale (3-5) at Kemper County (1-6)

Clarksdale (5-3) at Rosa Fort (6-2)

Clinton (3-4) at Germantown (3-4)

Coahoma County (1-6) at Charleston (4-4)

Coldwater (2-5) at Biggersville (5-1)

Collins (2-5) at East Marion (5-2)

Columbus (2-5) at Lake Cormorant (4-3)

Corinth (6-1) at New Albany (5-2)

D’Iberville (6-1) at Hancock (3-4)

East Central (4-3) at Gautier (2-5)

Enterprise-Clarke (7-0) at Taylorsville (7-1)

Enterprise-Lincoln (1-7) at Bogue Chitto (2-6)

Eupora (2-6) at J.Z. George (3-5)

Forrest Co. AHS (2-5) at Sumrall (3-5)

Gentry (1-7) at Yazoo City (0-7)

Greene County (4-3) at Stone (1-5)

Greenville (3-4) at South Panola (7-1)

Grenada (5-2) at West Point (7-1)

Gulfport (5-2) at Harrison Central (3-4)

Hamilton (2-6) at Nanih Waiya (6-2)

Hatley (4-4) at Noxubee County (4-4)

Hattiesburg (1-6) at Pearl River Central (3-4)

Hazlehurst (2-5) at Wilkinson County (2-6)

Hernando (2-5) at DeSoto Central (3-4)

Holly Springs (2-5) at Water Valley (5-2)

Holmes County Central (5-3) at Cleveland Central (2-5)

Independence (5-3) at North Panola (6-1)

Itawamba AHS (8-0) at Mooreville (4-4)

Jefferson Davis County (2-6) at Seminary (5-3)

Jim Hill (1-6) at Wingfield (1-7) (Hughes)

Kosciusko (1-6) at Leake Central (4-4)

Kossuth (3-4) at Booneville (6-1)

Lake (6-1) at Newton (0-8)

Lanier (5-2) at McComb (4-3)

Laurel (6-1) at West Jones (7-0)

Leake County (2-6) at Stringer (3-5)

Leland (1-7) at O’Bannon (2-5)

Louisville (6-2) at West Lauderdale (5-3)

Lumberton (6-2) at Richton (3-4)

Madison Central (7-0) at Starkville (6-2)

Mantachie (2-5) at Strayhorn (3-4)

Mendenhall (3-4) at Florence (2-6)

Meridian (1-7) at Brandon (5-3)

Mize (6-2) at Bay Springs (7-1)

Moss Point (1-6) at Bay High (5-2)

Mount Olive (3-5) at Sacred Heart (0-7)

Murrah (1-6) at Warren Central (4-3)

Myrtle (3-4) at Byers (3-3)

Natchez (3-4) at Forest Hill (3-5) (South Jackson)

Newton County (3-5) at Richland (4-4)

New Hope (3-5) at Center Hill (4-4)

North Pike (4-4) at Lawrence County (4-4)

Northeast Jones (4-4) at Quitman (5-3)

Northside (7-0) at Marks Palmer (4-3)

Ocean Springs (3-4) at West Harrison (1-6)

Okolona (3-4) at Smithville (5-2)

Olive Branch (5-2) at Southaven (2-5)

Oxford (6-1) at Horn Lake (3-4)

Pass Christian (5-2) at Vancleave (4-3)

Pearl (5-2) at George County (4-3)

Pelahatchie (6-2) at Pisgah (7-1)

Petal (6-1) at Northwest Rankin (3-4)

Philadelphia (7-1) at Forest (1-6)

Picayune (7-0) at Long Beach (1-6)

Poplarville (3-4) at Purvis (5-3)

Port Gibson (1-7) at Franklin County (1-7)

Provine (7-1) at Neshoba Central (4-3)

Puckett (5-3) at Heidelberg (2-6)

Raleigh (2-5) at McLaurin (2-6)

Raymond (3-5) at South Pike (8-0)

Resurrection (7-0) at Sebastopol (4-3)

Ridgeland (6-1) at Vicksburg (1-6)

Riverside (2-6) at South Delta (7-1)

St. Andrew’s (2-6) at Yazoo County (6-2)

St. Patrick (4-3) at Perry Central (2-5)

Saltillo (1-7) at Lafayette (5-2)

Scott Central (6-2) at Union (6-1)

Simmons (4-3) at Shaw (3-5)

South Jones (2-6) at Brookhaven (2-5)

South Plaquemines (La.) (2-4) at St. Stanislaus (4-3)

South Pontotoc (1-7) at Shannon (3-5)

SE Lauderdale (2-5) at Morton (3-5)

Terry (2-6) at Oak Grove (4-3)

Thrasher (1-5) at Falkner (1-5)

Tishomingo County (2-6) at North Pontotoc (5-3)

Tupelo (4-3) at Lewisburg (3-5)

Tupelo Christian (5-2) at Vardaman (0-7)

Tylertown (3-5) at Magee (7-1)

Velma Jackson (4-3) at Crystal Springs (6-1)

Walnut (6-2) at Potts Camp (5-3)

Wayne County (5-2) at Pascagoula (4-3)

West Bolivar (6-2) at Ethel (0-8)

West Lincoln (4-4) at Loyd Star (2-6)

West Lowndes (7-1) at Noxapater (6-2)

West Tallahatchie (4-4) at McAdams (3-4)

Winona (6-1) at Humphreys County (0-7)

MAIS

Amite School (2-6) at Cathedral (6-2)

Bayou Academy (1-7) at Greenville St. Joseph (8-0)

Brookhaven Academy (4-4) at Hillcrest Christian (1-8)

Canton Academy (2-6) at Riverfield (La.) (8-0)

Carroll Academy (6-2) at Tunica Academy (2-4)

Central Hinds (0-8) at Silliman (La.) (6-2)

Central Holmes (5-3) at Oak Hill Academy (2-6)

Centreville Academy (3-5) at Adams Christian (6-2)

Christian Collegiate (2-6) at Prentiss Christian (3-4)

Clinton Christian (5-3) at Winston Academy (2-6)

Columbia Academy (2-5) at Wayne Academy (3-3)

Columbus Christian (6-2) at Hebron Christian (2-6)

Desoto (Ark.) (7-1) at Calhoun Academy (6-1)

East Rankin (1-7) at Leake Academy (4-4)

Greenville Christian (4-4) at Indianola Academy (4-4)

Hartfield Academy (6-2) at Lamar School (6-3)

Heritage Academy (9-0) at Starkville Academy (6-2)

Humphreys Academy (7-1) at Delta Streets Academy (1-7)

Jackson Academy (4-4) at Presbyterian Christian (5-3)

Kemper Academy (3-5) at Ben’s Ford (La.) (1-6)

Magnolia Heights (6-2) at Pillow Academy (6-2)

Marvell (Ark.) (7-1) at Lee (Ark.) (2-6)

MRA (7-2) at Jackson Prep (7-1)

Newton Co. Academy (3-5) at Tri-County Academy (7-1)

North Delta (6-2) at Lee Academy (4-3)

North Sunflower (2-5) at Deer Creek (4-4)

Parklane Academy (6-2) at Oak Forest (La.) (5-3)

Porter’s Chapel (2-6) at Glenbrook (La.) (5-2)

Prairie View (La.) (7-0) at Briarfield (La.) (6-1)

Rebul Academy (0-8) at Wilkinson Christian (6-2)

Riverdale (La.) (1-7) at Claiborne (La.) (2-6)

River Oaks (La.) (1-7) at Copiah Academy (2-6)

Sharkey-Issaquena (4-4) at Manchester Academy (8-0)

Simpson Academy (5-3) at Park Place (4-4)

Sylva-Bay Academy (3-5) at Bowling Green (La.) (0-8)

Tensas (La.) (7-0) at Tallulah (La.) (6-1)

Union Christian (La.) (3-5) at Franklin (La.) (1-6)

Washington School (2-6) at St. Aloysius (3-5)

West Memphis (Ark.) (0-7) at Delta Academy (3-5)

Winona Christian (7-1) at Marshall Academy (4-3)

Last Week: 118 of 152 (78 percent). Season: 929 of 1,238 (75 percent).